پیک خبری 8، مرکز مشهد، تأسیس، توسعه و عملکرد اجمالی (4)

1396/03/31 تعداد بازدید: 1515
print
پیک خبری 8، مرکز مشهد، تأسیس، توسعه و عملکرد اجمالی (4)

سازمان‌دهی مجدد

توسط: سحرناز تاج‌بخش
در شماره های گذشته، به تاریخچه، فرآیند توسعه و محورهای شاخص در فعالیت های فعلی مرکز مشهد اشاره کردیم. طبیعی است پس از هدف گذاری و روشن شدن مسیر حرکت و برای به دست آوردن بیشترین بازدهی، حوزه ها و شیوه های کاریِ نیروی انسانی نیز هماهنگ با اهداف تعیین شده، تغییر می یابد. اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق پس از جلسات متعدد و دست یابی به چشم انداز میان مدت فعالیت های خود در عرصه ی استان های تحت پوشش و وظایف حاکمیتی ملی، گام بعدی خود را با سازماندهی مجدد نیروها تکمیل نمود. این فرآیند که طی چند ماه و با مشورت رؤسای ادارات این مرکز و تنی چند از همکاران، همچنین رایزنی با سازمان مرکزی (تهران) به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفت، سرانجام در اردیبهشت 95 نهایی شد و به مرحله اجرا درآمد.
در این شماره به طور خلاصه با اهداف سازمان دهی مجدد نیروها و شرایط فعلی ادارات مرکز مشهد آشنا می شویم.
مهم ترین اهداف سازمان دهی مجدد نیروها در این مرکز عبارتند از:
1. محقق شدن نمودار سازمانی مصوب این اداره کل برابر پست‌های پیش بینی شده.
2. استفاده ی بهینه از ظرفیت های نیروی انسانی و فضای موجود در اداره.
3. فراهم آوردن زمینه ی مناسب برای تربیت نیروهای مسئولیت پذیر و هوشمند نسبت به شرایط موجود و وضعیت های پیش آمده در آینده با انتقال تجربه ی پیش‌کسوتان به نیروهای جوان‌تر.
4. سازمان دهی نیروها در جهت افزایش توان تخصصی با فراهم آوردن شرایط انجام کار تیمی به جای گرایش به انجام فعالیت های انفرادی.
5. واگذار کردن مسئولیت ها در حوزه های مختلف به منظور بالا بردن سهم مشارکت همکاران در تصمیم گیری ها و اجرای بهینه ی برنامه های مورد نظر مرکز.
6. ارزش گذاری و بها دادن به نظم و انضباط و رعایت قوانین و مقررات کاری با اعمال نظارت و ارزیابی عملکرد همکاران.
7. ایجاد جریانی از شور و نشاط کاری با برهم زدن رخوت حاصل از یکنواختی شیوه های کاری، موقعیت ها و مسئولیت ها.
8. فراهم آوردن شرایط مناسب برای نیروهای علاقمند به فعالیت در امور پژوهشی و تحقیقاتی.
در سازمان دهی مجدد نیروهای مرکز مشهد علاوه بر تغییر برخی عناوین و مسئولیت های افراد، محل استقرار برخی نیروها نیز تغییر کرد. بیشترین تغییرات در ادارات زمین شناسی، اکتشاف و امور اداری رخ داد. سه معاونت جدید زمین شناسی، اکتشاف و اجرایی نیز ابلاغ دریافت نمودند تا مسئولیت ها، پیگیری ها و گردش امور به شکلی مناسب تر و گسترده تر انجام پذیرد.
تغییر کاربری فضاهای موجود نیز با هدف تمرکز موضوعی، استفاده بهینه از فضاها، حضور متوازن نیروها در قسمت های مختلف و... با همت و همکاری تمامی همکاران انجام شد. جابه جایی ها که همراه با بازبینی و انتقال نمونه‌ها،‌ گزارشات و سایر مستندات و ابزارهای کارشناسان بود در زمان کوتاهی جابه جا شد اما حجم فیزیکی قابل ملاحظه ای از وسایل و لوازم به انبار منتقل شد. همچنین کار انتقال نقشه ها، گزارش‌ها و لوازم موجود در واحد فروش به محل جدید منتقل گردید. تمامی نقل و انتقالات به عهده ی همکاران خدماتی این اداره کل بوده که تلاش آن‌ها شایسته‌ی قدردانی است. ساختار جدید اداره کل مشهد در نمودار زیر خلاصه شده است:
در ادامه ی سازمان دهی مجدد،‌ گام بعدی رسیدگی به وضعیت کارگروه های این اداره کل است که هم اکنون مرحله ی بررسی و مطالعه ی پیشنهادات مرتبط و ارائه ی گزارش نهایی را در معاونت اجرایی این اداره کل طی می کند.
نکته ی مهمی که در سازمان دهی مجدد، مورد نظر مسئولان این مرکز بوده است، ‌افزایش انسجام راهبردی در ارکان این اداره کل بر مبنای تفکر ساختاری است. این هماهنگی و انسجام در مسیر رو به رشد مرکز مشهد، کانون های احساس مسئولیت و تفکر ساختاری را گسترش می‌دهد تا کادرهای شاغل، فرصت اثرگذاری بیشتر و عمیق تری در هدایت امور مرکز داشته باشند. طبیعتاً چنین چیدمانی،‌ هم بر تجربیات گرانبهای پیش کسوتان استوار است و هم فرصت بروز خلاقیت و جاری شدن تفکرات نو را در اختیار همه ی نیروها قرار می دهد.
در چیدمان جدید نیروها، نیروهای باسابقه در رده های بالاتر سازمانی مستقر شده اند تا با احساس مسئولیت بیشتر به رشد حال و آینده ی مرکز اهتمام ورزند و طیفی از همکاران به نسبت جوان تر مسئولیت ادارات فنی و اجرایی را بر عهده گرفتند. در چیدمان جدید آخرین وضعیت و آسیب های احتمالی در روند انجام امور طی سالیان گذشته مورد توجه قرار گرفته است تا با آگاهی کامل، ضمن به حداقل رساندن نقاط ضعف، از پتانسیل های جدید در افزایش نقاط قوت و فرصت های جدید استفاده شود.
سازمان دهی مجدد نیروها،‌ بی گمان آزمونی است برای همه ی همکارانی که با قبول مسئولیت های جدید تغییرات مثبت را در میدان تجربه، تدبیر نمایند و بیش از پیش راه را برای توسعه و تعالی هرچه بیشتر مرکز مشهد هموار نمایند.
اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق (مشهد) امید دارد با تکیه بر هوشمندی، مسئولیت پذیری و آگاهی علمی و فکری نیروی انسانی خود، در کنار هدف گذاری های متناسب با شرایط و نیازهای جامعه، با استفاده از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری و نیز استفاده بهینه از فضای فیزیکی موجود؛ بتواند عرصه های جدیدی از خدمت، موفقیت و پیشرفت را برای خود و جامعه ی هدف به ارمغان آورد. انشاالله...
پیام ها:

loader
آخرین اخبار
لینک های تصویری