برگزاری جلسه ستاد مدیریت توزیع و تامین آب استان خراسان رضوی با حضور سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و اداره کل منطقه شمال شرق

1395/11/20 تعداد بازدید: 1307
print

جلسه ستاد مدیریت توزیع و تامین آب استان خراسان رضوی با حضور نمایندگانی از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و اداره کل منطقه شمال شرق برگزار شد.

جلسه ستاد مدیریت توزیع و تامین آب استان خراسان رضوی با حضور نمایندگانی از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و اداره کل منطقه شمال شرق برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منطقه شمال شرق جلسه ستاد مدیریت توزیع و تامین آب استان خراسان رضوی با حضور نمایندگانی از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، استانداری خراسان رضوی ، سازمان برنامه و بودجه استان، و شرکت آبفای استان و شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در محل دفتر کار مهندس مقدوری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری برگزار شد . 
در این جلسه آقای دکتر نجفی نماینده سازمان زمین شناسی در خصوص بررسی تامین آب قابل استحصال از ذخایر کارستی کوههای هزار مسجد مواردی را مطرح کرد ایشان همچنین یادآور شد یکی از ویژگی های کشور ما نسبت به سایر کشورها وجود منابع آبی کارستی است و در واقع ایران به همراه کشورهای چین ، ترکیه و آمریکا از پر پتانسیل ترین کشورها در منابع آبی کارستی هستند . با توجه به وضعیت نامناسب منابع زیرزمینی و اینکه متوسط میزان افت سالیانه دشت های کشور 0.76 متر است و با عنایت به بحران آبی در کشور ، موضوع فرونشست ها و ..... می بایست هم برنامه های مدیریت مصرف را اعمال کنیم و هم به منابع آبی جدید توجه کنیم . ایشان تصریح نمود با توجه به کیفیت بالای این منابع آبی و استراتژیک بودن آنها ، این منابع می بایست صرفاَ در شرب به مصرف برسند. ایشان عنوان نمود موضوع مطالعات منابع آبی کارستی توسط سازمان زمین شناسی در حضور جناب آقای دکتر جهانگیری معاون اول محترم ریاست جمهوری مطرح و سپس در شورای عالی آب نیز مطرح گردیده و پیرو آن نقشه اولویت بندی پتانسیل آبهای کارستی در سازمان زمین شناسی کشور تهیه شده و اولین مطالعات مربوط به این منابع نیز در استان خراسان رضوی تهیه گردیده است . 
در این جلسه مقرر شد در خصوص نحوه تامین اعتبارات مورد نیاز سازمان برنامه و بودجه استان وسازمان 
زمین شناسی واکتشافات معدنی کشور بررسی لازم را انجام و پیشنهادات در جلسه بعدی ارائه گردد. در همین رابطه نمایندگانی از طرف سازمان زمین شناسی و سازمان آب منطقه ای استان تعیین شدند تا در این خصوص اقدامات لازم را انجام و پیگیری لازم صورت پذیرد. 
لازم به ذکر است دعوت از نمایندگان سازمان زمین شناسی در جلسه این ستاد پس از دیدار آقای مهندس کره ای رئیس محترم سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با استاندار محترم خراسان رضوی و ارائه فعالیت های سازمان زمین شناسی در خصوص شناسایی منابع آب کارستی در استان خراسان رضوی انجام گرفته است.
پیام ها:

loader
لینک های تصویری