پیک خبری 13، تابستان در آئینه خبر

1396/07/17 تعداد بازدید: 3015
print
پیک خبری 13، تابستان در آئینه خبر

 توسط: جعفر رکنی


سخنرانی علمی و بازدید دکتر هوشمند زاده، از پیشکسوتان سازمان و علوم زمین از اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق (96/5/21)
دکتر عبدالرحیم هوشمندزاده، پیشکسوت زمین شناسی ایران و مجری طرح تدوین کتاب سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در سال های 1372 تا 1374، به دعوت این اداره کل ضمن بازدید و ارائه سخنرانی، از بخش‌های مختلف اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق بازدید نمود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق سخنرانی دکتر عبدالرحیم هوشمندزاده تحت عنوان: "پی سنگ ایران زمین و مفهوم و نقش دگرگونی (متامورفیسم) در تکوین پوسته" در تاریخ 21/5/96 برگزار گردید.
در ابتدا دکتر طاهری مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق با ذکر خاطراتی از طرح تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی ایران‌مرکزی در سال‌های1374-1378به ایشان خوش‌آمدگفت.
این سخنرانی با حضور کارشناسان مرکز و تعدادی از اساتید دانشگاه فردوسی و دانشگاه آزاد اسلامی مشهد و دانشجویان در آمفی تئاتر این اداره کل برگزار گردید.
دکتر هوشمندزاده در پایان این سخنرانی ضمن تشکر از مجموعه کارکنان این اداره کل، توسعه اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق را در ابعاد کمی و کیفی بسیار قابل توجه خواند و وجود این مرکز علمی در منطقه شمال شرق کشور را بسیار با اهمیت توصیف کرد.
دکتر هوشمندزاده از پروژه های فنی و عمرانی این اداره کل و موزه علوم زمین نیز بازدید کرد و ابراز امیدواری نمود بتواند با اهداء نمونه به موزه علوم زمین مشهد در تقویت این خزانه مهم علوم زمین نقش داشته باشد.
 
 
دکتر هوشمندزاده و اساتید دانشگاه‌ها
 
 
مجوز برگزاری و اعتبار از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) برای نخستین کنگره ژوراسیک ایران و کشورهای همجوار اخذ گردید.
 
به گزارش روابط عمومی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، دکتر طاهری دبیر اجرایی نخستین کنگره ژوراسیک ایران و کشورهای همجوار در جلسه کمیته اجرایی این همایش اعلام کرد: خوشبختانه با پیگیری های به عمل آمده و ارسال مدارک مورد نیاز مجوز برگزاری و اعتبار از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) برای این کنگره اخذ گردید و این برای شرکت کنندگان در کنگره امتیاز ویژه محسوب می شود، به طوری که مقالات ارائه شده توسط اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، هم وزن مقالات چاپ شده در مجلات علمی- ترویجی منظور شده و امتیازات لازم به آن داده می شود.
دکتر طاهرپور رئیس دبیرخانه این کنگره هم ضمن اعلام مراحل اخذ این مجوز، اذعان کرد این کنگره از معدود همایش ها در حوزه علوم زمین می باشد که مجوز ISC را اخذ کرده و این یک موفقیت خوبی برای کنگره ژوراسیک محسوب می‌شود به طوری که به محض اعلام اخذ مجوز در سایت کنگره متقاضیان جهت شرکت و ارائه مقاله در این کنگره افزایش قابل توجهی داشته است. لازم به ذکر است در جلسه کمیته اجرایی این همایش موارد دیگری از برنامه‌ریزی های به عمل آمده و لزوم هماهنگی و همدلی جهت برگزاری هرچه بهتر کنگره مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ گردید.

آغاز بررسی‌های زمین شناسی و ژئوفیزیکی در راستای مطالعات ژئوفیزیک هوایی با هدف شناسایی و اکتشاف آب‌های زیرزمینی در سایت مشهد– کلات (خراسان رضوی)مرداد ماه96
 بدنبال جلسه شش ماه قبل مهندس کره ای  معاون وزیر و  رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با  مهندس رشیدیان استاندار محترم  خراسان رضوی که دکتر طاهری مدیر کل منطقه شمال شرق و کارشناسان حوزه ریاست سازمان نیز حضور داشتند و گزارشی از فعالیت‌های سازمان زمین شناسی کشور در راستای  پتانسیل یابی منابع آب کارستی  در کشور و استان خراسان رضوی ارائه شد.کارشناسان این سازمان در مطالعات اولیه و پس از انجام بازدیدهای صحرایی در مناطق اولویت‌بندی شده، سایت مشهد- کلات را به عنوان سایت منتخب مطالعات آب‌های کارستی ایران معرفی کردند که طبق برنامه مطالعات ژئوفیزیک هوایی با روش الکترومغناطیس به زودی آغاز خواهد شد.
به گزارش روابط  عمومی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق دکتر طاهری مدیر کل منطقه شمال شرق یادآور شد در سه ماهه تانبستان بررسی‌های صحرایی و ژئوفیزیکی  به روش ژئوالکتریک جهت تایین بیلان آب در سازندها و آبرفت های مجاور مناطق کوهستانی در سایت مشهد- کلات و کوه‌های هزار مسجد انجام و بزودی بررسی های ژئوفیزیک هوایی توسط یک فروند بالگرد متعلق به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و با هدایت کارشناسان زبده سازمان زمین شناسی و اداره کل منطقه شمال شرق به منظور اکتشاف منابع آب این منطقه و در راستای تامین آب شرب شهر مشهد انجام خواهد شد.
مهندس وحید فتوتی  مدیر کل دفتر ژئوماتیکس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز در مصاحبه با خبرنگار روابط عمومی سازمان زمین شناسی کشور اظهار داشت :چندی پیش مطالعات کارشناسان طرح آب‌های کارستی سازمان در سطح کشور منجر به تعیین چند منطقه اولویت‌دار شد، خاطرنشان کرد:  مناطقی که با مشکل تامین آب برای ساکنان مواجه هستند و علاوه بر آن به عنوان مناطق کارستی یاد می‌شوند، برای این طرح در نظر گرفته شده‌اند.
به گفته وی، مطالعات نشان داده است که مناطق شرقی ایران و بخصوص خراسان رضوی با مشکل تامین آب دست به گریبان است و واحدهای زمین‌شناسی منطقه استعداد کارستی شدن را دارند که بر همین اساس منطقه کلات جهت انجام مطالعات تکمیلی درنظر گرفته شد و در این راستا به زودی مطالعات ژئوفیزیک‌هوایی با روش الکترومغناطیس به منظور اکتشاف آب‌های زیرزمینی آغاز خواهد کرد.
در خبر روابط عمومی سازما ن زمین شناسی کشور آمده است ، کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برای حل معضل کم آبی کشور در پی اکتشاف منابع آب‌های کارستی هستند که بر همین اساس در 31 استان کشور عملیات اکتشافی و مطالعاتی با اولویت مشکل کم آبی، خروج آب از کشور و مخازن آبی که با احتمال از دست دادن کیفیت به مرور زمان در حال انجام است.
 
 
بازدید معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی از اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق (96/4/25)
به گزارش روابط عمومی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق با پیگیری‌های دکتر طاهری مدیر کل محترم منطقه شمال شرق و ملاقات حضوری با مهندس مقدوری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی در مورخه یکم تیرماه 1396 در محل استانداری خراسان رضوی، مهندس مقدوری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری باتفاق مدیر کل دفتر فنی و کارشناسانی از دفتر شهری و شوراهای استانداری از فعالیت ها و پروژه های این اداره کل در تاریخ 25 تیرماه 1396 بازدید نمودند و در جلسه مشترکی با معاونین و روسای ادارات فنی و اجرایی مواردی در خصوص فعالیت‌های جاری و آتی این اداره کل و توانمندی کارشناسان در کمک به توسعه هر چه بیشتر استان مطرح گردید.
در این جلسه دکتر طاهری دستاوردهای این اداره کل در حوزه‌های مختلف زمین شناسی و اکتشاف و سایر گرایش‌های علوم زمین را ارائه و به مبحث مخاطرات زمین شناختی و فعالیت های این سازمان نیز اشاره ای نمود.
آقای مهندس مقدوری نیز ضمن قدردانی از فعالیت‌های این اداره کل و کارشناسان آن، راهکارهایی جهت رفع مشکلات اعتباری ارائه داده و از هر گونه همکاری در خصوص تکمیل پروژه مهم پارک موزه و تقویت اعتبارات استانی قول مساعد دادند.
 
 
افتتاح پروژه برداشت اطلاعات ژئوفیزیک هوایی سازمان زمین شناسی توسط معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در خراسان شمالی (96/5/8)
در آخرین روز هفته دولت با حضور دکتر فیاض معاون محترم وزیر صنعت، معدن و تجارت و استاندار خراسان شمالی و تعدادی از مدیران سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور پروژه برداشت اطلاعات ژئوفیزیک هوایی در خراسان شمالی آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق در مراسمی که به همین منظور در فرودگاه بجنورد برگزار گردید جمع زیادی از مسئولان استانی نیز حضور داشتند و با پرواز یک فروند بالگرد متعلق به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور که مجهز به تجهیزات فنی ژئوفیزیک هوایی می‌باشد عملیات برداشت اطلاعات ژئوفیزیکی به منظور شناسایی ذخایر معدنی در نیمه جنوبی استان  آغاز گردید.
در مراسم افتتاح این پروژه دکتر فیاض معاون محترم وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن با اهمیت دانستن این مطالعات اظهار امیدواری کرد نتایج مطالعات ژئوفیزیک هوایی منجر به کشف ذخایر متنوعی از مواد معدنی در استان شود. وی افزود: پروژه برداشت اطلاعات ژئوفیزیک هوایی این استان که امروز آغاز می شود، گام نخست در مطالعه پهنه های موجود و آغازگر یک سلسله اقدامات تکمیلی برای دستیابی به منابع معدنی به عنوان دومین ثروت کشور پس از نفت است. همچنین مهندس صالحی استاندار معزز خراسان‌شمالی نیز کشف ذخایر پنهان را از نتایج این برداشت‌ها دانست که در صورت شناسایی مناطق مستعد میتواند منشا توسعه پایدار در استان باشد.
در مراسم مذکور مهندس برنا معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و مهندس فتوتی مدیر کل دفتر ژئوماتیکس این سازمان که مطالعات ژئوفیزیک هوایی را راهبری می‌نمایند نیز حضور داشتند مهندس برنا پهنه اکتشافی صفی آباد در این استان را مستعد اکتشافات تفصیلی دانست که با شناخت ذخایر و بهره برداری از آن ها سهم قابل توجهی در اشتغال زایی داشته و با تکمیل چرخه ارزش افزوده کانسار ها می‌تواند باعث رشد و توسعه استان گردد. در توضیحات مهندس فتوتی به معاون محترم وزیر و استاندار خراسان شمالی عنوان شد 8000 کیلومتر مربع مساحت این استان که شامل 34000 کیلومتر خطی پرواز  خواهد شد در مدت 3 تا 4 ماه زیر پوشش کامل این اکتشافات قرار خواهد گرفت که البته شرایط جوی نامساعد ممکن است در بعضی مواقع این عملیات را با کندی مواجه سازد.
لازم بذکر است مهندس نیکدل و سایر مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و مهندس حسین زاده سرپرست نمایندگی بجنورد اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال شرق نیز برنامه های لازم جهت شروع این پروژه در استان را از چندین ماه قبل برنامه ریزی کرده بودند که با مساعدت آقای مهندس کره‌ای معاون محترم وزیر و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور  و تامین اعتبار به موقع استانداری خراسان شمالی و سازمان برنامه و بودجه این استان این مهم انجام گردید.
 
 
نمایی از افتتاح پروژه برداشت اطلاعات ژئوفیزیک هوایی در خراسان شمالی
 
شروع عملیات اکتشاف در نواحی مختلف خراسان شمالی (21/3/96)
همزمان با عملیات ژئوفیزیک هوایی پروژه اکتشاف در نواحی مختلف خراسان شمالی آغاز شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، عملیات ژئوفیزیک هوایی و سایر عملیات اکتشافی اخیر از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری به استان خراسان شمالی در سال‌های گذشته تأمین اعتبار گردیده است و برداشت‌های صحرایی و اکتشافات تفصیلی در مناطق دیگر استان نیز در دستور کار قرار داردو شایان ذکر است بخشی از این عملیات توسط کارشناسان با تجربه این اداره کل آغاز گردیده و حفاری مغزه‌گیری نیز بزودی توسط پیمانکار واجد شرایط آغاز خواهدشد.
آقای مهندس حسین‌زاده سرپرست دفتر نمایندگی این اداره کل در استان خراسان شمالی نیز از شروع به کار اکیپ‌های اکتشافی پیمانکاران پروژه در نواحی مختلف استان خبر داد و اظهار امیدواری کرد بزودی حفاری مغزه‌گیری نیز پس از پردازش داده‌های ژئوفیزیک هوایی و ژئوفیزیک زمینی در مناطق دارای پتانسیل آغاز گردد. حسین‌زاده از همکاری خوب استانداری و سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان در شناسایی پیمانکاران واجد شرایط به دلیل کمبود زمان کافی و نوع اعتبار خبر داد و اظهار امیدواری کرد با اتمام اکتشاف مناطق دارای پتانسیل و کسب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این مناطق کاهش یافته و سرمایه‌گذاران رغبت لازم برای تکمیل اکتشافات و بهره‌برداری از محدوده‌های معدنی داشته باشند.
حسین‌زاده همچنین اظهار داشت نتایج اکتشافات انجام شده به صورت گزارش  و فایل و نقشه تحویل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خواهد شد تا تصمیمات لازم در خصوص محدوده‌ها به صورت قانونی انجام شود.
 
اهداء لوح تقدیر و تندیس به مدیر کل اداره زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق از دبیرخانه شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگ‌ها(96/6/12)
توسط: نسترن شجاعی کاوه
در روز یکشنبه 12 شهریور ماه سال جاری به مناسبت سالگرد انتخاب مشهد به عنوان "شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگ ها" در محل آمفی تئاتر موزه بزرگ خراسان رضوی مراسم بزرگ داشتی جهت تجلیل از هنرمندان و مسئولین دست اندرکار  برگزار شد. در این مراسم مقاماتی از سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور، معاونت علمی فناوری نهاد ریاست جمهوری، مقامات استان و هنرمندان حوزه صنایع دستی شرکت نموده بودند. جلسه با گزارش دبیر دبیرخانه شهر جهانی آغاز و با سخنرانی تنی چند از مسئولین و هنرمندان ادامه یافت. در پایان از افرادی که در یکسال گذشته در پیشبرد این مهم، همکاری موثری داشتند، قدردانی گردید. شایان ذکر است که آقای دکتر طاهری مدیرکل محترم زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق که خود جزو سخنرانان جلسه بودند، به دلیل حمایت ها و همکاری های بیدریغ شان در یک سال گذشته، لوح تقدیر دریافت نمودند.  
   

 
بازگشت همه به سوی اوست
 
 
چندان ناگهانی و غیر منتظره بود که گوئی حبابی در کسری از ثانیه شکست و مرغ جانی پرواز کرد. 96/4/27 روز اتفاق غیرمنتظره‌ای بود و همکاری صمیمی و امانت‌دار در دبیرخانه اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق ناباورانه دعوت حق را لبیک گفت....
حباب ثانیه شکست و جان ز تن جدا 
قفس چرا چنین شکستنی است؟ 
اگر که مرغ جان، سخن سرای زندگی است
کجا روی، بمان، بخوان، قصه ی تو شنیدنی است
به آسمان این چمن، پرنده پر نمی زند دگر
هوا چرا چنین گرفتنی است؟
ز آسمان خاطره صدای او نمی رسد
صدا کجا؟ سکوت او شنیدنی است
درد امان نمی دهد، ناله ولی حبس گلو
صبر دل ار به سر رسید، بغض گلو شکستنی است
آینه در کنار بود، صد رخ گلعزار بود
فتاد این جام مهین، شیشه بسی شکستنی است
نشسته بر نگاه ما، یاد بسی کرانه ها
یاد بماند این زمان، پرنده لیک رفتنی،
قفس، چنین شکستنی است ...             

 

یادش گرامی و روحش قرین رحمت و غفران الهی

                      هیئت تحریریه پیک خبری

پیام ها:

loader
آخرین اخبار
لینک های تصویری