فرونشست زمین در دشتهای بحرانی خراسان رضوی ادامه دارد

1398/07/14 تعداد بازدید: 710
print
فرونشست زمین در دشتهای بحرانی خراسان رضوی ادامه دارد

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق کشور گفت: پدیده فرونشست زمین در پنج دشت بحرانی خراسان رضوی همچنان ادامه دارد.

جعفر طاهری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تداوم پدیده خشکسالی ظرف دو دهه اخیر در بخش وسیعی از کشور از یک سو و همچنین برداشت بی‌رویه آب از سفره‌های زیرزمینی موجبات وقوع پدیده فرونشست زمین را در بسیاری از دشت های حاصلخیز فراهم کرده است.
وی ادامه داد: با توجه به کمبود آب شیرین در مناطق خشک، روش های غیر علمی برداشت آب‌های زیرزمینی در بسیاری از مناطق در حال انجام است، این برداشت های بی‌رویه‌ سبب شده است مشکلات جانبی به مسئله بحران آب افزوده شود که امروزه به صورت مشکلات اساسی درآمده‌ و نه تنها بحران آب را جدی‌تر کرده‌، بلکه پیامدهای منفی دیگری را نیز در پی داشته‌ است.
مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق کشور گفت: از جمله این مشکلات پدیده فرونشست دشت ها است که اگر اقدامی برای مقابله با آن صورت نگیرد به زودی از سایر مخاطرات طبیعی سبقت می‌گیرد.
وی افزود: این پدیده اثرات مخرب بسیار بر شرایط اقلیمی و محیطی منطقه دارد، خشک شدن زمین حاصلخیز، ایجاد شکست در ساختمان ها، پل ها، راه های ارتباطی و سایر سازه‌ها، ایجاد فروچاله‌ها و مشکلاتی از این قبیل از عواقب فرونشست دشت هاست.
طاهری ادامه داد: به منظور ارائه برنامه کاربردی برای مدیریت فرونشست زمین، سال ۱۳۹۵ اداره کل زمین شناسی پروژه‌ ای را با عنوان "پایش فرونشست در دشت های خراسان رضوی" با هدف تهیه نقشه پهنه‌ بندی میزان نشست و نقشه خطر این مخاطره را به استانداری خراسان رضوی ارائه کرد. با وجود پیگیری های متعدد هنوز امکان جذب اعتبار استانی برای انجام کامل این پروژه فراهم نشده است.
وی گفت: در اسفند ماه سال ۹۶، از محل منابع در اختیار سازمانی، اعتباری برای پایش فرونشست در پنج دشت بحرانی خراسان رضوی اختصاص یافت که این مطالعات به عنوان جامع‌ ترین مطالعات مرتبط با پدیده فرونشست در این استان به شمار می رود و نتایج آن به زودی به مراجع ذیربط ارسال می گردد.
طاهری افزود: طبق مطالعات انجام شده از ۲ هزار و ۷۱۸ کیلومتر مربع مساحت دشت مشهد حدود ۱۰۰ کیلومتر مربع در محدوده فرونشست قرار دارد و بر اساس بررسی های به عمل آمده در حال حاضر دشت بردسکن از نظر وجود عوارض سطحی شامل درز و شکاف های ایجاد شده در مناطق مسکونی و دشت نیشابور از نظر نرخ بالای فرونشست زمین در بین پنج دشت بحرانی استان در بحرانی ترین حالت قرار دارند، پس از آن دشت مشهد از وضعیت بحرانی برخوردار است، دشت‌های جوین و خواف در رده‌های بعدی میزان فرونشست در این استان قرار دارند که پس از نهایی شدن پردازش داده ها و کنترل میدانی نتیجه آن در آینده نزدیک منتشر خواهد شد.
وی عوارض فرونشست زمین را شامل کاهش ظرفیت ذخیره آبخوان و شکاف‌ هایی دانست که در مناطق دارای فرونشست زمین موجب تخریب مزارع، کانال‌ های آبیاری و سازه‌ها می‌شود، این شکاف‌ها همچنین به بزرگراه‌ها و خطوط راه‌آهن آسیب وارد می‌کند.
وی اظهار امیدواری کرد با توجه به توان تخصصی و اجرایی لازم در بررسی فرونشست دشت ها با تامین اعتبارات لازم، مطالعات فرونشست در سایر دشت های استان تکمیل و با نصب تجهیزات فنی و پایش میدانی هدفمند، روند بررسی فرونشست زمین در این مناطق به صورت مستمر ادامه یابد.
پیام ها:

loader
آخرین اخبار
لینک های تصویری