اداره آزمایشگاه شیمی

1396/01/29 تعداد بازدید: 3010
print

معرفی:

آزمایشگاه شیمی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق کشور (مشهد) در سال ۱۳۷۳ با هدف اندازه گیری کمی عناصر در نمونه های معدنی، زمین شناختی، آب و شورابه راه اندازی شده است.  

قابلیت های این آزمایشگاه عبارتند از: 

• اندازه گیری اکسیدهای اصلی پوسته زمین

• آنالیز تعدادی از عناصر فرعی مهم در مباحث معدنی نظیر مس، روی، نقره، سرب، کبالت، نیکل و کروم

• اندازه گیری تعدادی از عناصر سنگین مورد نیاز برای مطالعات زیست محیطی نظیر سرب و‌کادمیوم

• اندازه گیری تیتان،‌گوگرد، آهن دوظرفیتی، لیتیوم و کروم در کرومیت 

• خدمات مربوط به کوره الکتریکی، اندازه گیری اسیدیته، تهیه شناساگر های شیمیایی و...

دستگاه های نشر شعله، طیف سنج نوری و جذب اتمی ابزار اصلی اندازه گیری نمونه ها هستند. وسایل کمکی نظیر آسیاب و سنگ شکن، ترازوها، هیتر، حمام آب، کوره، Ph متر و... نیز کاربردهای خاص خود را دارند. علاوه بر روش های دستگاهی، روش های آنالیز کلاسیک از جمله وزن سنجی و حجم سنجی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

رسالت آزمایشگاه: سازمان زمین شناسی بر اساس وظایف حاکمیتی خود، وظیفه ارائه پاسخ صحیح و حقیقی به مراجعه کنندگان را دارد. از این رو علیرغم محدودیت امکانات آزمایشگاهی، با استفاده از CRM ها  و RM ها دقت و صحت آنالیزهای خود را زیر نظر دارد. 

سایر خدمات:

• راهنمایی و مشاوره رایگان درباره روش های آنالیز مناسب برای مراجعه کنندگانی که اطلاعات کافی درباره روش های آنالیز یا نوع آنالیز مورد نظر ندارند

• ارائه دوره های کارآموزی برای متقاضیان

• ارائه تخفیف (به جز تخفیف های شبکه آزمایشگاهی) برای دانشجویان،‌ تعداد نمونه های بالا و برای نمونه های محلول

خوشبختانه طی این سال ها واحدهای آزمایشگاهی کوچک که متمرکز بر آنالیزهای خاص هستند، تا حدی نیازهای اولیه معادن و بخش خصوصی را برآورده نموده است و این امر فرصت مناسبی را برای افزودن حوزه های پژوهشی به فعالیت های این آزمایشگاه فراهم آورده است.

آزمایشگاه شیمی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق کشور با سه نیرو فعالیت خود را در زمینه آنالیز نمونه های معدنی ادامه می دهد. خلاصه امکانات، هزینه ها و خدمات قابل ارائه در این آزمایشگاه در جدول 1 نمایش داده شده است.

 

 

 

 تاریخ بروزرسانی: 8 مرداد 1398

پیام ها:

loader
مطالب مشابه