بررسی وضعیت صنعت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در دیدار استاندار خراسان رضوی و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور

1399/04/04 تعداد بازدید: 252
print
بررسی وضعیت صنعت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در دیدار استاندار خراسان رضوی و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور

جلسه ای پیرامون وضعیت صنعت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در ایران و رفع چالش های فراروی توسعه این صنعت در کشور، با حضور دکتر علیرضا رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی، دکتر خداداد غریب پور، معاون وزیر و رئیس شرکت توسعه نوسازی معادن ایران (ایمیدرو) و دکتر علیرضا شهیدی، معاون وزیر و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و تعدادی از تشکل های معدنی همچون خانه معدن، اتاق بازرگانی ایران و تشکل های بخش خصوصی استان خراسان رضوی در محل استانداری خراسان رضوی برگزار گردید.

در این جلسه، دکتر شهیدی تاریخچه ای از اکتشافات انجام شده توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور پیرامون پتانسیل های گوهری امیدبخش کشور و استان خراسان رضوی ارائه نمود و اعلام داشت در سالیان گذشته تعداد 15 محدوده امیدبخش در استان خراسان رضوی توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اکتشاف گردیده است.

بر این اساس پتانسیل سنگ های گوهری همچون یاقوت، سافیر، آکوامارین، فیروزه، گارنت، تورمالین و ... در بخش های مختلف این استان کشف گردیده است.

شهیدی افزود: مشکل اکتشاف در مبحث سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، عدم شناخت کافی اکتشاف گران از پتانسیل موجود در کشور می باشد و نیازمند انجام اکتشافات دقیق تر توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و بخش خصوصی می باشد.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به پیشینه خراسان در این نوع فعالیت‌ها و نامگذاری مشهد به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ‌‌‌ها، بر ضرورت پیگیری مباحث اکتشاف، آموزش و حمایت از کسب‌وکارهای خرد تأکید کرد و گفت: زمینه برای گسترش و توسعه این حوزه از فعالیت‌های اقتصادی در استان بسیار مناسب است.

 

در پایان سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور پیشنهاد نمود تا در ثبت محدوده های اکتشافی توسط سازمان صمت مساعدت لازم صورت پذیرد.

 
 
 
پیام ها:

loader
آخرین اخبار
لینک های تصویری