خورشید مشرق، زمستان درآیینه خبر

1398/02/16 تعداد بازدید: 1576
print
خورشید مشرق، زمستان درآیینه خبر

دیدار نمایندگان کمیته برگزاری افتتاحیه پارک موزه علوم زمین مشهد با رئیس ایکوم ایران و مشاور رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی

97/11/9
در راستای برگزاری هرچه با شکوه تر افتتاحیه پارک موزه علوم‌زمین مشهد نمایندگان کمیته برگزاری این مراسم روز سه‌شنبه 97/11/9 با دکتر محیط طباطبایی، رئیس ایکوم ایران و مشاور رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی در دفتر کارشان دیدار و گفتگو نمودند.
در این دیدار که در فضایی دوستانه همراه با تبادل نظرهای سازنده صورت پذیرفت، ابتدا دکتر طاهری با اشاره به اهداف و انگیزه‌های ایجاد این مرکز علمی– فرهنگی و نیز طرح محتوایی آن توضیح‌هایی به اجمال بیان نمودند. سپس دکتر طباطبایی با تأکید بر اهمیت حفظ میراث زمین شناختی و آموزش مفاهیم آن به ویژه به نسل جوان، بیان نمودند: "در موزه‌های علوم نگاه ها باید رو به جلو باشد. موزه‌ای که نتواند آینده را نشان بدهد، موزه نیست. نشان‌دادن بوم‌های مختلف زمین‌شناختی ایران و بیان تفاوت‌های این سرزمین و آینده ای که پیش رو دارد باید از وظایف مهم این پارک موزه باشد." از دیگر مواردی که ایشان بر آن تاکید نهادند توجه به این مطلب است که موزه صرفاً برای پر کردن اوقات فراغت و زمان بیکاری نیست بلکه موزه نماد آگاهی و آگاهی‌رسانی یک ملت می‌تواند باشد.
 
 
از پوستر و عنوان رویداد شتاب‌دهی به شبکه‌سازی سنگ‌های قیمتی و فلزات گران‌بها در استان خراسان رضوی با حضور حامیان رویداد رونمایی شد
97/11/9
 

 
نخسـتین رویداد شتاب‌دهى بـه شبکه‌سازى سنگ‌هاى گوهرى و فلزات گران‌بها از سوی رویدادهای اجلاس ملی اقتصاد گردشگری و بـا همکارى استاندارى خراسان رضوی، خانه صنعت و معدن، اداره کل زمین‌شناسی منطقه شمال‌شرق، مرکز نوآورى شهردارى مشـهد، روزنامه شهرآرا و بسیارى از دست‌اندرکاران خصوصى حوزه سنگ‌هاى گوهرى در شهر جهانى‌گوهر سنگ‌ها 25 بهمن 97 در تالار همایش‌هاى نمایشـگاه بین‌المللى مشهد برگزار شد.
به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، با حضور دکتر طاهری، مدیر کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق و خانم میرشاهی، مدیر کل جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خراسان رضوی و آقای بابایی، معاون توسعه، کارآفرینی و اشتغال کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی از پوستر و عنوان رویداد شتاب‌دهی به شبکه‌سازی سنگ‌های قیمتی و فلزات گران‌بها در محل رسانه شهر آرا رونمایی شد.
در نشست خبری دکترطاهری، در توضیح فایده شبکه سازی در حوزه آکادمیک گفت: یکی از فواید شبکه سازی، کنار هم قراردادن واحدهای آکادمیک با واحدهای فعال در حوزه سنگ‌های قیمتی است. تلاش می‌کنیم در این رویداد، فضای علمی کشور را به دنیای واقعی نزدیک کنیم.
ایشان تاکید نمود تجربه‌های شبکه‌سازی و استارت آپ را باید بومی‌سازی کرد تا خلاء موجود بین دنیای امروز و مباحث آکادمیک رفع شود.
 

دیدار نمایندگان کمیته برگزاری افتتاحیه پارک موزه علوم زمین مشهد با دکتر افتخارنژاد، پیشکسوت زمین شناسی ایران
97/11/15
نمایندگان کمیته برگزاری مراسم افتتاحیه پارک موزه علوم زمین مشهد، با هماهنگی قبلی، فرصت مغتنمی به دست آوردند تا به حضور دکتر افتخارنژاد پیشکسوت ارجمند زمین‌شناسی برسند. در این دیدار ضمن دعوت از ایشان برای حضور در مراسم افتتاحیه آغاز بهره‌برداری از نخستین پارک موزه علوم زمین کشور، از راهنمایی‌ها و نقطه نظرهای ایشان آگاه شدند و ایشان که خاطره‌های فراوانی از کاوش‌های زمین‌شناسی در جای جای ایران زمین دارند، به بیان گوشه‌هایی از خاطرات و تجربیات میدانی خود پرداختند شایان ذکر است در این دیدار دو گزارش منتشر نشده و نمونه های نفیسی را به موزه علوم‌زمین اهدا نمودند.
 
 
در آستانه افتتاح نخستین پارک موزه علوم زمین کشور، این پروژه مورد بازدید سرپرست محترم سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور قرار گرفت
97/11/17
دکتر شهیدی سرپرست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور که به نمایندگی از وزیر صنعت، معدن و تجارت جهت بازدید و افتتاح تعدادی از پروژه‌های حوزه صنعت، معدن و تجارت به استان خراسان رضوی سفر کرده بود، عصر روز چهارشنبه 97/11/17 و در آستانه افتتاح پروژه نخستین پارک موزه علوم زمین کشور از روند تکمیل و بهره برداری این پروژه بازدید کرد. در این سفر که ذیحساب و مدیرکل امور مالی، مدیرکل دفتر بودجه و سرپرست روابط عمومی سازمان دکتر شهیدی را همراهی می نمودند از کلیه دست اندرکاران در سطح کشور و استانی هم‌چنین مدیریت و کارکنان اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال‌شرق در راستای تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه قدردانی شد.
 
 
دکتر شهیدی و هیئت همراه از طرح صنعتی فولاد نگین و کارخانه نیان الکترونیک چناران بازدید کرد
97/11/17
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، بازدید و افتتاح طرح صنعتی فولاد نگین و طرح توسعه کارخانه‌نیان الکترونیک شهرستان چناران نیز از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه سرپرست این سازمان به استان خراسان رضوی بود.
در این بازدید دکتر شهیدی، در جمع خبرنگاران گفت: طرح صنعتی فولاد نگین حدود 6 سال پیش تأسیس شده و بنا به دلایلی تعطیل بوده که خوشبختانه نیمه دوم امسال به بهره‌برداری مجدد رسید.
شهیدی با اشاره به این‌که با استفاده از روش‌های نوین ژئوفیزیک هوایی اکتشاف را از سطح به عمق رساندیم، خاطرنشان کرد: امیدواریم در پروژه‌های در دست بررسی به ظرفیت‌های بالایی دست یابیم. در این بازدیدها، دکتر دهقان نماینده مردم طرقبه و چناران و خانم مهندس علیرضایی رئیس سازمان صمت استان و دکتر طاهری مدیر کل منطقه شمال شرق نیز حضور داشتند.
 
 
 
در آستانه 22 بهمن ماه و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از تمبر یادبود اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق رونمایی شد
97/11/21
در آستانه 22 بهمن ماه و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، بر اساس مصوبه‌های جلسه هماهنگی روابط عمومی‌های زیرمجموعه وزارت صمت در استان خراسان رضوی، تمبر یادبود چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، مزین به لوگوی کلیه مجموعه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و تمبر اختصاصی اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، تهیه و طی مراسمی در این اداره کل با حضور مدیرکل، معاونین و تعدادی از کارکنان اداره ارتباطات و اطلاع‌رسانی رونمایی شد. 
 
 
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی و مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از "پارک موزه علوم زمین" در مشهد بازدید کردند
11و97/12/12
در آستانه بهره‌برداری از پارک موزه علوم‌زمین، دکتر همتی مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی به همراه معاونین، همچنین مهندس مکرمی‌فر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی و مهندس پهلوان رئیس موزه‌های خراسان رضوی از پروژه در حال افتتاح پارک موزه علوم زمین مشهد بازدید کردند.
سپس جلسه‌های مشترکی با حضور میهمانان و تعدادی از معاونین و رؤسای اداره‌های این اداره کل برگزار شد. دکتر طاهری ضمن خوش‌آمدگویی، ایجاد موزه علوم زمین را در راستای ماده 114 برنامه چهارم توسعه و ماده 112 آیین‌نامه اجرایی قانون معادن دانست هم‌چنین روند تصویب و انجام کارهای اجرایی این پروژه را شرح داد. 
مهندس مکرمی‌فر ضمن اظهار خرسندی از ایجاد این موزه در شهر مشهد بر حمایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از این موزه در آینده خبر داد و از زحمت‌های مدیرکل و کارکنان این اداره کل در جمع‌آوری نمونه‌های ارزشمند موزه‌ای قدردانی کرد.
دکتر همتی نمونه‌ها و فضای آماده شده جهت این موزه را بسیار عالی توصیف کرد که می‌تواند جاذبه مؤثری با دیگر جاذبه‌های شهر مشهد باشد. وی هم‌چنین آمادگی اداره کل حفاظت محیط زیست را جهت همکاری و انعقاد تفاهنامه‌های فی‌مابین اعلام کرد.
 
 
 
نخستین پارک موزه علوم زمین کشور به بهره برداری رسید
97/12/15
با حضور دکتر رزم حسینی، استاندار محترم خراسان رضوی، مهندس کلائی، شهردار محترم مشهد و حجه الاسلام پژمان‌فر و دکتر بنیادی، نمایندگان محترم مشهد و کاشمر در مجلس شورای اسلامی و مهندس کلاهدوزان، نماینده ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت، نخستین پارک موزه علوم زمین کشور در مشهد به بهره برداری رسید. پیشکسوتان زمین‌شناسی ایران و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و معاونین، هم‌چنین مهندس بهرامن، رئیس خانه معدن ایران و نمایندگانی از ایکوم ایران و هم‌چنین سایر مدیران کل استانی از جمله رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت، مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی و مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری نیز حضور داشتند.
مشروح این خبر در بخش گزارش ویژه همین شماره آمده است.

دوازدهمین همایش انجمن دیرینه شناسی ایران برگزار شد
97/12/16
دوازدهمین همایش انجمن دیرینه شناسی ایران، روز پنج‌شنبه 97/12/16 با حضور فرهیختگان، اساتید و دانشجویان گرایش چینه‌شناسی، فسیل‌شناسی و رسوب‌شناسی ایران و به همت دانشگاه فردوسی مشهد و به میزبانی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق (مشهد) برگزار گردید.
در مراسم افتتاحیه این همایش دکتر طاهری، مدیر کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق و دکتر شهیدی، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز به ارائه سخنرانی پرداختند. مهندس قائمی، دبیر اجرایی همایش و معاونت زمین‌شناسی این اداره کل، کلیه امور برگزاری این همایش را بر عهده داشت.
پس از ارائه مقاله‌ها در سالن‌های مختلف، از مقاله‌های برتر همایش تقدیر و نتایج انتخابات هیئت مدیره انجمن اعلام گردید.
 
 
هفدهمین جلسه شورای معاونان و مدیران و چهارمین جلسه شورای هم‌اندیشی مراکز در اداره کل زمین شناسی مشهد برگزار شد
97/12/16
به گزارش روابط‌ عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، هفدهمین جلسه شورای معاونان و مدیران و چهارمین جلسه شورای هم‌اندیشی مراکز در حاشیه افتتاح نخستین پارک موزه علوم زمین در مشهد برگزار شد.
بر اساس این گزارش، در این نشست، برنامه‌ریزی در حوزه زمین‌شناسی و اکتشاف در سال 98 انجام و برخی از دستورهای تکلیفی ابلاغ و مابقی نظرات به شور گذاشته شد.
ضرورت توجه به اقتصاد مقاومتی و بازده بالا با ایحاد کم‌ترین هزینه تحمیلی به دولت از مهم‌ترین مسائلی بود که پبرامون آن به بحت و تبادل نظر پرداخته شد. در این جلسه با عنوان این‌که از لحاظ شاخص عملکردی، گروه مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور حضور مؤثری در مخاطرات به وجود آمده داشته، بر حمایت ویژه از طرح‌های ملی مخاطرات تاکید شد.
هم‌چنین انجام مأموریت‌های صحرایی در قالب کمپ‌های متمرکز (خراسان جنوبی و کردستان) در سال آینده، اولویت‌بندی برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام، اعلام نیاز معاونت‌ها و مدیریت‌ها قبل از اتمام سال جهت بررسی در اولویت‌بندی، امضای تفاهم‌نامه سال آتی میان مدیرکل مراکز و طرح و برنامه، برگزاری نشست بعدی  در خصوص اکتشاف برای تعیین تکلیف کد پروژه‌ها، بخش دیگری از دستاوردهای هفدهمین جلسه شورای معاونان و مدیران و چهارمین جلسه شورای هم‌اندیشی مراکز در مشهد بود.
 
پیام ها:

loader
لینک های تصویری