پیک خبری 18، توسعه زیرساخت های فنی و گردآوری اطلاعات پایه

1397/10/23 تعداد بازدید: 678
print

ضرورت بکارگیری تجهیزات به روز آزمایشگاه عکاسی


توسط: مجتبی طاهری
با توجه به گسترش و پیشرفت روز افزون تجهیزات الکترونیکی مخصوصاً تجهیزات عکاسی و به دنبال آن بالارفتن کیفیت و خروجی عکس‌ها در فرایند مستندنگاری و عکاسی، لزوم ثبت بهتر تصاویر، ناگزیر به داشتن تجهیزات به روز هستیم.
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق کشور، با مشاوره و راهنمایی اساتید مختلف این رشته و استعلام از فروشگاه‌های معتبر اقدام به خرید و به روزرسانی این تجهیزات نمود که توضیح آن مختصراً در ذیل آمده است.
دسته‌بندی کلی شامل دو دسته تجهیزات عکاسی طبیعت و آزمایشگاهی می‌باشد.
- تجهیزات مربوط به عکاسی طبیعت
با توجه به دامنه پویایی متفاوت عکاسی طبیعت نسبت به عکاسی آزمایشگاهی نیاز به استفاده از دوربین و لنز با داینامیک طیف بالا اجتناب ناپذیر است که سرانجام پس از ارزیابی‌های متفاوت تجهیزات زیر در نظر گفته و توسط مسئولان امر خریداری شد.
دوربین Nikon d810           لنز واید tamron 15-30
- تجهیزات مربوط به عکاسی آزمایشگاهی
دوربین canon 80d            لنز canon 18-55
به علت افزایش قیمت و نوسان شدید بازار در هنگام خرید سعی در جایگزین کردن تجهیزات با کاربرد یکسان اما قیمت کمتر شد برای مثال به دلیل افزایش چند برابری قیمت لنز ماکرو کانن تبدیل لنز نرمال به لنز ماکرو با قیمتی معادل 10% قیمت لنز ماکرو خریداری شد که خوشبختانه نتایج برداشت‌ها رضایت بخش بود.

دیگر تجهیزات آزمایشگاهی:
با توجه به ماهیت کار زمین‌شناسان و فسیل‌شناسان و ضرورت تهیه عکس‌های با کیفیت بالا امکانات زیر نیز برای آزمایشگاه عکاسی در نظر گرفته شد:
• اتاق نور جهت عکاسی از نمونه‌های قیمتی و زینتی
• سه پایه مخصوص عکاسی آزمایشگاهی

شایان ذکر است در همین مدت کوتاه تصاویر بسیار زیادی با این تجهیزات گرفته شده است که بعضاً در مقاله‌های پژوهشگران سازمان و برخی در آرشیو مستندنگاری زمین گردشگری موجود می‌باشد.

 

پیام ها:

loader
لینک های تصویری