چهارمین دوره کنگره بین المللی متخصصان جوان علوم زمین در محل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برگزار گردید.

1396/06/07 تعداد بازدید: 1832
print
چهارمین دوره کنگره بین المللی متخصصان جوان علوم زمین در محل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برگزار گردید.

چهارمین دوره کنگره بین المللی متخصصان جوان علوم زمین با شعار کاهش مخاطرات زمین شناختی و منابع انرژی برای نسل آینده، از 5 تا 8 شهریور در محل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و با همکاری ارگان های مختلف، با حضور میهمانانی از سراسر دنیا برگزار گردید.

در این همایش که با حضور زمین شناسانی از کشورهای مختلف برگزار می شود، زمین شناسان جوان به تبادل تجربیات و آخرین یافته های مرتبط با علوم زمین می پرداختند.

آقای منگ وانگ رئیس شبکه بین المللی متخصصان جوان علوم زمین در مراسم افتتاحیه این کنگره ضمن اشاره به جایگاه زمین شناسی ایران در منطقه خاورمیانه از میزبانی کشورمان تقدیر و تشکر کرد.
لازم به ذکر است که شبکه YES به عنوان یکی از پیامدهای برنامه IYPE (سال بین المللی سیاره زمین) درسال 2007 شکل گرفت و در سال 2009، تحت سرپرستی یونسکو، اولین کنگره بین‌المللی خود را در پکن چین با محوریت موضوع آب وهوا، محیط زیست، علوم زمین و جامعه با حضور 380 شرکت کننده از 40 کشور دنیا برگزار کرد. دومین کنگره زمین شناسان جوان نیز در سال 2012، در بریزبن استرالیا و سومین دوره کنگره در سال 2014، در دارالسلام تانزانیا برگزار شد و امسال به دلیل توانمندی های ایران در مباحث مختلف علوم زمین چهارمین دوره این کنگره مهم و بین المللی را در ایران برگزار گردید.
این شبکه قصد دارد با تاسیس یک شبکه جهانی میان رشته ای به حل چالش های موجود در رشته های علوم زمین بپردازد و گامی نو در جهت تحقق شعار IYPE یعنی "علوم زمین در جهت ارتقاء جامعه" بردارد. چشم انداز شبکه متخصصان جوان علوم زمین، ترویج علوم زمین بین جوانان زیر 35 سال در راستای ارتقاء جوامع و دستیابی به توسعه پایدار است.
از تعداد ١٥٠ مقاله ارسالی ٤٨ مقاله به صورت شفاهی ارائه شد و تعداد ٩٥مقاله به صورت پوستر ارائه شد.
در این مراسم از پدیدآورندگان آثار برگزیده ارسالی به کنگره آقای رضا سلامتی، آقای ابراهیم ابراهیمی و خانم آذر محمدی تقدیر و جوایزی اهدا شد. موضوعات ارائه شده در این کنگره در زمینه های مخاطرات زمین شناسی بنیادین، مخاطرات زمین شناختی، تغییر اقلیم، نفت، زمین شناسی و منابع معدنی و علوم زمین برای جامعه بود.
برگزاری مسابقه عکس با موضوع علوم زمین و نمایشگاه و کارگاه های آموزشی از برنامه های جنبی کنگره متخصصان جوان علوم زمین بود.
در این نمایشگاه غرفه هایی از پژوهشکده علوم زمین، خانه معدن ایران، معدن سرب و روی انگوران و پتاس خور و بیابانک و مدیریت اکتشاف شرکت نفت توانمندی های خود را به نمایش گذاشتند .موسسه تحقیقاتی پوسدام آلمان و انجمن علمی زمین شناسان و مهندسین نفت اروپا Eage از کشور هلند نیز دو شرکت خارجی حاضر در این غرفه ها هستند. غرفه تصاویر دایناسورها و غرفه نمایشگاه مربوط به عکس های ارسالی جهت شرکت در مسابقه عکس کنگره نیز از دیگر غرفه های جالب توجه در این نمایشگاه است.
در مراسم اختتامیه این کنگره میزبانی پنجمین دوره این کنگره به کشور آلمان واگذار شد.
 
 
 
 
 
 
منبع: کانال تلگرام رسمی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور
پیام ها:

loader