خورشید مشرق 20، زمین و نثر و نظم و زندگی

1398/04/14 تعداد بازدید: 276
print
خورشید مشرق 20، زمین و نثر و نظم و زندگی

مس در شعر و زندگی

تهیه‌کننده: حسن عزمی 
مس یکی از فلزات مهم است که نقش حیاتی در صنعت دارد ولی در اینجا به شعرهای در مورد مس که عموماً جنبه اخلاقی داشته و همیشه شاعران خواستند که از حالت فعلی به سمت حالت متعالی‌تری حرکت کنیم و به نوعی با تلاش و کوشش از مس بودن بگذریم و طلا شویم و جنبه دوم آن علت کاربردهای ظروف مسی اشاره د شده است.

گر نگهی دوست وار بر طرف ما کنی                  حقه همان کیمیاست وین مس ما زر شود
سعدی
دست  از مس وجود چو مردان ره  بشوی               تا  کیمیای  عشق  بیابی  و  زر  شوی
حافظ
برجیس گفت مادر ارزیز است                             مس را همیشه زهره بود مادر
خسرو قبادیانی
جسم خاک از شمس تبریزی چو کلی کیمیاست         تابش آن کیمیا را بر مس ایشان گمار
مولوی

خاصیت ضد میکروبی مس و آلیاژهای آن:
ظهور مقاومت میکروب‌ها، جان میلیون‌ها انسان را تهدید می‌کند اما در این میان خاصیت سطح ضد میکروبی مس و آلیاژهای آن در برابر آنتی بیوتیک‌ها خبری شادی‌بخش است. پس از آزمایش‌های کلینیکی و آزمایشگاهی بسیار در کشورهای مختلف جهان، ثابت شد که بسیاری از میکروارگانیسم‌های مقاوم به آنتی بیوتیک، روی سطوح مس کشته می‌شوند. در سال 2008 سطح مس به عنوان اولین ماده جامد ضدمیکروبی؛ قارچ کش، باکتری کش و نابود کننده ویروس، توسط آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا به ثبت رسید و بیش از 4799 آلیاژ مس (جرم مس موجود در آلیاژها حداقل باید 60% باشد) برای حفظ سلامت عمومی به ثبت رسیده است.
نتایج آزمایش‌ها از این قرار است: سطح مس به طور پیوسته آلودگی باکتریایی را در مدت دو ساعت به میزان 9/99 درصد کاهش داده و حتی پس از آلودگی مجدد، آلودگی کاهش می‌یابد. سطح مسی بازدارنده شکل‌گیری و رشد باکتری در طول مدت دو ساعت است مشاهده شده است که مس با سرعت 8-7 Log در ساعت میکروب‌ها را می‌کشد. هنوز هیچ میکروارگانیسمی کشف نشده است که بتواند در تماس با سطح مس مقاوم باشد. مس نه تنها باکتری و عوامل بیماری ویروسی را می‌کشد بلکه هم‌چنین به سرعت اسید نوکلئیک ماده ژنتیک را نابود می‌کند و از این روی است که سلول باکتری هیچ شانس برای موتاسیون و راهی برای ورود به میکرب‌های دیگر را ندارد. فرایندی که انتقال افقی ژن – HGTT – خوانده می‌شود. در نتیجه از گسترش نسل بعدی باکتری پیشگیری می‌شود. سطح مس با نحوه اثر طیف وسیعی ضدمیکروب، باکتری کش، ضد ویروس و قارچ کش است.
برآورد شده است که حدود 80% بیماری‌های عفونی از راه تماس منتقل می‌شوند. استفاده از سطوح مسی در بیمارستان‌ها به ویژه در ICU برای دستگیره‌ درها، شیر آب و اهرم سرویس بهداشتی، فلز تخت بیمار، میله میز بیمار، آنژیوکت، محل تماس زنگ‌ها و چراغ‌ها، نه تنها چرخه انتقال آلودگی میکروبی را مختل می‌کند بلکه فعالانه خطر مقاومت باکتریایی را کاهش می‌دهد و مانع شیوع عفونت به دیگران می‌شود. در یک آزمایش کلینیکی انجام شده با استفاده از سطوح مسی در ICU میزان عفونت‌های بیمارستانی به میزان حدود 6 برابر کاهش یافته است. این استراتژی، در کنار رعایت بهداشت دست‌ها و اصول بهداشتی معمول می‌تواند حرکت به سمت نابودی کابوس مقاوم بودن میکروب‌ها در برابر آنتی بیوتیک‌ها باشد.

منابع:
- طاهری، جعفر و همکاران :نغمه‌های زمین 
- وزیری مصطفی، طرح احداث کارخانه مس وزیری
پیام ها:

loader
آخرین اخبار
لینک های تصویری