پارک موزه علوم زمین مشهد

1398/03/07 تعداد بازدید: 14725
print
پارک موزه علوم زمین مشهد

پارک موزه علوم زمین مشهد با دو هدف کاربردی شامل ارائه و ترویج دانش علوم زمین در جامعه و مستدنگاری یافته‌های زمین‌شناختی و معدنی به عنوان پایگاه داده‌ای هدفمند و سیستماتیک برای بهره برداری محققین و پژوهشگران علوم زمین شکل گرفت و در روزهای پایانی سال 1397 به بهره برداری رسید. تبیین رسالت و ماموریت این مجموعه بر محوریت این اهداف، تلاش کارگزاران و دست اندرکاران شکل گیری آن را بر توسعه و غنی سازی مجموعه ها و نیز ایجاد مرکزی برای مراجعه محققین و دانش پژوهان معطوف ساخته است.

اداره موزه و مستندات علوم زمین مشهد به عنوان یکی از ادارات اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق تحت مدیریت این اداره کل و تابع ضوابط و مقررات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اداره می شود.

ساختمان پارک موزه علوم زمین، پس از اخذ موافقت نامه کمیسیون ماده 32 و مبادله موافقت نامه استانی با معاونت برنامه ریزی استانداری خراسان رضوی احداث گردید. این موزه در بخشی از زمین متعلق به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور واقع در ضلع جنوبی بلوار شهید فکوری مشهد و مساحت تقریبی 10000 متر مربع با زیربنای 2200 متر مربع، موزه مرکزی (با احتساب تونل زیرزمینی)، 1000 متر مربع انبار تخصصی و خزانه پشتیبانی موزه و 8000 متر مربع محوطه های تخصصی به اجرا درآمده است. سند ملکی به نام دولت جمهوری اسلامی ایران و دستگاه بهره بردار سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور است. در حال حاضر موزه علوم زمین دارای مجوز تأسیس موزه از سازمان میراث فرهنگی نیز می باشد که آخرین تاریخ تمدید مجوز 12-8-1399 به شماره 193433/992500 است.

فرآیند بازدید به گونه ای طراحی شده است که هفت موضوع یا ایستگاه در سه پارک تخصصی  شامل پارک فیزیک زمین/ پارک زمین شناسی و پارک اکتشاف و ده ایستگاه در ساختمان مرکزی موزه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می گیرند.

 

 

به اطلاع بازدیدکنندگان محترم می رساند:

 

پارک موزه علوم زمین آماده بازدید علاقمندان می باشد

 

 شنبه تا 5 شنبه - ساعت 8 الی 12:30

 

 


تلفن تماس: جهت هماهنگی 38212406 در وقت اداری قید شده

 

محل ورود درب اصلی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق به 

آدرس: بین فکوری 55 و 57 (پنجشنبه ها: میدان حُر- بلوار سرافرازان- انتهای سرافرازان 18)

 

نرخ بلیط پارک موزه علوم زمین

 

بازدید انفرادی: ۱۵۰،۰۰۰ ریال

دانشجویان و دانش آموزان: ۷۰،۰۰۰ ریال

عزیزان دارنده کارت منزلت: ۵۰،۰۰۰ ریال

 

  

 

 

 

معرفی پارک موزه علوم زمین (عربی)

 

 مجموعه ویدئوهای معرفی بخش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی موزه علوم زمین

 

قسمت اول: یاقوت

 

قسمت دوم: توپاز

 

قسمت سوم: کوارتز

 

 

قسمت چهارم: آگات (عقیق)

 

قسمت پنجم: گارنت