پیک خبری 12، بهار در آئینه خبر

1396/04/24 تعداد بازدید: 3853
print
پیک خبری 12، بهار در آئینه خبر

آغاز عملیات اجرایی تکمیل و تجهیز پروژه پارک موزه علوم زمین مشهد

تهیه کننده: جعفر رکنی (بهار 1396)
به گزارش روابط عمومی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، مهندس رکنی معاون اجرایی این اداره کل از انجام هماهنگی لازم در تهیه نقشه‌های فنی و اجرایی و انتخاب پیمانکار همچنین تنظیم قرارداد و آغاز عملیات اجرایی محوطه سازی و اجرای نمای این پروژه همزمان با ولادت حضرت بقیه الله الاعظم حضرت مهدی (عج) خبر داد.
وی گفت: پروژه پارک موزه علوم زمین مشهد که عملیات اجرایی آن از سال 1387 آغاز گردیده به دلیل مشکلات اعتباری با پیشرفت بالای 70 درصد و پس از 2 سال توقف در عملیات اجرایی و با تامین اعتبارات لازم پروژه‌های مصوب سفر هیات محترم وزیران در دولت تدبیر و امید با همکاری خوب دفتر فنی و معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری محترم خراسان رضوی و سازمان برنامه و بودجه استان گام محکمی در راستای راه اندازی آن در آینده ای نزدیک برداشته  است.
آقای دکتر طاهری مدیر کل و مجری محترم این طرح نیز  اظهار امیدواری کرد با  توجه به رایزنی‌های انجام شده و پیگیری‌های متعدد و دستور مساعدت‌های مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت و همکاری‌های موثر آقای مهندس کره‌ای رئیس محترم سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور این پروژه همزمان با هفته دولت در شهریور ماه 96 به بهره‌برداری برسد.
 
 
جلسه هماهنگی طرح تدقیق و تعیین حریم گسل های شهر مشهد در محل اداره کل زمین‌شناسی منطقه شمال شرق برگزار شد.
توسط: هادی شریفی           
عدم استفاده از مطالعات پایه در طرح‌های توسعه شهرها و مراکز حساس صنعتی و خدماتی در طی سالیان گذشته و خسارات جانی و مالی فراوان در زلزله های گذشته، مسئولین را بر آن داشته تا در اولین قدم به شناسایی دقیق گسل‌ها در کلان شهرها بپردازند. با مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی کشور در تاریخ 30 شهریور ماه 1395، مسئولیت انجام این مطالعات در کشور با عنوان "طرح تدقیق گسل‌ها و تعیین حریم آن‌ها" به سازمان زمین شناسی محول شده است. در فاز نخست 5 کلان شهر تهران، مشهد، تبریز، کرج و کرمان در اولویت انجام این مطالعات قرار گرفته‌اند. در این طرح در مرحله‌ی نخست گسل‌های اصلی در کلان شهرها شناسایی و از نظر موقعیت مکانی تدقیق شده و در مرحله دوم با استفاده از مطالعات تکمیلی حریم خطر آن‌ها جهت رعایت پارامترهای ساخت و ساز مشخص می‌گردد. 
بر طبق مصوبه یاد شده، مسئولیت انجام طرح تدقیق گسل ها در شهر مشهد به عنوان دومین کلان شهر کشور با ابلاغ رسمی اداره کل مسکن و شهرسازی در تاریخ 26 اردیبهشت 1396، به اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق واگذار گردید تا با استفاده از توان کارشناسی خود و بهره‌گیری از مشاوره اساتید دانشگاهی این طرح را به سرانجام برساند. 
این اداره کل با توجه به پیشینه قوی در اجرای پروژه ریزپهنه بندی لرزه‌ای شهر مشهد و تهیه نقشه یکپارچه گسل‌های استان استان خراسان رضوی و وجود داده های ارزشمند در زمینه مطالعات ساختگاهی و لرزه ای از نقطه نظر اطلاعات پایه در سطح بسیار مطلوبی قرار داشته و امید است بتواند با بهره‌گیری از حداکثر توان فنی و کارشناسی و همچنین استفاده از ظرفیت‌های علمی اساتید مجرب دانشگاهی، در حداقل زمان ممکن این پروژه را به سرانجام برساند.
 
 
موزه علوم زمین مشهد برای چهارمین سال پیاپی، به عنوان موزه برتر انتخاب شد
توسط: نسترن شجاعی کاوه (3/3/96)
موزه علوم زمین مشهد برای چهارمین سال متوالی در بخش موزه‌های متوسط دولتی در دو شاخص "پژوهش" و "شعار روز جهانی موزه" لوح تقدیر و جایزه کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) را از آنِ خود نمود. نکته حائز توجه در کسب این عنوان تداوم چهارساله موزه علوم زمین مشهد در دریافت این جوایز می باشد.
در روز چهارشنبه 3/3/96 به مناسبت روز جهانی موزه مراسمی در خانه هنرمندان ایران برای تقدیر از پیشکسوتان امر موزه داری و معرفی برترین موزه های کشور در حوزه های مختلف برگزار شد. در آغاز این مراسم که در سالن استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان برگزار شد، آقایان دکتر محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، دکتر احمد محیط طباطبایی رئیس ایکوم ایران و احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران به ایراد سخنرانی پرداختند.
در پایان مراسم جوائزی در دو گروه موزه های خصوصی و دولتی در سه ردهٌ موزه های دولتی کوچک، متوسط و بزرگ و در شاخص‌های مختلف اهدا گردید که در این میان موزه علوم زمین مشهد برای چهارمین سال متوالی در بخش موزه های متوسط دولتی در دو شاخص "پژوهش" و" شعار روز جهانی موزه" موفق به کسب رتبه برتر و دریافت لوح تقدیر و جایزه از طرف کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) گردید.
شایان گفتن است که فعالیت‌های یک ساله موزه‌های شرکت کننده در این رقابت، توسط هیئت داوران تعیین شده از طرف کمیته اجرایی ایکوم ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد. داوران از بین‌اعضای قدیمی و موزه داران با تجربه انتخاب می‌شوند و موز ه برتر در هر شاخص را با توجه به نوع فعالیت‌هایشان معرفی می‌نمایند.
 
 
اخذ مجوز برگزاری نخستین کنگره بین‌المللی ژوراسیک ایران و کشورهای همجوار در سال مشهد 2017 در مشهد (مهرماه 1396)
توسط: جعفر رکنی (22/3/96)
نخستین کنگره ژوراسیک ایران و کشورهای همجوار به پیشنهاد اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق و موافقت رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در روزهای 12 و 13 مهرماه سال جاری برگزار می گردد.
دوره زمانی ژوراسیک نه تنها  از دید زمین شناسی یک دوره مهم تلقی می شود بلکه، افکار عمومی جامعه نیز به سبب ورود هنرمندان در معرفی  رخدادهای این دوره آشنایی بیشتری با ژوراسیک دارد  و همواره در انتظار  شنیدن یافته های بیشتر  در این زمینه می باشد. نخستین کنگره بین‌المللی ژوراسیک ایران و کشورهای همجوار فرصتی برای شناخت ظرفیت، پتانسیل‌ها و آگاهی از آخرین یافته‌های پژوهشگران داخل و خارج می‌باشد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل  زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق دکتر طاهری دبیر اجرایی این کنگره و مدیر کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق در خصوص برگزاری این کنگره درسال مشهد 2017 اعلام کرد: نخستین کنگره ژوراسیک ایران و کشورهای همجوار به پیشنهاد این اداره کل و با همکاری استانداری خراسان رضوی و دانشگاه‌ها و شرکت‌های مطرح معدنی در روزهای 12 و 13 مهرماه سال جاری و با حضور کارشناسانی از کشورهای همجوار و سایر کشورهای اروپایی و آسیایی که در دوره ژوراسیک کار علمی انجام داده اند و در سالی که بعنوان مشهد 2017 نام گذاری گردیده است برگزار می شود. 
دکتر طاهری اهداف کنگره مذکور را کمک به شکل گیری مجدد بررسی‌های دقیق زمین شناسی  با تاکید بر چینه‌شناسی ژوراسیک و سازماندهی متخصصان مختلف که با مباحث مرتبط با زمین شناسی ژوراسیک در ایران و کشورهای همجوار کار کرده‌اند دانست وی قدرشناسی از زحمات پژوهشگران داخل و خارج که در دوره ژوراسیک فعالیت داشته و همچنین فراهم کردن زمینه و مستندات لازم برای حضور پرشور در یازدهمین کنگره بین المللی ژوراسیک جهانی (ICES) و در صورت امکان کاندیدا شدن جهت برگزاری دوره بعدی در ایران دانست.
دکتر طاهری اظهار داشت دکتر احمدزاده هروی دبیر علمی این کنگره می باشند که اعضای محترم هیئت علمی دانشگاه‌ها از مشهد و تهران و سایر دانشگاه‌های کشور ایشان را همراهی خواهند نمود.
وی گفت: ابلاغ مجوز بین المللی  بودن نخستین کنگره ژوراسیک ایران و کشورهای همجوار در خرداد امسال از طرف کارگروه ساماندهی همایش‌ها در سازمان امور اداری و استخدامی کشور موفقیت بزرگی است  که ظرفیت لازم را جهت حضور محققان خارجی فراهم ساخته و امتیازات لازم را جهت شرکت کنندگان داخلی و خارجی در برخواهد داشت.
 
 
تقدیر از همکاری اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
توسط: نسترن شجاعی کاوه (21/3/96)
از طرف اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی، در روز جهانی صنایع‌دستی، به پاس زحمات دکتر طاهری مدیرکل محترم اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق لوح تقدیر و تندیس صنایع دستی به ایشان اهدا شد. 
دهم ژوئیه برابر با 21 خرداد ماه روز جهانی صنایع دستی است و به همین مناسبت مراسمی در سالن جلسات موزه بزرگ خراسان با حضور مدیرکل محترم و جمعی از رؤسا و مدیران سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و اساتید و هنرمندان در عرصه صنایع دستی این استان برگزار شد. در این مراسم از زحمات دست اندرکاران و پیشکسوتان و هنرمندان صنایع دستی استان قدردانی به عمل آمد. لوح تقدیر و تندیس توسط آقای مطیعی مدیر صنایع دستی استان به دلیل عدم حضور آقای دکتر طاهری در مراسم روز جهانی صنایع دستی، روز بعد در محل اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، به ایشان تقدیم شد.
شایان گفتن است که فعالیت‌ها و همکاری‌های سازنده مدیریت و کارشناسان این اداره کل پس از انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی صنایع دستی گوهرسنگ ها، همچنان ادامه دارد. اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق یکی از اعضای کار گروه تخصصی پژوهش در دبیرخانه شهر جهانی بوده واین اداره کل به عنوان بازوی پژوهشی این دبیرخانه مطرح می باشد. سرفرازی و توفیق هر چه بیشتر مدیریت و همکاران را در دست‌یابی به اهداف بلندشان برای اعتلای سرزمین عزیزمان، آرزومندیم. 
 
 

بازدید معاونین سازمان زمین ‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور از اداره کل زمین  ‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق
توسط: جعفر رکنی (12/2/96)
به گزارش روابط عمومی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، آقای مهندس برنا معاون محترم اکتشاف و آقای اشتری معاون برنامه ریزی، توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان که در راستای تامین اعتبارات پروژه های مصوب مقام معظم رهبری به استان خراسان شمالی سفر کرده بودند، در دیدار با رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی و شرکت در جلسه مشترکی پروژه‌های مصوب سفر مقام معظم رهبری به این استان را مورد بررسی قرار داده و راهکارهای شروع عملیات اکتشافی در استان مخصوصا عملیات ژئوفیزیک هوایی را مورد بازبینی و تاکید ویژه قرار دادند. همچنین با سفر به مشهد مقدس از پروژه های در دست اقدام این اداره کل نیز بازدید کردند.
در پایان بازدید در جلسه مشترکی با حضور آقای دکتر طاهری مدیر کل و معاونین فنی و اجرایی این اداره کل بر شروع عملیات اکتشافی توسط کارشناسان فنی این اداره کل در استان خراسان شمالی تاکید شد. در این جلسه آقای دکتر طاهری با خوش آمد گویی به میهمانان ضمن تبریک انتصاب آقای اشتری به معاونت برنامه ریزی، توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور خواستار برنامه ریزی مطلوب اعتبارات سالیانه ادارات کل مناطق و استان ها جهت هدفمند شدن برنامه‌ها شد. دکتر طاهری در این جلسه همچنین ضمن برشمردن فعالیت‌های این اداره کل پیشنهاد اختصاص اعتبار بر اساس هر نفر کارشناس در ادارات کل بعلاوه ضریب توسعه یافتگی به مراکز کمتر توسعه یافته را داد که مقرر شد بررسی های لازم در این خصوص انجام و پیشنهادات مکتوب و نیازهای مراکز منطقه ای سازمان مورد توجه قرار گیرد.
در ادامه جلسه آقای مهندس برنا معاون محترم اکتشاف نیز لیست پروژه های خراسان شمالی را مطرح و بر ادامه فعالیت های اکتشافی ناتمام منطقه شمال شرق جهت اخذ گواهی کشف تاکید کرد.
سرکار خانم دکتر لک مدیر کل محترم دفتر بودجه، برنامه ریزی و فناوری اطلاعات نیز ضمن ارائه گزارشی از اخذ اعتبارات سازمان در پایان سال 95 اظهار امیدواری کرد کلیه مطالبات همکاران در سال های گذشته تا پایان اردیبهشت ماه پرداخت گردد.
 
همکاری نمایندگی های وزارت خارجه در کشورهای همجوار جهت اطلاع رسانی و تسهیل شرکت کنندگان در نخستین کنگره بین المللی ژوراسیک ایران و کشورهای همجوار
توسط: جعفر رکنی (7/3/96)
در دیدار دکتر طاهری مدیر کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق و دبیر اجرایی نخستین کنگره ژوراسیک ایران و کشورهای همجوار با آقای ارباب خالص مشاور وزیر امور خارجه و رئیس نمایندگی وزارت‌خارجه در شمال و شرق کشور موضوع اطلاع‌رسانی و همکاری نمایندگی‌های وزارت خارجه در کشورهای همجوار مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ گردید. 
به گزارش روابط عمومی  اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق این جلسه که با حضور دکتر طاهری مدیر کل و مهندس رکنی معاون اجرایی در محل نمایندگی وزارت خارجه در شمال و شرق کشور برگزار گردید. دکتر طاهری گزارشی از روند برگزاری این کنگره و مجوزهای لازم همچنین سطح شرکت کنندگان و مدعوین مطرح کرد و بر اهمیت تبادل اطلاعات علمی در حوزه علوم زمین و مخصوصاَ دوره ژوراسیک ایران و کشورهای همجوار تاکید نمود در ادامه جلسه آقای ارباب خالص مشاور محترم وزیر امور خارجه و رئیس نمایندگی در شمال و شرق کشور اظهار داشت قطعاَ مشهد ظرفیت های لازم جهت برگزاری چنین نشست هایی را دارد وی برگزاری جشنواره ها و همکاری با مجامع علمی و دانشگاهی و تبادل علم و پروژه های تحقیقاتی با همسایگان را در بهره وری بیشتر از ظرفیت نهفته استان موثر دانست و استفاده بیشتر از این ظرفیت در راستای سرمایه گذاری در استان و بالا بردن توان علمی محققان را یادآور شد.
ارباب خالص آمادگی نمایندگی های وزارت خارجه در کشورهای همجوار را جهت اطلاع رسانی و تسهیل شرکت کنندگان در این کنگره اعلام کرد. در این جلسه صادقی معاون نمایندگی و قبادی کارشناس کشورهای مشترک المنافع همچنین دکتر عجم کارشناس کشور پاکستان و علیپور کارشناس کشورهای افغانستان و تاجیکستان به بیان دیدگاه های خود درخصوص برگزاری این کنگره پرداختند و نظرات موثری را ارائه دادند.
در پایان جلسه مقرر شد مکاتبات لازم در این خصوص انجام و با استفاده از نظرات ارائه شده تصمیمات لازم در کمیته اجرایی این کنگره اتخاذ گردد.
 
ارزیابی عملکرد گسل های مسبب زمین لرزه های اخیر در سفید سنگ خراسان رضوی
توسط: جعفر رکنی (13/2/96)
به گزارش روابط عمومی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، بدنبال زمین لرزه 5.3 ریشتری 13 اردیبهشت ماه، مهندس هادی شریفی رئیس اداره مخاطرات زمین شناختی، اعلام کرد نتایج بررسی های انجام گرفته توسط کارشناسان اداره مخاطرات زمین شناختی نشان می‌دهد زمین لرزه و پس لرزه های 13 اردیبهشت ماه 96 در منطقه سفید سنگ، حاصل ادامه فعالیت امتداد جنوب شرقی گسل چاه مزار می باشد.
یادآوری می شود در زمین لرزه 16 فروردین ماه این گسل از طرف کارشناسان اداره مخاطرات به عنوان چشمه لرزه زا معرفی گردیده بود.

نمایشگاه کتب خریداری شده از سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار ‌شد
توسط: جعفر رکنی (23 و 24/2/96)
نمایشگاهی از کتب خریداری شده از سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در 23 و 24 اردیبهشت ماه سال جاری در محل سالن کتابخانه اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق دایر شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، خانم سمائی مسئول کتابخانه و از کارشناسان اداره ارتباطات و اطلاع رسانی، ضمن اعلام این خبر، دانشجویان، دانش‌پژوهان، اساتید و سایر علاقمندان به کتب تخصصی علوم زمین را به بازدید از این نمایشگاه دعوت کرد. وی اظهار داشت این نمایشگاه همه ساله پس از خرید از نمایشگاه بین‌المللی کتاب و قبل از قرار دادن در قفسه‌های کتابخانه جهت اطلاع علاقمندان از کتب خریداری شده و منابع جدید علمی برگزار می شود. همچنین از همکاران محترمی که با اهداء بن کتاب دانشجویی خود به کتابخانه در تامین اعتبار مورد نیاز جهت خرید کتب کمک کردند همچنین از مسئولین این اداره کل و سازمان مرکزی در فراهم آوردن تمهیدات لازم جهت خرید کتاب قدردانی و تشکر کرد.
 
بازدید تیم کارشناسی پژوهشکده علوم زمین کشور از مناطق زلزله زده سفید سنگ
توسط: جعفر رکنی (21/1/96)
تیم کارشناسی به سرپرستی آقای دکتر قرشی مشاور عالی رئیس سازمان و عضو اصلی ستاد مدیریت بحران کشور و نیز آقای دکتر طالبیان رئیس پژوهشکده علوم زمین و مجری فنی طرح اطلس لرزه خیزی کشور از مناطق زلزله زده سفیدسنگ بازدید کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال، در جریان این بازدید دو روزه پردازش تصاویر ماهواره ای منطقه سفیدسنگ فریمان که چند ساعت پس از زمین لرزه سفیدسنگ در روز 17/1/96 توسط پژوهشکده علوم زمین سازمان زمین شناسی کشور از سازمان فضایی اروپا اخذ و مورد پردازش قرار گرفته بود، مورد راستی آزمایی میدانی قرار گرفت.
دکتر طالبیان در جلسه مشترکی با حضور دکتر قرشی عضو هیئت علمی این پژوهشکده و از پیشکسوتان بررسی های زمین ساختی ایران و دکتر طاهری مدیر کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق با شرح ابعاد زمین لرزه اخیر عنوان داشت با پیمایش های انجام شده در سطح زمین، کانون سطحی زمین لرزه بدون جابجایی می باشد که با این موضوع متاثر از عمق کانونی زمین لرزه می باشد و سبب شده تا این جابجایی ها به سطح نرسد، لیکن تصاویر ماهواره ای یک بالا آمدگی حدود 15 سانتی متر در گستره ای به طول 26× 17کیلومتر را نشان می‌دهد که به طرفین به سمت صفر میل می‌کند.
 
برگزاری نشست کمیته نخستین کنگره بین المللی ژوراسیک ایران و کشورهای همجوار به صورت جداگانه در تهران و مشهد
توسط: جعفر رکنی (7/3/96)
به گزارش روابط عمومی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، این جلسه با دعوت از تعدادی از اعضای هیات علمی دانشگاه های مشهد که عضو کمیته علمی کنگره هستند و در راستای برگزاری هر چه بهتر نخستین کنگره بین المللی ژوراسیک ایران و کشورهای هم جوار در محل اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق برگزار شد.
دکتر طاهری مدیر کل و دبیر اجرایی این کنگره در جلسه هم اندیشی عنوان کرد استفاده از نظرات صاحب نظران دانشگاه در برگزاری هر چه بهتر این کنگره بسیار موثر است و با توجه به برگزاری این کنگره که برای اولین بار در ایران و به میزبانی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق برگزار می شود فرصت مناسبی فراهم می شود تا این دوره از تاریخ زمین شناسی در ایران و کشورهای هم جوار مورد بررسی و کنکاش قرار گرفته و یافته های علمی کلیه اساتید و دانش پژوهان علوم زمین به اشتراک گذاشته شود. در ادامه مدعوین نیز نظرات خود را در جهت برگزاری مطلوب این کنگره مطرح نمودند.
در جلسه مذکور اعضای کمیته اجرایی این کنگره نیز به تشریح فعالیت‌های انجام شده پرداختند و از راه‌اندازی وبگاه اطلاع‌رسانی این کنگره در هفته جاری خبر دادند. آدرس وبگاه اینترنتی این کنگره http://icji2017.conference.gsi.ir/fa می باشد.
لازم به ذکر است جلسه مشترک دبیر اجرایی و دبیر علمی با سایر اعضای کمیته علمی در دانشگاه‌های تهران و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در روز چهارشنبه 27/2/96 در تهران برگزار شد.

تخصیص 45 میلیارد ریال اعتبار طرح های مربوط به تعهدات سفر مقام معظم رهبری به استان خراسان شمالی در راستای اکتشافات معادن به صورت اسناد خزانه اسلامی
توسط: جعفر رکنی (خرداد 96)
به گزارش روابط عمومی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، متعاقب ابلاغ اعتبار و مبادله موافقت نامه فی مابین سازمان برنامه و بودجه استان خراسان شمالی  و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، تلاش‌های گسترده‌ای که از قبل آغاز  شده بود شدت گرفت. در همین راستا دکتر طاهری مدیر کل محترم منطقه شمال شرق اعلام نمود انجام اکتشافات نیمه تفضیلی و تفضیلی بخش‌هایی از استان به روش‌های ژئوشیمیایی، ژئوفیزیک زمینی و پروازهای ژئوفیزیک هوایی از اهداف این طرح می باشد که در خرداد ماه 1396 و از محل اعتبارات سال 1395 و به صورت اسناد خزانه اسلامی ابلاغ گردیده است. دکتر طاهری اظهار امیدواری کرد با انجام این مرحله از اکتشافات در استان خراسان شمالی ذخایری از عناصر فلزی و غیر فلزی شناسایی و در سالی که بنام سال تولید و اشتغال نامگذاری گردیده موجب شکوفایی ذخایر معدنی استان خراسان شمالی شود.
مهندس حسین‌زاده مسئول دفتر نمایندگی این اداره کل در خراسان شمالی نیز با اعلام شرح مبسوطی از عملیات انجام شده قبلی از همکاری های این دفتر با سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی و ظرفیت‌های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در انجام این اکتشافات مخصوصاً در پروژه های ژئوفیزیک هوایی اظهار امیدواری کرد با ادامه اکتشافات در مناطق پر پتانسیل استان رونق اقتصادی در زمینه استخراج معادن این منطقه را شاهد باشیم.
 
 
بازگشت همه به سوی اوست
 
درگذشت روانشاد مرحوم مهندس رضا آصفی را به خانواده ایشان و همکاران گرامی در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی تسلیت عرض می‌نمائیم. بی‌گمان عرصه‌های خدمت در سازمان مرهون تلاش پیشکسوتان و عزیزانی است که سالیان گذشته تلاش و کوشش‌های بی‌نظیری در پی‌ریزی این سازمان فنی، علمی و اجرایی معمول داشته‌اند. 
پیک خبری درگذشت این عضو فقید و رئیس اسبق سازمان زمین شناسی را به خانواده بزرگ زمین‌شناسی و معدن کشور تسلیت می‌گوید.
هیئت تحریریه پیک خبری
پیام ها:

loader
لینک های تصویری