اداره اکتشافات فلزی

1396/01/29 تعداد بازدید: 385
print

بخش اکتشاف مدیریت زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق که در سال ۱۳۷۴ شروع به کار نموده است، با داشتن افزون بر ۱۰۰ پروژه ی اکتشافی در کارنامه ی خود، یکی از بخش های فعال این مدیریت می‌باشد. بیشتر این فعالیت‌ها در زمینه‌های انجام پروژه‌های اکتشافات ژئوشیمیایی و ژئوفیزیکی سیستماتیک، پی جوئی، اکتشاف عمومی و تفصیلی متمرکز بوده است. با توجه به اهداف بلندمدت و آینده‌نگری مدیریت مرکز جهت ایجاد پایگاهی با توانمندی های علمی و کارآمد در منطقه شمال شرق، گروه اکتشاف این مدیریت فعالیت‌های اکتشافی خود را در ابتدا با جذب تعدادی کارشناس ارشد با گرایش های مرتبط، به منظور جمع‌آوری اطلاعات مربوط به پتانسیل‌های معدنی استان خراسان یکپارچه شروع کرد. سپس با حضور و همکاری با پروژه های سازمان مرکزی، انجام طرح های اکتشافی در مقیاس‌های متفاوت، رونق بیشتری یافت به گونه ای که با شروع “طرح اکتشافی” در جنوب خراسان در سال ۱۳۷۸ که هم زمان با سفر مقام معظم رهبری به تصویب رسید، مسئولیت اجرای غالب پروژه‌ها در طرح یاد شده به کارشناسان این مدیریت واگذار گردید. نتیجه انجام فعالیت ها دراین طرح تعریف و اجرای چندین پروژه اکتشاف تفصیلی طی سال‌های۱۳۸۰-۱۳۷۸ در قالب طرح “تلفیق لایه‌های اطلاعاتی و زمین‌شناسی عمومی” بودکه منجر به کشف ذخایر مهم طلا، مس، قلع، تنگستن و … در منطقه گردید.

با توجه به مدیریت و اجرای موفقیت‌آمیز پروژه‌ها در طرح‌های فوق و کسب تجارب ارزنده توسط کارشناسان مرکز؛ “طرح اکتشاف مواد معدنی در استان های خراسان رضوی ، شمالی و جنوبی” ، که در آذر ماه ۱۳۸۷ تصویب و به سازمان ابلاغ شده بود به مدیریت منطقه شمال شرق واگذار گردید. پیرو این تصمیم، جلسات کاری متعددی در مدیریت منطقه شمال شرق برگزار شد و با جمع بندی نظرات کارشناسی، اولویت های برخاسته از ویژگیهای زمین شناسی واکتشافی هریک از استان های تحت پوشش ونتایج پروژه های قبلی، فهرستی از الویت های مورد نظر اعم از شناسایی، پی جویی و اکتشاف عمومی در قالب ۱۸ پروژه تدوین گردید. هم اکنون در چهار چوب موافقت نامه مبادله شده، بررسی های پی جویی در محدوده ای به مساحت حدود ۲۰۰۰ کیلومتر مربع از سطح استان های خراسان در کمربندهای کانی زایی در حال انجام است. عملیات اکتشافی در نظر گرفته شده، شامل برداشت های ژئوشیمیائی و زمین شناسی اقتصادی با توجه به کانه زائی مورد انتظار و با تمرکز بیشتر برروی عناصر طلا، مس، سرب، روی و آهن انجام می‌شود و فعالیت های اکتشافات عمومی شامل برداشت های زمین شناسی، ژئوفیزیک، لیتوژئوشیمیائی ـ حفر چاهک، ترانشه، گمانه در محدوده حدود ۱۴۰۰ هکتار صورت می پذیرد که در نهایت به تعیین ذخیره و گواهی کشف خواهد انجامید.
در حال حاضر گروه اکتشاف با کادری شامل ۱۱ کارشناس با مدارک کارشناسی ارشد که جمعی از آنان در مقطع تحصیلی بالاتر (دکترای تخصصی زمین‌شناسی) مشغول به تحصیل می باشند، و حوزه ی کاری مشتمل بر پروژه های متعدد، مسیر توسعه و تعالی را طی می کند.
کارشناسان این گروه با توجه به قابلیت‌های موجود علاوه بر انجام پروژه‌های داخلی، انجام چندین پروژه شناسایی را در کشور‌های امریکای جنوبی و آسیای میانه نیز برعهده ‌داشته‌اند.
از دیگر فعالیت‌های این گروه در ۱۰ سال اخیر همکاری نزدیک با مراکز دانشگاهی می‌باشد که از آن جمله میتوان به مشاوره در ۲۰ مورد پایان‌نامه کارشناسی وکارشناسی‌ارشد رشته‌های زمین‌شناسی و مهندسی معدن و پذیرش حدود ۶۰ نفر دانشجوی کارورز و کارآموز توسط کارشناسان گروه اشاره نمود.
نظرات:

loader
آخرین اخبار
لینک های تصویری