خورشید مشرق 20، توسعه زیرساخت های فنی و گردآوری اطلاعات پایه

1398/04/14 تعداد بازدید: 690
print
خورشید مشرق 20، توسعه زیرساخت های فنی و گردآوری اطلاعات پایه

راه اندازی اینترنت فیبر نوری در اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق

توسط: هادی شریفی


امروزه از تکنولوژی فیبر نوری برای دستیابی به سرعت بالا استفاده می‌شود. ظرفیت سرعت اینترنت فیبر نوری حدود ۱۰۰۰۰ مگابیت در ثانیه (۱ گیگابیت در ثانیه) است که به شما قابلیت دسترسی به وب سایت‌ها را با بالاترین سرعت می‌دهد. 
مزایای فیبر نوری
فیبر نوری نسبت به کابل‌های مسی ارزانتر است.
فیبر نوری نازکتر است.
افت سیگنال کمتر است.
تداخلی در سیگنال‌های انتقال داده شده ایجاد نخواهد شد.
اطلاعات بیشتری را به صورت همزمان انتقال میدهد.
خطر آتش‌سوزی وجود ندارد.
وزن آن نسبت به سیم‌های مسی کمتر است.
 
 
در حال حاضر در استان خراسان رضوی این ظرفیت تا سرعت 100 مگابایت بر ثانیه فراهم است که در مقایسه با سرویس‌های ADSL سیمی با حداکثر 5 مگابایت بر ثانیه در بهترین حالت، تحولی بزرگ محسوب می‌گردد.
با توجه به سطح فعالیت‌های سازمان در زمینه مطالعات پایه زمین‌شناختی و خدمات‌دهی با استفاده از وب سرویس‌ها در بخش مخاطرات و اطلاعات پایه معدنی در قالب سامانه‌های وب جی ای اس، نیاز به بهره‌گیری از اینترنت ایمن و با سرعت بالا همواره از ضرورت‌های این اداره کل بوده است.
با پیشنهاد بخش ای تی و پشتیبانی مدیریت و معاونت اجرایی بسترسازی این مهم آماده و فیبر نوری با ظرفیت 4 هسته 100 مگابایتی و با هزینه 000/000/250 ریال پیاده‌سازی شده است. در حال حاضر یکی از هسته‌ها با ظرفیت 50 مگابایت بر ثانیه راه‌اندازی شده است. 
لازم به ذکر است که در جهت بهره‌گیری از ظرفیت کامل این زیرساخت کلیه سویچ‌ها تعویض و سویچ‌های فیبر نوری جایگزین و ارتباط آن‌ها به طور مستقیم به سرور مرکزی با فیبر نوری برقرار شده است.
در آینده نزدیک با راه‌اندازی وب سرویس بانک داده‌های زمین‌شناسی و سامانه وب جی‌ای‌اس ریزپهنه‌بندی لرزه‌ای شهر مشهد، یک هسته 100 مگابایتی اختصاصی جهت سرویس‌دهی این دو سامانه فعال خواهد شد.
یادآوری می‌شود هزینه توسعه زیرساخت‌ها، بسیار بیشتر از این اعلام شده بود که با تعامل با مقامات استان و نامه استانداری این رقم کاهش چشمگیری پیدا نمود.
 
 
 
پیام ها:

loader
آخرین اخبار
لینک های تصویری