پیک خبری 16، بهار در آئینه خبر

1397/04/23 تعداد بازدید: 2745
print

بازدید دکتر کرباسیان معاون وزیر و رئیس هیئت عامل سازمان توسعه نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران از اداره کل منطقه شمال شرق

توسط: جعفر رکنی 97/2/27
دکتر کرباسیان و تعدادی از مدیران سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران که در یک سفر دو روزه به خراسان رضوی سفر کرده بود، عصر روز چهارشنبه 97/2/27 از پروژه پارک موزه علوم‌زمین و مرکز جامع مستندات علوم‌زمین در اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق بازدید کرد.
به گزارش واحد ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق در بازدید دکتر کرباسیان، معاون اکتشاف مواد معدنی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و تعدادی از مدیران سازمان، هم‌چنین مدیران بخشی از واحدهای معدنی سازمان ایمیدرو نیز حضور داشتند. مشروح این بازدید را در بخش گزارش ویژه (همین شماره) دنبال کنید.

دیدار معاون استاندار خراسان شمالی و هیئت همراه با خانم دکتر لک، معاون وزیر و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور
97/1/28
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، معاون استاندار استان خراسان شمالی به همراه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت و معاون امور معدنی این استان، مهمان رئیس و مدیران سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور بودند تا در جریان روند پیشرفت پروژه‌های سازمان زمین‌شناسی در خراسان شمالی به ویژه ژئوفیزیک هوایی و اکتشاف مواد معدنی قرارگیرند.
دکتر پورعیسی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خراسان شمالی در این جلسه با بیان این‌که خراسان شمالی یک استان چهارفصل از نظر جغرافیایی است، گفت: این تنوع در بعد فرهنگی و معدنی نیز در این استان وجود دارد که همین امر باعث شده تا معدن و ژئوتوریسم بتواند از الویت‌های اساسی استان باشد. هم‌چنین وی پیشنهاد داد که برنامه‌های زمین شناسی و اکتشافی تا سال 1404 جهت همکاری‌های لازم به استان اعلام گردد.
مرادعلی قلی‌پور، معاون امور صنایع و معادن استان خراسان شمالی نیز در این نشست گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، مجموعه وزارت صمت را روسفید کرد و توانست به تمام قول‌های مطالعاتی و اجرایی خود تاکنون، عمل کند. 
یحیی نیکدل، رئیس سازمان صمت این استان نیز با اشاره به حضور به موقع و فعال سازمان زمین‌شناسی در بحث ژئوفیزیک هوایی و اکتشاف خراسان شمالی، تاکید کرد: امیدواریم به زودی شاهد رونق در بخش معدن این استان باشیم.
دکتر محمدرضا شهیدی، معاون زمین‌شناسی سازمان نیز در این جلسه یکی از الویت‌های مهم برای این استان را با توجه به وضعیت زمین‌شناسی، تهیه نقشه سیل‌خیزی آن استان برشمرد و تاکید کرد با توجه به کوهستانی بودن این استان، با کوچک‌ترین نزولات جوی می‌توان شاهد ایجاد سیل در منطقه بود که به همین خاطر تهیه نقشه سیل‌خیزی بسیار ضروری به‌نظر می‌رسد. بررسی طرح گلوکونیت در مقیاس پایلوت با همکاری وزارت کشاورزی و استانداری، بررسی طرح فسفات، مطالعه شواهد و منشأ جیوه در مرز استان و انجام و تکمیل مطالعات ژئوفیزیک و حفاری در پهنه صفی‌آباد و تعیین پتانسیل مواد معدنی از جمله مس رسوبی و آهن از موارد اکتشافی مطرح شده در این جلسه بود.
دکتر راضیه لک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز در پایان این جلسه اعلام کرد که متخصصان این سازمان با توجه به برداشت‌های انجام شده و وضعیت زمین‌شناسی و مخاطرات این استان، برنامه افق 1404 را در سه فاز کوتاه، میان و بلندمدت مدون خواهد کرد. به گفته وی این برنامه‌ها، در دو حوزه تولید ثروت با الویت معدن و ژئوپارک و جلوگیری از هدررفت ثروت با الویت مخاطرات زمین‌شناسی و خشکسالی تدوین خواهد شد.
 
 
حمایت مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت  از توسعه زیرساخت اکتشاف در شمال شرق با تأمین تجهیزات مورد نیاز
توسط: جعفر رکنی 97/2/15
در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی به ریاست دکتر شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون ستاد کل فرماندهی اقتصاد مقاومتی، تأمین اعتبار مورد نیاز جهت خرید تجهیزات اکتشافی و تقویت زیرساخت‌های اکتشاف با نظر مساعد مقام عالی وزارت تصویب شد.
به گزارش واحد ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق در این جلسه که در روز شنبه 97/2/15 در محل استانداری خراسان رضوی تشکیل شد مباحث مختلف حوزه کارآفرینی توسط دستگاه‌های متولی با محوریت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی مطرح شد. 
دکتر طاهری مدیر کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق در راستای تسریع شناخت پتانسیل و منابع معدنی استان پیشنهاد تأمین اعتبار لازم جهت خرید تجهیزات فنی را مطرح کرد، که مورد تأکید و نظر موافق دکتر شریعتمداری قرار گرفت. مقام عالی وزارت با تأکید بر نقش و اهمیت اکتشاف در توسعه اقتصادی کشور و ایجاد اشتغال پایدار حمایت کامل وزارت صنعت، معدن و تجارت را از تأمین تجهیزات مورد نیاز اداره کل منطقه شمال شرق اعلام فرمودند. در این جلسه مقرر گردید اعتبار فوق از محل حقوق دولتی معادن اختصاص یابد و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و اداره کل منطقه شمال شرق در خصوص جذب اعتبار فوق در موعد مقرر اقدام نمایند.
خانم مهندس علیرضایی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز طرح ارائه شده از سوی دکتر طاهری را مورد نیاز استان و در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی دانست.
 
 
موفقیت موزه علوم زمین مشهد، موزه برتر کشوری برای پنجمین سال پیاپی
توسط: نسترن شجاعی کاوه 97/3/3
انتخاب موزه برتر، با هدف معرفی فعالیت‌های موزه‌داران و ایجاد شناخت و همکاری بین موزه‌های سراسر ایران، هر سال در هفته میراث فرهنگی، همراه با بزرگداشت موزه‌دارانی که دیگر همراه ما نیستند و گرامی داشت روز جهانی موزه در ایران برگزار می‌شود. 11 شاخص انتخاب موزه‌های برتر از طرف ایکوم جهانی ارسال می‌شود و فعالیت‌های یک ساله موزه‌های شرکت کننده در این رقابت در دسته‌های خصوصی و دولتیِ کوچک، متوسط و بزرگ مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این شاخص‌های 11 گانه با توجه به حساسیت موضوعات در جوامع مختلف و نیاز توجه به موزه‌ها به عنوان مراکز فرهنگی هر جامعه، انتخاب می‌شوند. 
امسال برای پنجمین سال پی در پی، موزه علوم زمین موفق به کسب رتبه موزه برتر در شاخص آموزش در بین موزه‌های دولتی متوسط شده است. این موفقیت به دلیل فعالیت در برگزاری دوره‌های آموزشی گوهرشناسی مقدماتی به مدت 56 ساعت برای همکاران و کارورزان موزه و خارج از موزه همراه با دریافت مدرک از سازمان فنی و حرفه‌ای مشهد، برگزاری کارگاه آموزشی یک روزه آشنایی و شناسایی شهاب سنگ‌ها با شرکت بیش از 70 نفر از علاقمندان در این زمینه، برگزاری روش‌های استفاده بهتر از آب تصفیه شده در مدارس ابتدایی مشهد به دست آمده است. 
این موفقیت را به تمامی همکاران، به ویژه دست‌اندرکاران اداره موزه شادباش می‌گوئیم.
 
   
سخنرانی مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق به مناسبت هفته آموزش در دانشگاه فردوسی مشهد 
   توسط: جعفر رکنی 97/2/17  
دانشگاه فردوسی مشهد به مناسبت هفته آموزش از تعدادی چهره‌های موفق در عرصه مطالعات علوم پایه برای سخنرانی در جمع دانشجویان دعوت به عمل آورد. این دعوت به منظور آشنایی دانشجویان با الگوهای موفق در عرصه‌های کار و تلاش و یافتن چشم‌انداز و الگوهایی شفاف‌تر در بازار کار انجام گرفت.
سخنران منتخب حوزه‌ی مطالعات زمین‌شناسی دکتر جعفر طاهری بود که در صحبت‌های خود به تشریح "آموزش کاربردی و نقش آن در توسعه و اعتلای کانون‌های مطالعات زمین‌شناسی در شمال شرق کشور" پرداخت. وی با تشریح تجربه‌های سال‌های کاری خود بر اهمیت آموزش‌های علمی و مهارت‌های شخصی تاکید کرد. در ادامه با معرفی الگوی عملی بر اساس تجربه‌های متنوع و تاکید بر اهمیت آموزش کاربردی، بر همکاری دانشگاه و سازمان‌های علمی – اجرایی به منظور ایجاد هسته‌های کارآفرینی و هدایت فارغ التحصیلان به عرصه‌های کارآمد اشتغال تاکید کرد.
وی در همین رابطه از کلیه دانشجویان زمین‌شناسی و رشته‌های مرتبط دعوت کرد تا با شرکت در اولین همایش استارت آپ حوزه علوم زمین که به زودی در این اداره کل برگزار می‌شود، با ایده‌های نو و محیط‌های جدید کارآفرینی آشنا شوند.
 
برگزاری دوره‌ی آموزش مبانی عکاسی در اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق
به گزارش واحد آموزش این اداره کل، با هدف افزایش مهارت‌های جانبی کارشناسان و همکاران، دوره آموزش مبانی عکاسی با شرکت جمعی از همکاران از تاریخ 97/2/17 به مدت سه روز برگزار شد.
 
 
برگزاری نمایشگاه کتب خریداری شده از سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران 
نمایشگاهی از کتب خریداری شده از سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، روزهای شنبه و یکشنبه 97/3/5 لغایت 97/3/6 در محل کتابخانه این اداره کل دایر شد و مورد بازدید کارشناسان و علاقمندان علوم زمین قرار گرفت.
 
  

برگزاری نخستین نشست عمومی سالیانه اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق در سال 97 
توسط: جعفر رکنی 97/2/15
به گزارش واحد ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، نخستین نشست عمومی سالیانه این اداره کل به همت کارگروه مناسبت‌ها، نظم اداری و نشست‌های صمیمی در تاریخ شنبه 97/2/15 در محل آمفی تئاتر و با حضور کارشناسان و کارکنان این اداره کل برگزار گردید.
در این نشست ابتدا مهندس نسترن شجاعی، دبیر شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، گزارشی از عملکردهای کلی معاونت‌ها و ادارات تابعه در سال 96 ارائه نمود. پس از آن مهندس رکنی، معاون اجرایی، به تشریح اهداف و رویکردهای پیش‌روی بخش‌های مختلف در سال 97 پرداخت و در ادامه دکتر ریحانه احمدی‌روحانی، دبیر واحد توسعه، نظارت و ارزیابی نیز تصمیمات اتخاذ شده در این واحد را به اطلاع عموم رساند.
دکتر طاهری، مدیر کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال، رویکردها و اهداف فراروی این اداره کل در سال97 و سال‌های آینده را با نگاهی کلی تبیین نمود. در پایان میهمان ویژه این نشست، مهندس نبیان تجریبات سال‌ها فعالیت خود در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و پس از آن بخش خصوصی را برای حضار بیان نمود که با استقبال و توجه کارشناسان و کارکنان این اداره کل مواجه شد.
 
انتصاب رئیس جدید اداره ژئوماتیکس اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق
توسط: جعفر رکنی 97/2/22
با ابلاغ مدیر کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال‌شرق، ریاست اداره ژئوماتیکس بر عهده دکتر ریحانه احمدی روحانی قرار گرفت. 
به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی این اداره کل، در پی درخواست مهندس تورج مجیدی فیض‌آبادی که سال‌ها ریاست این اداره را به عهده داشته و خدمات ارزشمندی را در توسعه GIS، دورسنجی و توسعه اطلاعات رقومی این اداره کل و استان‌های خراسان به جا گذاشته بود، نظر به درخواست ایشان مبنی بر تمرکز بر بانک‌های تخصصی و مدیریت دانش و بر اساس حکم صادره از سوی مدیریت، دکتر ریحانه احمدی‌روحانی که قبلاً مسئولیت واحد دورسنجی را بر عهده داشته و دارای دکترای زمین‌شناسی اقتصادی از دانشگاه فردوسی مشهد می‌باشد، به عنوان رئیس جدید اداره ژئوماتیکس منصوب گردید. 
هم‌چنین مهندس هادی شریفی نیز که تخصص لازم در این عرصه را دارد، به عنوان نماینده تام الاختیار مدیر کل در حوزه‌های زمین‌شناسی و اکتشاف و خدمات برون سازمانی ژئوماتیکس منصوب شد.
دکتر طاهری در جلسه‌ای که به همین منظور با حضور کلیه کارکنان اداره ژئوماتیکس و اعضای شورای راهبردی ژئوماتیکس این اداره کل برگزار شد، ضمن ابلاغ انتصابات فوق از خدمات ارزشمند مهندس تورج مجیدی که سال‌ها به عنوان رئیس اداره ژئوماتیکس مسئولیت داشته و با برنامه‌های مطلوب و اثربخش خدمات قابل‌توجهی در این عرصه در منطقه شمال شرق کشور ارائه کرده است، تشکر و قدردانی نمود و ایشان را به عنوان دبیر واحد توسعه، نظارت و ارزیابی و کارشناس مسئول در امور مدیریت داده‌ها و خدمات و دانش سازمانی در این اداره کل منصوب کرد. در بخشی از این ابلاغ آمده است: "با عنایت به ضرورت گشودن افق‌های جدیدی از موفقیت‌های فراروی این اداره کل و با توجه به روحیه مسئولیت‌پذیری که در شما سراغ دارم امید است دستاوردهای بی‌نظیری در این عرصه حاصل شود".
اداره ارتباطات و اطلاع‌رسانی این اداره کل نیز ضمن تبریک به دکتر احمدی‌روحانی و مهندس شریفی، آرزوی توفیق بیشتر برای مهندس مجیدی داشته و ضمن تبریک مسئولیت جدید، از خدمات ارزشمندشان در سال‌ها خدمت صادقانه در اداره ژئوماتیکس تشکر و قدردانی می نماید.

برگزاری کارگاه علوم زمین، کارآفرینی و تولید ثروت؛ پیش درآمدی بر رویداد بزرگ استارت آپی علوم زمین
توسط: محبوبه پرورش
اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق در نظر دارد تا با حمایت معاونت علمی و فنآوری ریاست جمهوری رویداد بزرگ استارت‌آپی علوم زمین را برگزار نماید. این رویداد با حضور 10 تا 12 تیم 5 تا 7 نفره اواخر مهرماه 97 در محل اداره کل، به مدت سه روز برگزار خواهد شد.
پیش درآمد رویداد اصلی و با هدف آماده سازی فارغ التحصیلان و دانشجویان زمین‌شناسی، معدن و علوم بین رشته‌ای مرتبط با فضای کسب و کار و تولید ثروت، سه کارگاه در سه بسته مجزا در دانشگاه‌های مشهد و در فواصل زمانی تعیین شده برگزار می‌شود. 
در این رابطه اولین کارگاه "علوم زمین، کارآفرینی و تولید ثروت" در تاریخ 11 تیرماه 97 در محل تالار سعادت دانشگاه فردوسی مشهد برگزار خواهد شد و سخنرانان در سه محور،  شرکت‌کنندگان را از دانش و تجربیات خود بهره مند خواهند ساخت.
این سه محور عبارتند از:
- ظرفیت‌های علوم زمین در ثروت آفرینی و اشتغال
- روش‌ها و متون تجاری سازی ایده‌ها
- تجربیات کارآفرینان موفق
 
پیام ها:

loader
آخرین اخبار
لینک های تصویری