پیک خبری 9، گزارش ویژه

1396/03/31 تعداد بازدید: 1878
print
پیک خبری 9، گزارش ویژه

برگزاری دوره کارآموزی یک ماهه ویژه دانشجویان زمین شناسی 

دانشگاه پلی تکنیک کابل 
در 
اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق (مشهد)

تهیه کننده: جعفر رکنی
در چارچوب همکاری‌های دو جانبه میان سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و مؤسسه همکاری های بین المللی آلمان (GIZ) و بر اساس برنامه تقویت آموزش های پیشرفته در حوزه کارشناسان معدن کشور افغانستان (AMEA)، دوره کارآموزی یک ماهه ویژه 12 نفر از دانشجویان رشته زمین شناسی دانشگاه پلی تکنیک کابل افغانستان در شهریور ماه 1395 در اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق برگزار شد. این دوره طی تفاهم به عمل آمده بین نماینده GIZ و دکتر طاهری مدیر کل زمین شناسی منطقه شمال شرق در مرداد ماه 1395 و با هماهنگی روابط بین الملل سازمان مبادله و نهایی شد و مقرر گردید کارآموزان در طول شهریور ماه به مدت 30 روز دوره های نظری و عملی در خصوص مبانی اکتشافات ژئوشیمیایی، ژئوماتیکس (GIS, RS) و زمین شناسی عمومی (فسیل شناسی، سنگ شناسی و مبانی تهیه نقشه) را بگذرانند.
در جریان این سفر نماینده GIZ در جریان فعالیت‌های فنی و توان اجرایی کارشناسان همچنین امکانات آموزشی و شرایط اسکان کارآموزان قرار گرفت. در برنامه ریزی های به عمل آمده مربیان، دبیر اجرایی و سایر عوامل دست اندرکار در برگزاری مطلوب این دوره معرفی و طی جلسات متعدد، هماهنگی‌های لازم به عمل آمد. 
لازم به یادآوری است دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک کابل در تاریخ 3/6/95 وارد مشهد شدند و برنامه افتتاحیه این دوره ها با دعوت از نماینده وزارت خارجه در شمال شرق کشور و رایزن فرهنگی کنسولگری افغانستان در مشهد همچنین دکتر محمد اسماعیل صدیقی از دانشگاه پلی تکنیک کابل در محل آمفی تئاتر این اداره کل برگزار گردید.
در مراسم افتتاحیه تجربه های قبلی کارشناسان این اداره کل در تهیه گزارشات ژئوشیمیایی و نقشه زمین شناسی در کشورهای ونزوئلا و تاجیکستان همچنین آموزش های کاربردی در حوزه های زمین شناسی و معدن جهت کارشناسان کشورهای تاجیکستان، افغانستان، ونزوئلا و سودان توسط دکتر طاهری تشریح شد. همچنین استاد دانشگاه پلی تکنیک کابل نیز سوابق برگزاری دوره های تخصصی این اداره کل جهت کارشناسان وزارت معادن و پترولیوم افغانستان را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و اظهار امیدواری نمود این دوره نیز همچون گذشته منشأ اثر باشد تا افغانستانی آباد با امنیت پایدار را در آینده شاهد باشیم.
دوره های آموزشی بلافاصله پس از پایان مراسم افتتاحیه آغاز و همه روزه از ساعت 30/8 صبح تا 30/18 عصر ادامه داشت. در روزهای تعطیل نیز کارآموزان از مناطق زیارتی و توریستی و تفریحی همچنین مناطق تاریخی مشهد بازدید می‌نمودند.
در پایان دوره نیز در یک برنامه عملیات صحرایی 2 روزه از مناطق مختلف زمین شناسی و تکتونیکی و همچنین اکتشافی در مسیرهای مشهد به فریمان-حوالی مشهد و مسیر مشهد به تربت حیدریه و کاشمر و همچنین مسیر کاشمر به ریوش و نیشابور و ابعاد مختلف مخاطرات فرونشست زمین در دشت نیشابور بازدید کردند.
مراسم اختتامیه این دوره، با توجه به ورود نماینده GIZ به مشهد یک روز زودتر از برنامه پیش بینی شده و در سه شنبه 30/6/95 برگزار و با توجه به آزمون های برگزار شده در هر کلاس آموزشی گواهینامه پایان دوره اعطاء گردید.
در مراسم پایان دوره، نماینده افغانستانی (GIZ) ضمن تشکر و سپاس فراوان از هماهنگی های خوب و برگزاری مطلوب این دوره در مشهد برگزاری دوره های تکمیلی را نیز درخواست کرد و یک نفر از دانشجویان افغانستانی نیز به نمایندگی از مهمان نوازی، برنامه ریزی و کسب اطلاعات علمی ارزنده از مربیان این دوره تشکر کرد.
مهندس رکنی دبیر اجرایی این دوره ضمن بررسی برنامه‌ها و کلاس‌های آموزشی و همچنین برنامه عملیات صحرایی از نظم و انضباط کارآموزان و توجه آنها در کلاس های آموزشی تشکر و بر ارائه گزارش دوره توسط کارآموزان تأکید کرد.
دکتر طاهری با اظهار خشنودی از برگزاری موفقیت آمیز دوره آموزشی و رضایت کارآموزان، مربیان و نماینده GIZ و با بیان خاطراتی از دوران دانشجویی، تأکید کرد: "آینده سازان کشور افغانستان شما هستید که با تکیه بر دانش موجود و کسب تجارب و مهارت‌های لازم، مدیران و کارشناسانی خواهید شد، که می‌توانید در زمینه زمین شناسی و اکتشافات معدنی در آن کشور مؤثر باشید." سپس ایشان گواهینامه پایان دوره را به هر یک از کارآموزان اهداء نمود.
در برگزاری این دوره آقای دکتر قلمقاش معاون محترم زمین شناسی و سرکار خانم دکتر محتاط از سازمان مرکزی همکاری داشته‌اند که صمیمانه از همکاری این بزرگواران سپاس و قدردانی می‌نماید.
تصاویر مرتبط:
پیام ها:

loader
لینک های تصویری