خورشید مشرق 20، یادها و نام ها

1398/04/14 تعداد بازدید: 1088
print
خورشید مشرق 20، یادها و نام ها

 همانند پهنه گسترده ایران زمین، زمین‌شناسی کشور ما نیز قلل مرتفعی به خود دیده است. عزیزانی که از مسیر کوشش‌های بی‌دریغ به سطوح بالای دانش و تجربه گرا‌‌‌‌ن‌سنگ علوم‌زمین دست یافته‌اند و دستاوردهای علمی آنان سند افتخار این مرز و بوم می‌باشد. مهندس منصور صمیمی نمین یکی از این چهره‌های برجسته علوم زمین است که در این شماره معرفی می‌شوند.

 

مهندس منصور صمیمی نمین

 

                  

منصور صمیمی نمین در تاریخ 1315/1/15 در شهر ویکلیج (نمین – اردبیل) چشم به جهان گشود و پیش از تحصیلات دانشگاهی همکاری کوتاه مدتی با وزارت فرهنگ داشت و پس از ادامه تحصیلات تکمیلی، در سال 1340 موفق به کسب مدرک کارشناسی ارشد مهندسی معدن رشته زمین‌شناسی از دانشکده فنی دانشگاه تهران گردید.

در سال 1340 در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور آغاز به کار کرد و همراه با مهندس محمدحسن نبوی جزء نخستین گروه زمین‌شناسان سازمان بود. فعالیت‌های تحقیقاتی وی با بررسی زمین‌شناسی به منظور تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی آغاز شد و پس از کوتاه زمانی به اکتشاف مواد معدنی تغییر گرایش داد به‌گونه‌ای که تلاش‌های اکتشافی ایشان با شناخت و دستیابی بسیاری از ذخایر معدنی به‌ویژه ذخایر غیرفلزی نظیر فسفات رسوبی، بوکسیت، خاک‌های نسوز، پتاس و... همراه بود که تا آن زمان ناشناخته مانده و چندان مورد توجه نبودند و لیکن در این رابطه ایشان با دریافت چهار مرتبه پاداش از طرف رئیس سازمان و وزیر وقت مورد تشویق قرار گرفت.

موفقیت در اکتشاف ذخایر غیرفلزی سبب شد تا وی عهده‌دار مسئولیت‌های مدیریتی نظیر رئیس قسمت تجسس ذخایر غیرفلزی، مدیر گروه تحقیقات و اکتشافات ذخایر غیرفلزی و مشاور حوزه ریاست سازمان زمین‌شناسی باشد.

از دیگر فعالیت‌های بارز، باید به سرپرستی مطالعات زمین‌شناسی و اکتشافات بخشی از خاور و جنوب خاوری ایران اشاره نمود که انجام آن به دو مشاور به نام‌های اینترکان و پاراگون واگذار شده بود.

بررسی‌های زمین‌شناسی و مطالعات معدنی نواحی زنجان کوه‌های سلطانیه، زمین‌شناسی منطقه غرب طارم، اکتشاف ذخایر جدید فسفات، زمین‌‌شناسی و مطالعات معدنی در ناحیه معین شده شرق ایران و اکتشاف کانسار آپاتیت از نوشتارهای متعددی است که به جامعه زمین‌شناسی ارائه نموده است.

دوره‌های رشته زمین‌شناسی دانشگاه نیوکاسل انگلستان، مطالعات در برنامه گروه فسفات سنتو در کشور امریکا و ژئودینامیک کمیته بین‌المللی دورهام انگلستان از جمله دوره‌های تخصصی است که وی در طول خدمت خویش گذرانده است.

ایشان پس از 30 سال خدمت در سال 1370 بازنشسته شد.


منبع: 

- ویژه‌نامه خلاصه‌ای از کوشش‌های پیشکسوتان بازنشسته سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور از زمان تشکیل تا آغاز سال 1391 (طی پنجاه سال)


خورشید مشرق برای این همکار پیشگام، آرزوی سلامتی و بهروزی دارد

پیام ها:

loader
آخرین اخبار
لینک های تصویری