مسئول آزمایشگاه شیمی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق؛ نیروی انسانی کارآمد و علاقه مند را پشتوانه موفقیت و پویایی این مجموعه دانست.

1399/10/21 تعداد بازدید: 292
print
مسئول آزمایشگاه شیمی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق؛ نیروی انسانی کارآمد و علاقه مند را پشتوانه موفقیت و پویایی این مجموعه دانست.

فعالیت مستمر و شایسته توجه در مجموعه آزمایشگاه شیمی مرکز مشهد علیرغم تعداد کم نیروی انسانی، بهانه خوبی برای به گفتگو نشستن با خانم مهندس تاج بخش، مسئول این مجموعه بود تا در این مجال کوتاه خبری از احوال ایشان و وضعیت عملکرد آزمایشگاه در شرایط محدودیتهای مرتبط با کووید 19 به دست آوریم.

 آزمایشگاه شیمی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، از سال 1371 راه اندازی شده و در این بازه زمانی فراز و فرودهای فراوان داشته است. طی سال های فعالیت این آزمایشگاه شاهد تغییر امکانات و دستگاه ها، روش ها و کاربرد آنالیز نمونه ها بوده ایم اما آنچه در این سال ها تقریبا ثابت مانده است، سخت کوشی و مسئولیت پذیری نیروی انسانی آزمایشگاه است. 

مشکلات مربوط به تامین تجهیزات و امکانات، تهیه مواد آزمایشگاهی و اطمینان به قابل قبول بودن آنها، توجه به صحت و دقت آنالیز ها در حد امکان، بخشی از تلاش های فنی همکاران این مجموعه است، اما آنچه این تلاش را متمایز می کند، همکاری، پشتیبانی و درک متقابل از شرایط یکدیگر در زمان های پرکار و پردغدغه است.
خانم تاج بخش ضمن بیان این نکته که تعداد نیروهای این آزمایشگاه فقط سه نفر است، متذکر شدند که خوشبختانه این آزمایشگاه توانسته است در سالهای متمادی خدمت خود، علیرغم نیروی انسانی کم اما متعهد، نه تنها به خدمات درخواست شده پاسخ بدهد بلکه در کنار آن به آموزش و انجام فعالیت های پژوهشی نیز اقدام کند.  این سه نفر با برنامه ریزی و هماهنگی قادر بوده اند کلیه امور مربوط به آزمایشگاه را شامل پذیرش نمونه و ارسال به نمونه کوبی، محلول سازی به روش های گوناگون، آنالیز نمونه به روش های گوناگون، تکرار آنالیز در صورت نیاز، تهیه محلول های واکنش گر و استانداردها، محاسبات مرتبط و در نهایت تهیه گزارش هر درخواست و تحویل به درخواست کننده انجام دهند.
 
 
 
در نگاهی به فعالیت ده سال اخیر این آزمایشگاه (از 1389 تا 1399)، بالاترین آمار آنالیز نمونه مربوط به سال های 96 و 97 است (به ترتیب 3908 و 3528 آنالیز بدون نمونه های تکراری). در سال 1399 هم علیرغم تغییر شرایط کار در زمان کرونا و محدودیت های تردد و حضور افراد،  فعالیت های این آزمایشگاه به جای خود باقی مانده و آمار قابل قبول نمونه ها تا دی ماه سال جاری حکایت از همین مطلب دارد (1897 آنالیز بدون نمونه های تکراری تا آخر آذر ماه). به نظر می رسد مجموعه هایی با برنامه ریزی و آینده نگری و همچنین حضور نیروی انسانی مسئولیت پذیر و متعهد، در شرایط بحرانی بهتر پاسخگو خواهند بود.
افزایش نیروی کار جوان و کارآمد، در کنار استفاده از تجهیزات و دستگاه های به روز،  از مهم ترین اقداماتی است که این آزمایشگاه در آینده به آن نیاز خواهد داشت. 
 
پیام ها:

loader
آخرین اخبار
لینک های تصویری