همزمان با شصتمین سال تاسیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، از نقشه ها و سایر دستاوردهای اداره کل منطقه شمال شرق در یکسال اخیر رونمایی شد

1398/05/22 تعداد بازدید: 157
print
همزمان با شصتمین سال تاسیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، از نقشه ها و سایر دستاوردهای اداره کل منطقه شمال شرق در یکسال اخیر رونمایی شد

 به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با حضور مهندس مس فروش، رئیس سازمان صمت استان خراسان رضوی، از آخرین دستاوردهای یکسال اخیر اداره کل منطقه شمال شرق شامل نقشه های موضوعی، نقشه های زمین شناسی و ده ها گزارش زمین شناسی و اکتشافی که به همت کاشناسان این اداره کل به ثمر نشسته رونمایی شد.

در مراسمی که به همین مناسبت در آمفی تئاتر این اداره کل و پس از بازدید مهندس مس فروش از پارک موزه علوم زمین برگزار شد، دکتر طاهری ضمن تشریح فعالیت های یکسال اخیر، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور را که یک سازمان حاکمیتی دانست که با تولید اطلاعات پایه ضمن کمک به سرمایه گذاری در عرصه ایران زمین ریسک اکتشاف را کاهش داده و سرمایه گزاران را به سرمایه گذاری در عرصه های پتانسیل دار تشویق می کند و آثار و تولیدات این سازمان در شصت سالی که از تاسیس این سازمان گذشته گواه این مدعاست. ایشان همچنین بر عرضه درست اطلاعات اولیه این سازمان تاکید کرد و از سرمایه گذاران خواست از این اطلاعات در سازمان زمین شناسی استفاده مطلوب داشته باشند. سپس رونمایی از نقشه متالوژنی و تیپ کانسارهای معدنی استان که در یکسال اخیر توسط کارشناسان این سازمان تهیه شده، بهمراه نقشه ژئوسایت های استان و ۵ نقشه زمین شناسی رونمایی کرد.

در این مراسم مهندس مس فروش اهمیت این نقشه را و سایر نقشه هایی که رونمایی می شود قابل توجه دانست و از تلاش دکتر طاهری و همکاران ایشان که سهم بسزایی در شناسایی قابلیت های اکتشافی و معدنی استان داشته اند تشکر کرد.
مهندس مس فروش همچنین فرصت ارائه خدمات فنی و مهندسی کارشناسان را در کشور افغانستان یادآور شد و بر استفاده از ظرفیت های موجود تاکید کرد.
لازم به ذکر است نقشه متالوژنی تهیه شده، ارائه دهنده الگوی اکتشاف مواد معدنی در مناطق مختلف استان است. متخصصین علوم زمین می توانند بر اساس تلفیق پنج پارامتر شامل اطلاعات راستای گسل ها ، سن و جنس سنگهای در بر گیرنده با نوع ماده معدنی و تیپ آنها به الگوی اکتشاف منطقه ای ماده معدنی خاص دست یابند. به عبارت بهتر کارشناس اکتشاف اگر بتواند ارتباط منطقی بین این پنج پارامتر برقرار نماید می تواند ماده معدنی مورد نظر را در گسل های با راستای مشابه با سن و جنس مشابه جستجو و اکتشاف نماید. بنابراین در گسل های با راستای یکسان و دیگر ویژگی های مشابه می توان اکتشاف مواد معدنی مورد نظر را انتظار داشت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیام ها:

loader