بررسی نتایج پروژه طرح تحول زمین شناسی - اکتشافی استان خراسان جنوبی

1401/05/26 تعداد بازدید: 12823
print
بررسی نتایج پروژه طرح تحول زمین شناسی - اکتشافی استان خراسان جنوبی

طرح تحول زمین شناسی- اکتشافی خراسان رضوی در مهرماه سال 1400 کلید خورد و در مساحت 15 هزار کیلومتر مربع از پهنه خراسان جنوبی و با اعتبار 1500 میلیارد ریال به انجام رسیده است.

 این طرح در شهرستان‌های بیرجند، سربیشه، درمیان و خوسف اجرا شده است. در این طرح پتانسیل‌های معدنی قابل توجهی شناسایی شد و داده‌های آن در هفته دولت سال جاری رونمایی و برای مراحل بعدی در اکتشاف معدنی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

اجرای این طرح بزرگ در مدت زمان قریب به 10 ماه و به دست توانمند مدیران و کارشناسان زمین‌شناسی و اکتشافی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و ادارات کل مراکز استان‌ها عملیاتی گردید.

در هفته جاری و با توجه به اهمیت موضوع، در پیمایشی با حضور اعضای کارگروه راهبردی طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافی از مناطق مطالعه شده در خراسان ‌جنوبی بازدید به عمل آمد و دستاوردهای مربوط به نقشه‌های زمین‌شناسی و لایه زمین‌شناسی اقتصادی توسط کارگروه راهبردی طرح تحول با حضور نمایندگان ایمیدرو، معاونت معادن و فرآوری وزارت صمت ارائه گردید.

در این میان، نتایج حاصل از بررسی‌های اکتشافی صورت گرفته بر روی 20 برگه نشان داد برگه‌های بیرجند 1 و 4 از جمله برگه‌های با پتانسیل مواد معدنی خوب و مستعد می‌باشند که برای مراحل بعدی اکتشاف مورد توجه قرار گرفته‌اند. در بازدید از زون‌های کانی‌سازی و مناطق مستعد برگه بیرجند 4 آقایان محمد صفری مسئول لایه زمین‌شناسی اقتصادی، محمد جعفری مسئول لایه ژئوشیمیایی و محمد اکرمی مسئول لایه زمین‌شناسی توضیحاتی درباره این برگه ارائه کردند.

همچنین آقایان حسن عزمی مدیر فنی طرح خراسان‌جنوبی، علی عسکری معاون اکتشاف اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق (مشهد) و مسئول لایه زمین‌شناسی اقتصادی و محسن اکبری مقدم مسئول لایه زمین‌شناسی برگه بیرجند 1 نیز توضیحاتی پیرامون این منطقه با پتانسیل معدنی ارائه نمودند.

 


 

شایان ذکر است تا پایان شهریورماه سال جاری کلیه نقشه‌های زمین‌شناسی نهایی خواهند شد و در مهرماه، اختتامیه طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافی خراسان‌جنوبی برگزار خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیام ها:

loader
لینک های تصویری