در آینده نزدیک اکتشاف آب های کارستی در خراسان رضوی با آخرین فناوری روز دنیا به روش ژئوفیزیک هوایی انجام می شود.

1397/04/09 تعداد بازدید: 2393
print

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، خانم دکتر راضیه لک معاون وزیر و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور عنوان کرد :اکتشاف مواد معدنی پنهان و شناسایی آب های کارستی (آب های زیرزمینی در سنگ های آهکی) به کمک ژئوفیزیک هوایی با روش الکترومغناطیس برای نخستین بار در کشور به عنوان طرح ملی و با استفاده از آخرین فناوری های روز دنیا در این زمینه انجام خواهد شد.

بر اساس این گزارش خانم دکتر لک معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت اظهار داشت  در گذشته عملیات ژئوفیزیک هوایی به روش‌های مگنتومتری و رادیومتری انجام می‌شد لیکن  کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، با همکاری مشاوران خارجی برای نخستین بار در کشور برداشت‌های الکترومغناطیس را به عنوان یک روش جدید که با سرعت و دقت بالاتر اطلاعات بیشتری را در اختیار قرار می‌دهد، در دستور کار خود دارند.

بر همین اساس، با توجه به این‌که از فناوری‌های روز دنیا به‌منظور اکتشاف آب در کشورهای پیشرفته استفاده می‌شود، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز در صدد است تا این فناوری را به کشور منتقل و اجرا کند.
شایان ذکر است، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نظر دارد بخشی از مساحت دارای اولویت کشور را تحت پوشش این مطالعات به منظور شناسایی منابع آب کارستی کشور قرار دهد. پیش از این به روش‌های مختلف زمین‌شناسی و زمین‌شناختی، منابع آب کارستی در استان خراسان رضوی شناسایی شده که از مرز به سمت ترکمنستان از زیر زمین خارج می‌شود و هم اکنون اولین منطقه برای این مطالعات، استان خراسان رضوی در نظر گرفته شده است.
گفتنی است، آب‌های کارستی اغلب در اعماق تا ٥٠٠  متری زمین قرار می‌گیرند و با توجه به هدف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این زمینه انجام مطالعات ژئوفیزیک هوایی تا این عمق در سازه‌های سخت آهکی برای شناسایی منابع آب به منظور استفاده شرب در شهرستان‌ها و مراکز جمعیتی برای اولین بار در کشور انجام و مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در همین رایطه دکتر طاهری مدیر کل منطقه شمال شرق عنوان کرد مطالعات شناسایی آب های کارستی توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در حال انجام است و در نتیجه آن یک درصد از مساحت کشور مستعد دسترسی به آب کارستی است که بر همین اساس استان‌های خراسان رضوی و یزد در اولویت قرار دارند.دکتر طاهری اظهار امیدواری کرد با پیگیری های انجام شده و مساعدت مسئولان استانی و پس از نهایی شدن توافقات بعمل آمده با طرف خارجی ،پروازهای ژئوفیزیک هوایی جهت شناسایی آبهای کارستی در ارتفاعات هزار مسجد خراسان رضوی بزودی آغاز گردد.
هدف از این مطالعات در وهله اول شناسایی منابع آب زیرزمینی است که از کشور خارج و یا وارد دریا می‌شود و در نتیجه باید سریعتر شناسایی شوند و هدف دیگر تامین آب شرب در شرایط بحرانی به جای پروژه‌های انتقال آب است.
 
پیام ها:

loader
لینک های تصویری