ابلاغ نقشه حریم گسل های شهر مشهد

1400/04/16 تعداد بازدید: 1184
print

مدیر کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق کشور گفت: با نهایی و ابلاغ شدن پروژه تدقیق گسل های شهر مشهد، هرگونه ساخت و ساز برای سازه های خیلی حساس و حساس در محدوده نقشه حریم گسل های شهر ممنوع است.

 فرخ قائمی در گفت و گو با خبرنگار روزنامه شهرآرا افزود: پروژه تدقیق گسل‌ها و تعیین حریم گسل‌های مشهد از سال 97 آغاز و اواخر سال گذشته نهایی و به تصویب رسیده است. اکنون نقشه حریم گسل های شهر به همه ادارات و دستگاه‌های مربوط ابلاغ شده است.

 

- شناسایی 4 گسل اصلی در مشهد

وی تصریح کرد: بر اساس این نقشه 4 گسل اصلی در شهر مشهد از نظر موقعیت مکانی تدقیق و حریم مربوط به آن‌ها تعیین و توسط مراجع ذی‌صلاح برای اجرا ابلاغ شده است. وی افزود: نقشه حریم گسل‌ها برای بهره‌برداری به ارگان‌هایی مانند مدیریت بحران استانداری، برنامه و بودجه، شهرداری، اداره کل راه و شهرسازی، شرکت گاز، برق، آبفا و آب منطقه ابلاغ شده است.

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق کشور با بیان این‌که ادارات موظف به رعایت موارد مطروحه در ابلاغیه مذکور هستند گفت: در مشهد چهار گسل اصلی شامل دو گسل طوس و کشف در شمال و دو گسل دیگر به نام‌های گسل جنوب مشهد و سنگ بست شاندیز وجود دارد. از گسل‌های یاد شده گسل سنگ بست شاندیز و گسل کشف رود خارج از محدوده شهری ولی فعال است. قائمی بیان کرد: دو گسل جنوب و گسل طوس از بافت مسکونی عبور می‌کند، بنابراین حریم گسل‌ها برای این دو گسل بسیار حائز اهمیت است. حریم تعیین شده برای این دو گسل 75 متر از طرفین و در مجموع 150 متر است. این حریم برای سازه‌های خیلی حساس و حساس مانند بیمارستان‌ها، مدارس و جایگاه سوخت باید کاملا رعایت شود.

وی اظهار کرد: افزون بر نقشه حریم گسل‌ها، مطالعات فرونشست دشت‌های استان را در دستور کار قرار دادیم و اکنون گزارش‌های مربوط به 6 دشت اصلی و بحرانی شامل دشت مشهد، نیشابور، خواف، بردسکن کاشمر و جوین منتشر شده است.

- فرونشست 17 سانتی‌متری دشت مشهد

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق کشور ادامه داد: مطابق آخرین اطلاعات حاصل از مطالعات انجام شده، فرونشست دشت مشهد 17 سانتی‌متر است که خوشبختانه در خارج از محدوده شهر مشهد و در حدفاصل دشت مشهد چناران است. قائمی با بیان این‌که در محدوده شهر مشهد در چند سال اخیر نرخ فرونشست و عوارض سطحی ناشی از فرونشست زمین تغییری نداشته است، افزود: دلیل این مسئله انتقال آب سد دوستی به شهر مشهد و توقف بهره‌برداری از چاه‌های شرب اطراف و داخل شهر بوده است.

پیام ها:

loader
آخرین اخبار
لینک های تصویری