اداره آزمایشگاه شیمی

1396/01/29 تعداد بازدید: 8098
print

معرفی:

آزمایشگاه شیمی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق کشور (مشهد) در سال ۱۳۷۳ با هدف اندازه گیری کمی عناصر در نمونه های معدنی، زمین شناختی، آب و شورابه راه اندازی شده است.  

قابلیت های این آزمایشگاه عبارتند از: 

• اندازه گیری اکسیدهای اصلی پوسته زمین

• آنالیز تعدادی از عناصر فرعی مهم در مباحث معدنی نظیر مس، روی، نقره، سرب، کبالت، نیکل و کروم

• اندازه گیری تعدادی از عناصر سنگین مورد نیاز برای مطالعات زیست محیطی نظیر سرب و‌کادمیوم

• اندازه گیری تیتان،‌گوگرد، آهن دوظرفیتی، لیتیوم و کروم در کرومیت 

• خدمات مربوط به کوره الکتریکی، تهیه شناساگر های شیمیایی و...

دستگاه های نشر شعله، طیف سنج نوری و جذب اتمی ابزار اصلی اندازه گیری نمونه ها هستند. وسایل کمکی نظیر آسیاب و سنگ شکن، ترازوها، هیتر، حمام آب، کوره، pH متر و... نیز کاربردهای خاص خود را دارند. علاوه بر روش های دستگاهی، روش های آنالیز کلاسیک از جمله وزن سنجی و حجم سنجی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

رسالت آزمایشگاه: سازمان زمین شناسی بر اساس وظایف حاکمیتی خود، وظیفه ارائه پاسخ صحیح و حقیقی به مراجعه کنندگان را دارد. از این رو علیرغم محدودیت امکانات آزمایشگاهی، با استفاده از CRM ها  و RM ها دقت و صحت آنالیزهای خود را زیر نظر دارد. 

سایر خدمات:

• راهنمایی و مشاوره رایگان درباره روش های آنالیز مناسب برای مراجعه کنندگانی که اطلاعات کافی درباره روش های آنالیز یا نوع آنالیز مورد نظر ندارند

• ارائه دوره های کارآموزی برای متقاضیان

• ارائه تخفیف (به جز تخفیف های شبکه آزمایشگاهی) برای دانشجویان،‌ تعداد نمونه های بالا و برای نمونه های محلول

خوشبختانه طی این سال ها واحدهای آزمایشگاهی کوچک که متمرکز بر آنالیزهای خاص هستند، تا حدی نیازهای اولیه معادن و بخش خصوصی را برآورده نموده است و این امر فرصت مناسبی را برای افزودن حوزه های پژوهشی به فعالیت های این آزمایشگاه فراهم آورده است.

آزمایشگاه شیمی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق کشور با سه نیرو فعالیت خود را در زمینه آنالیز نمونه های معدنی ادامه می دهد. خلاصه امکانات، هزینه ها و خدمات قابل ارائه در این آزمایشگاه در جدول 1 نمایش داده شده است.

 

   تعرفه آزمایشگاه شیمی سال 1400

نوع درخواست

نتیجه درخواست

قیمت (تومان)

آماده سازی فیزیکی

(خردایش و نرمایش)

یک تیوپ نمونه

18000

دو تیوپ نمونه

22000

سه تیوپ نمونه

26000

یک کیلوگرم نمونه

50000

آنالیز جذب اتمی

شامل عناصر:

Cu, Ni, Pb, Zn Ag, Cd, Co,

اندازه گیری هرعنصر در نمونه ی سنگ، خاک و رسوب

60000

اندازه گیری هر عنصر در نمونه ی محلول

45000

آنالیز شیمی تجزیه

(نورسنجی، نشر شعله، وزن سنجی و حجم سنجی)

آنالیز 10 عنصری اکسیدهای اصلی

(SiO2, Al2O3, Fe2O3, Na2O, K2O, MgO, CaO, MnO, P2O5, L.O.I)

200000

تک عنصر اکسیدهای اصلی و Li

45000

خدمات کوره الکتریکی

30000

اندازه گیری Cr2O3, SO4, TiO2, FeO

60000

اندازه گیری  SO4 در آب

50000

جرم حجمی با استوانه مدرج

25000

توضیحات:

1. دانشجویان با ارئه ی کارت دانشجویی، از 10 درصد تخفیف برخوردار خواهند شد.

 2.  نمونه های بالای 50 عدد از 10 درصد تخفیف برخوردار خواهند شد.

3.   نمونه ها تا شش ماه پس از انجام آزمایش بدون هزینه ی نگهداری، در انبار بایگانی میشوند.

  

همکاری با شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی

آزمایشگاه شیمی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، عضو توانمند شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی است. عضویت در این شبکه مجالی برای آشنایی با توانمندی های سایر آزمایشگاه ها، بهره مندی از دوره های آموزشی تخصصی،‌ بهره برداری از سیستم یکپارچه ی تعمیرات دستگاه ها فراهم شده است. در حال حاضر بیش از پانصد آزمایشگاه بخش دولتی و خصوصی در این شبکه عضو هستند. 

مراجعه کنندگان به این آزمایشگاه در صورت ثبت نام در باشگاه مشتریان این شبکه، می توانند از تخفیف های آن برخوردار شوند. باشگاه مشتریان شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی برای تسهیل در دریافت خدمات ایجاد شده است و تخفیف های متنوعی را به اعضای هیئت علمی، دانشجویان، شرکت های دانش بنیان و صنایع کشور ارایه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از لینک زیر به این شبکه دسترسی داشته باشید و اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت نمایید.

 

 

لینک دسترسی به وب سایت شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی

 

 

از آزمایشگاه‌های برتر و رشدیافته عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی تقدیر شد

با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور و مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، ضمن آن‌که برترین مراکز عضو شبکه در سال 1400 مورد تقدیر قرار گرفتند، آزمایشگاه‌هایی که نسبت به ارزیابی عملکرد سال قبل (1399) ارتقا رتبه قابل توجهی داشته اند، معرفی و تقدیر شدند.

 شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی هر ساله به منظور برقراری ارتباط نزدیک تر بین آزمایشگاه‌ها، هم افزایی  تجربیات، معرفی مراکز آزمایشگاهی توانمند و ترویج و فرهنگ‌سازی الگوی به اشتراک‌گذاری توانمندی‌ها، نشست مدیران مراکز آزمایشگاهی عضو را با حضور مدیران، رابطین و فعالان این حوزه برگزار می‌کند.

در این نشست با حضور روح الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهور، مدیرانِ 20 مرکز آزمایشگاهی برتر با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی و ۳۳ آزمایشگاه که نسبت به سال گذشته رشد جهشی و قابل توجهی را تجربه کردند، با اهدای لوح سپاس، تقدیر شدند.

 

از آزمایشگاه این اداره کل نیز جزو آزمایشگاه های رشد یافته تقدیر شده است.

 

لینک کامل خبر

 

شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، کارشناسان منتخب مراکز آزمایشگاهی را بر اساس عملکرد ایشان در سال 1400، معرفی کرد

بنابر اعلام دبیرخانه شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، بر اساس عملکرد سال 1400 مراکز عضو شبکه، 16 کارشناس آزمایشگاه از مراکز مختلف عضو شبکه، به عنوان کارشناس منتخب سال 1400، معرفی شدند.

 با توجه به نقش مهم کارشناسان در ارایه مطلوب خدمات آزمایشگاهی، شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی با انتخاب کارشناسان منتخب در هر دوره و ارزیابی و تقدیر از ایشان، سعی می‌کند انگیزه‌هایی را برای افزایش بهره‌وری کارشناسان آزمایشگاه‌های عضو این شبکه در سراسر کشور، فراهم نماید.

 ارزیابی سالانه کارشناسان آزمایشگاه‌ها، بر مبنای معیارها و شاخص‌های گوناگون صورت می‌گیرد؛ کارشناسان منتخب از مراکزی انتخاب شده‌اند که در ارزیابی عملکرد آزمایشگاه های عضو شبکه در سال 1400، حداقل در دو شاخص از سه شاخص «کارکرد»، «مشتری‌مداری» و «فعالیت شبکه‌ای»، بیشترین امتیاز را کسب کرده‌ و بهبود جایگاه داشته‌اند.

 

 

  سرکار خانم هانیه شریفی، کارشناس فعال این اداره کل نیز جزو کارشناسان منتخب مراکز آزمایشگاهی بوده اند.

 

لینک کامل خبر

 

 

تاریخ آخرین بروزرسانی: بهمن 1401

 

پیام ها:

loader
مطالب مشابه
لینک های تصویری