پیک خبری 12، در عرصه های توفیق

1396/04/24 تعداد بازدید: 3287
print
پیک خبری 12، در عرصه های توفیق

بی گمان همه انسان‌ها به فراخور شکوفا نمودن استعدادهای خدادادی عرصه های متنوع و گوناگونی از توفیق را تجربه نموده اند که می تواند به عنوان الگویی برای دیگران مطرح باشد. "عرصه‌های توفیق" فرصتی برای شناخت دلایل موفقیت و نه الزاماً انسان‌های موفق است تا با تبیین هر چه بهتر این دلایل زمینه برای استفاده دیگران فراهم شود.

در این رابطه پیک خبری مرکز مشهد در هر شماره به بررسی موفقیت‌های یک یا چند تن از همکاران خود می پردازد.
 
مهندس محمد صفری

 
محمد صفری در سال 1350 در شهر گرگان دیده به جهان گشود و تا پایه دوم راهنمایی در اقلیم طبرستان به سر برد پس از آن همراه خانواده به خراسان مهاجرت و  در اقلیم ترشیز رهل اقامت گزید. علی رغم شرایط دشوار ناشی از تغییر شرایط هجرت از شهر به روستا، در اداره امور کشاورزی به خانواده و پدر که از تبعات ناشی از سانحه تصادف رانندگی رنج می برد، ضمن کمک به امور مراتب تحصیلی را نیز در مقطع کارشناسی زمین شناسی (دانشگاه آزاد شاهرود) و کارشناسی ارشد را در گرایش پترولوژی دانشگاه خوارزمی تهران (تربیت معلم سابق) اخذ نمود. این در حالی بود که دوران دبیرستان وی مقارن با جنگ تحمیلی بود و توفیق شرکت در دفاع مقدس را نیز داشت.
پس از فراغت از تحصیل و خدمت زیر پرچم در سنگر معدن و معدنکاری وابسته به مؤسسه خودکفایی و سازندگی نصر (قرارگاه خاتم الانبیاء- سال 74) و نیز اخذ پروانه نظارت بر معادن از وزارت صنایع و معادن وقت، بعنوان مسئول فنی محدوده های اکتشافی و معادن بهره برداری اشتغال یافت. 
وی در بازه سال های 73 تا 76 نیز همکاری سودمندی با سازمان برنامه و بودجه و فرمانداری های شهرستان های کاشمر، بردسکن و تربت حیدریه در جهت سرشماری ها و نمونه گیری های آماری نفوس و مسکن و کارگاه ها و فعالیت های اقتصادی خانوار ها و ... بعمل آورد. 
در دوران تحصیل با رای دانشجویان به عضویت شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تربیت معلم تهران درآمد. اگرچه پس از چندی بدلایل شخصی از این شورا انصراف داد.  در سال 1379 در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور- مدیریت منطقه شمال شرق _ استخدام  و در طرح‌های مختلف پی جویی و اکتشاف مواد معدنی جنوب خراسان، طرح اکتشافات سیستماتیک ژئوشیمیایی برگه های یکصد هزارم داخل و خارج از کشور، طرح اکتشاف مواد معدنی استان‌های خراسان رضوی، جنوبی و شمالی و طرح تهیه نقشه های زمین شناسی 25000/1 به انجام وظیفه و توسعه تجربیات میدانی پرداخت. 
او در سال 2008 به همراه اکیپی از طرف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در برداشت های ژئوشیمیایی برگه یکصد هزارم "زدی" کشور تاجیکستان مشارکت جست و در سال 2012 نیز در سی و چهارمین کنگره بین المللی زمین شناسی در کشور استرالیا حضور یافت. همراهی با اکیپ ها و کارشناسان کشور های مختلفی همچون  چین، چک اسلوواکی،  فیلیپین و  ایتالیا  فرصت های مغتنمی برای تعمیق دانسته ها و تجربیات بوده است.
او همکاری با سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی در فاصله سال های 92 تا 94 به عنوان بازرس استان انتخاب و بعلاوه  طی سه  دوره متناوب با احکام یا ابلاغ های رسمی از طرف معاونت محترم معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان،  به عضویت کمسیون های گواهی کشف و بررسی طرح های اکتشافی استان تعیین شده است. وی در عین حال اکنون عضو رتبه یک سازمان نظام مهندسی معدن خراسان رضوی در رسته پی جویی و اکتشاف محسوب می شود.
محمد صفری از جمله کارشناسان بخش اکتشاف مرکز مشهد است که با توجه به پایه پترولوژی و سابقه 16 ساله‌اش در بخش اکتشاف مهارت ویژه‌ای در شناخت و ارزیابی کانسارها و کانی سازی‌های مختلف از نقطه نظر ناحیه‌ای و متالوژنیکی دارد. او طی این مدت بر روی بیش از بیست تیپ کانی سازی در استان‌های خراسان جنوبی و رضوی کار تخصصی انجام داده است. 
در سال 94  به پیشنهاد رئیس محترم بخش اکتشاف (مهندس عزمی) و با  ابلاغ رسمی از طرف مدیریت محترم وقت مرکز جناب آقای مهندس روشن روان به عنوان مجری طرح تهیه نقشه اندیس ها و پتانسیل‌های معدنی استان خراسان رضوی انتخاب شد . موضوعی که در طرح پایلوت خراسان جنوبی به منظور همایش یک روزه تجربه نموده بود. در این راستا بالغ بر یکصد گزارش اکتشافی را با همکاری دو نفر کار آموز تمام وقت در دوره های متناوب چهار یا پنج ماهه بررسی و سپس خلاصه برداری نمود. بدیهی است که به دنبال چنین برنامه‌ای و تشکیل جدول داده های مربوط همچنین با استفاده از اطلاعات منبعث از سازمان نظام مهندسی معدن و سازمان صنعت و معدن، تجارت استان می توان به نقشه اندیس ها و پتانسیل های واقعی و بی بدیل استان دست یافت. مهندس صفری بر این باور است چنانچه این مهم به ثمر بنشیند با تکیه بر اطلاعات پایه نقشه‌های زمین شناسی می تواند منجر به تولید نقشه یا نقشه های متالوژنی استان بیانجامد.
مهندس صفری مسئولیت فنی بیش از 30  موافقت نامه اصولی اکتشاف یا معدن بهره برداری (سنگ آهک، مرمریت، سنگ چینی، گرانیت، کائولن، خاک صنعتی، کرومیت، سیلیس، فلدسپات، سنگ لاشه و مالون، طلا، مس، سرب و نقره) را در استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی برعهده داشته است.
از جمله سایر فعالیت‌های فنی او تهیه بیش از  20  نقشه (5000/1  ، 25000/1 و 1000/1) و  تدوین گزارش نهایی اکتشاف و بهره برداری (طلا، مس، مولیبدن، سرب  روی،  نقره، آهن، منگنز، کرومیت،  سنگ آهک، سنگ تزئینی، کائولن، خاک صنعتی، سیلیس ، فلدسپات، مرمریت، پوزولان، پرلیت، بنتونیت، دولومیت، گل اوخرا ) که مربوط به نظام مهندسی معدن و سازمان صنعت معدن تجارت می باشد. افزون بر این‌ها نظارت بر 10 پروژه ژئوفیزیک به روش های IP,RS و مگنتومتری را در کارنامه خود دارد.
او دارای بیش از 11 مقاله در مجامع علمی داخلی و 2 مورد در مجامع بین المللی و یک مورد مقاله ISI است. همچنین وی دارای بیش از ده  تقدیرنامه¬ از معاون محترم وزیر و رؤسای سازمان‌های صنعت، معدن، تجارت و نظام مهندسی معدن همچنین روسای و مسئولین محترم سازمان‌های زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و منطقه شمال شرق می باشد. 
مهندس صفری تلاش می کند با توسعه دانسته های فنی و تجربیات میدانی نقش پر رنگ‌تری در توسعه فعالیت های اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق ایفا نماید. اطمینان دارد با توجه به مراتب مسئولیت پذیری و علاقمندی به خدمت در آینده چون نهالی ثمربخش اثربخشی را همراه با تواضع خدمتی به کشور ارزانی دارد، انشاالله ...
و من الله توفیق برای همه کارشناسان صحرایی

 
پروین نداف
 

 
پروین نداف متولد 1341 در سبزوار است. وی که جزء نخستین همکاران جذب شده به این اداره کل می‌باشد دارای مدرک دیپلم در رشته اقتصاد و در سال 1371 به عنوان تایپیست در مرکز زمین شناسی مشهد استخدام شده است. در طی سال های فعالیت خود به تدریج امور بایگانی- دفتری، راهبری تلفن‌خانه، گردآوری گزارش کار همکاران را به عهده دارد که تا سه سال اخیر به تنهایی همه ی امور مربوط به دبیرخانه را انجام می‌داده است. وی در سال های 77،79،80،81،82 یعنی پنج سال به عنوان کارمند نمونه این مرکز انتخاب شده، 14 تشویق نامه و لوح تقدیر از مسئولین این اداره کل و فرمانداری مشهد دریافت نموده است. پروین نداف در دوره ی خدمت خود، 26 دوره آموزشی گذرانده و دو بار در دانشگاه و رشته های علوم تربیتی و روابط عمومی پذیرفته شده اما به دلیل مسئولیت زندگی و کاری آن را ادامه نداده است.
مهم ترین ویژگی های مثبت وی طی سال‌ها کار در دبیرخانه‌ی این اداره، امانت داری،‌ حفظ حریم های شخصی و خصوصی افراد  و آرامش وی در برخورد با مسائل و افراد گوناگون بوده است. 
برای این همکار خوبمان موفقیت همراه با عزت و سلامتی آرزومندیم. (پیک خبری)

 

پیام ها:

loader
لینک های تصویری