رونمایی از رقومی سازی و یکپارچه سازی اطلاعات ژئوشیمیایی بخش های مهمی از استان خراسان رضوی

1398/11/28 تعداد بازدید: 446
print

در راستای توسعه اکتشاف مواد معدنی و شناسایی آنومالی های مواد معدنی در مساحت 35 هزار کیلومتر مربع استان خراسان رضوی مراسم رونمایی از اطلاعات ژئوشیمیایی رقومی سازی شده و نیز یکپارچه سازی داده ها با حضور خانم دکتر یاوری مدیرکل دفتر آموزش، پژوهش استانداری خراسان رضوی و مهندس مس فروش رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و همکاران حوزه معاونت معدنی آن سازمان و رئیس خانه معدن استان در محل اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق برگزار شد.

به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل منطقه شمال شرق، دکتر طاهری، مدیر کل منطقه شمال شرق، در مراسم رونمایی، ضمن تشریح فعالیت‌های مرتبط با این پروژه اظهار داشت: این پروژه که برای اولین بار در کشور انجام می‌شود قابلیت های منحصر به فردی در راستای شناسایی اکتشافات معدنی استان خواهد داشت.

وی اظهار داشت علی رغم محدودیت های مالی پروژه مذکور در مدت 18 ماه گذشته و توسط کارشناسان اداره ژئوماتیکس این اداره کل انجام گرفته است.
خانم دکتر احمدی روحانی رئیس اداره ژئوماتیکس نیز در این مراسم ضمن تشکر از کلیه مسئولین و کارکنان اداره کل منطقه شمال شرق که در به ثمر رسیدن این پروژه سهیم بوده اند، بطور ویژه از کارشناسان اداره ژئوماتیکس که با پشتکار و تلاش ارزنده موجب  انجام این کار شده اند تشکر کرد. خانم دکتر احمدی روحانی سپس با ارائه روند انجام این کار به قابلیت های آن اشاره کرد که از آن جمله می توان به: 
• تبدیل داده های تهیه شده در سیستم سنتی(passive) به داده های پویا و کاربردی (active)
• امکان استفاده از داده ها در گستره وسیع پهنه مطالعاتی و حتی منطقه ای و در مساحتی در حدود 21 درصد استان خراسان رضوی
• تعیین نواحی پتانسیل دار جدید در این پهنه و متعاقب آن برنامه ریزی های اکتشافی
• وجود بانک اطلاعاتی جامع از داده ها جهت ارایه به کاربران
• امکان در اختیار قرار دادن محدوده ها بصورت کاملا رقومی به متقاضیان براساس عنصر درخواستی
• با توجه به مستندات و گزارش های تهیه شده این پروژه میتواند به عنوان یک الگو برای سایر پروژه های مشابه مورد استفاده قرار گیرد.
• استفاده از اطلاعات آنومالی های عناصر به عنوان (by product) محصول دوم و سوم بعد از آنومالی اصلی
مهندس مس فروش، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت، نیز با اظهار رضایت از عملکرد فنی و اثربخش اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، اظهار امیدواری کرد نتایج این تحقیقات موجب رشد بیشتر اکتشاف مواد معدنی در استان گردد. مهندس مس فروش سازمان زمین شناسی و فعالیت های فنی آن را بسیار مهم و پایه ای دانست و استان خراسان رضوی را پیشرو در همه ی حوزه ها مخصوصا معدن و صنایع معدنی دانست. در این مراسم همچنین خانم دکتر یاوری مدیر کل دفتر اموزش و پژوهش استانداری ضمن اظهار رضایت از شرکت در این محفل علمی و پژوهشی اقدامات ارزنده کارشناسان سازمان زمین شناسی را یکی از محورهای توسعه برشمرد و کار سخت و طاقت فرسای کارشناسان در ماموریت های صحرایی را بسیار با اهمیت توصیف کرد.
در ادامه مهندس نازپرور، رئیس خانه معدن ایران، نیز از تلفیق اطلاعات ژئوشیمیایی توسط اداره کل منطقه شمال شرق تشکر کرد و ضمن عرض خسته نباشید به کارشناسان این اداره کل خواستار معرفی یک فرایند جهت استفاده بخش خصوصی از این اطلاعات شد. 
لازم به ذکر است انجام اکتشافات ژئوشیمیایی از وظایف حاکمیتی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور می باشد و در حال حاضر حدود 85% استان به جز زون ساختاری رسوبی کپه داغ تحت پوشش این اکتشافات قرار گرفته است. پروژه رونمایی شده یکی از پروژه های مهم اکتشافات ژئوشیمیایی حد فاصل مدارهای 35 و 36 درجه شمالی است که برپایه اطلاعات شرکت جیانگسی چین در وسعتی به مساحت بالغ بر 70000 کیلومترمربع و طی قراردادی در دهه 70 برداشت گردیده است که حدود 35000 کیلومتر مربع از این برداشت ها در استان خراسان رضوی قرار می گیرد. در پروژه مذکور اطلاعات 26 ورقه زمین شناسی در مقیاس 1:100.000 طی 18 ماه برداشت گردیده که چگالی نمونه برداری از رسوبات رودخانه ای یک تا دو نمونه در هر کیلومتر مربع بوده و حدود 67000 نمونه جمع آوری شده،که پس از تلفیق نمونه های پوششی تعداد 20000 نمونه از آنها مورد آنالیز قرار گرفته است. 
داده های مورد استفاده در پهنه بردسکن- تربت حیدریه که امروز رونمایی گردید، اطلاعات مربوط به بیش از 10.000 نمونه در وسعت مربوط به 14 ورقه زمین شناسی (حدود35.000 کیلومترمربع) شامل ورقه های:  احمدآباد، بردسکن، مری، دارین، شامکان، درونه، دولت آباد، فریمان، تربت حیدریه،  فیض آباد، کدکن، کاشمر، رباط سفید و ششتمد می باشد.
 
 
 
 
 
 
 
پیام ها:

loader
آخرین اخبار
لینک های تصویری