پیک خبری 16، کوشش ها و رویش ها در بستری از انجام وظیفه هوشمندانه

1397/04/23 تعداد بازدید: 1788
print
پیک خبری 16، کوشش ها و رویش ها در بستری از انجام وظیفه هوشمندانه

انعکاس فعالیت‌های ادارات فنی و اجرایی در دستور کار فصلنامه خورشید مشرق بوده است، به نحوی که ضمن فاصله گرفتن از روال معمولِ گزارش‌کار، بتواند اهم فعالیت‌های صورت پذیرفته در دوره سه ماهه را به سمع و نظر علاقمندان برساند. به این ترتیب گزارش فعالیت‌های مختلف به اختصار و انعکاس مهم‌ترین دستاوردها با هدف پرهیز از طرح مطالب خسته‌کننده تدوین و ارائه می‌شود.

 

معاونت زمین‌شناسی

فرخ قائمی

 

اهم اقدامات انجام شده در سه ماهه اول سال 97 معاونت زمین شناسی به شرح زیر می‌باشد:

از تعداد 18 نقشه در دست انجام این معاونت: تعداد 1 نقشه در مرحله رفع اشکال، 7 نقشه در مرحله بررسی توسط کمیته ارزیابی انتشارات، 8 نقشه در مرحله برداشت صحرایی و امور دفتری و 2 نقشه  در مرحله امور دفتری می‌باشد. سایر فعالیت‌های این معاونت عبارتند از:

- آماده سازی نقشه گسل‌ها و حریم آن‌ها در شهر مشهد

- تهیه فایل رقومی محدوده‌های فرونشست استان خراسان رضوی

- تهیه شبکه نمونه‌برداری در زمینه پروژه ریزگرد استان

- تدوین و انجام امور فاز دوم طرح تدقیق گسل های مشهد

تعداد روزهای ماموریت انجام شده همکاران این معاونت در سه ماهه اول: 95 نفر روز  می‌باشد.

- اعزام دو اکیپ به ماموریت صحرایی برداشت نقشه های 1:25000 سوسناریک و خارتیدو

- اعزام یک اکیپ به ماموریت صحرایی نقشه مراوه تپه 

- اعزام یک اکیپ جهت تعیین مسیر برداشت ژئوفیزیک در طرح تدقیق گسل‌های مشهد 

معاونت اکتشاف مواد معدنی

نصیر نادری

عملکرد فنی همکاران معاونت اکتشاف در فصل بهار به شرح ذیل می‌باشد:

1- تعداد 12 پروژه فنی در استان‌های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی در دست انجام است:

- اکتشافات ژئوشیمی خراسان شمالی (آمند و غزنین)

- اکتشافات ژئوشیمیایی ورقه قوچان

- گزارش اکتشاف ژئوشیمیایی 1:25000 فیروزه نیشابور و آنومالی چکینگ

- پروژه حفاری اکتشافی مس در منطقه کراتی درخراسان شمالی

- پروژه‌های اکتشاف عمومی آهن خوراب 1 و 2 در خراسان شمالی

- نقشه زمین‌شناسی معدنی اکتشاف تفضیلی چهار بخشی

- پروژه شناسایی نواحی مستعد معدنی استان های خراسان به کمک داده‌های هوابرد

- گزارش پردازش و تفسیر آهن‌های خراسان بر اساس داده‌های هوابرد

- گزارش پی جوئی روی منطقه سرچاه شور 

- پروژه سنگ‌های قیمتی تربت حیدریه

- نقشه زمین شناسی- معدنی 1:25000 منطقه چلپو (مس رسوبی)  

- پروژه"پیجویی سیلیس های استان خراسان رضوی با نگرشی بر صنایع معدنی و فرآوری"

2- تعداد دو پروژه و یک کار تحقیقاتی نهایی و تکمیل شد که جهت ارزیابی و انتشار ارسال گردید 

- مقدمه ای بر زمین‌شناسی و پتانسیل‌یابی شهرستان فیض آباد: این پروژه توسط مهندس فیض از اداره اکتشافات غیرفلزی انجام شده که پس از مراحل داوری آماده چاپ می‌باشد و در شماره‌های آینده خورشید مشرق به صورت گزارشی کامل ارائه خواهد شد. 

- بنتونیت های استان خراسان رضوی با نگرشی بر صنایع معدنی و فرآوری: این پروژه توسط مهندس فیض و پورخسرو از اداره اکتشافات غیرفلزی انجام شده که پس از مراحل داوری آماده چاپ می‌باشد و در شماره‌های آینده خورشید مشرق به صورت گزارشی کامل ارائه خواهد شد.

- بازنگری ترجمه کتاب عناصر نادر و ارسال به شورای ارزیابی و انتشار سازمان مرکزی (مهندس آزادی)

 

معاونت اجرایی
جعفر رکنی
 
در پایان سال 1396 تخصیص اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای از وضعیت بهتری نسبت به سال قبل برخوردار بود البته یادآوری می‌شود این تخصیص بیشتر به صورت اسناد خزانه اسلامی به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور محقق شد. لذا با برنامه‌ریزی مسئولین و با توجه به فرصت باقیمانده تا پایان سال مالی تخصیص مورد نظر به مراکز ابلاغ گردید. اداره کل منطقه شمال شرق با توجه به حجم وسیع عملیات اجرایی و فنی و تجربه کافی در جذب اعتبارات به صورت اسناد خزانه اسلامی، نسبت به سنوات قبل تخصیص قابل توجهی منابع استانی و ملی دریافت نموده است.
با پیگیری‌های به عمل آمده جبهه‌های کاری مختلفی از امور اجرایی و فنی در دستور کار قرار گرفت که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:
1. اخذ استعلام و تنظیم قراردادهای امور مختلف فنی و اجرایی در راستای جذب اعتبارات تخصیص‌یافته به صورت اسناد خزانه اسلامی، با همکاری معاونت‌ها و ادارات فنی.
2. پیگیری و اخذ آخرین صورت وضعیت‌های دو شرکت طرف قرارداد در پروژه پارک موزه علوم زمین و جذب 90 درصدی اسناد خزانه اسلامی استانی.
3. اعزام و پشتیبانی کلیه درخواست‌های مأموریت به استان‌های خراسان شمالی و رضوی و تأمین تنخواه‌گردان‌ها و تنظیم اسناد مربوطه.
4. بررسی درخواست‌های کارآموزی و کارورزی متقاضیان در سال 1397 و اعلام شروع به کار و  نظارت بر عملکرد آن‌ها.
5. تهیه اخبار و اطلاعات از بازدیدها و امورفنی و اجرائی این اداره کل و ارسال به موقع، جهت بارگذاری در پایگاه اطلاع‌رسانی این اداره کل هم‌چنین ارسال به مبادی ذیربط در روابط عمومی سازمان و یا خبرگزاری‌های مربوطه.
6. پیگیری و تنظیم نهایی کلیه گزارش کارهای هفتگی، ماهیانه، سه ماهه و جداول پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها در یک سامان منظم و سیستمی به‌طوری‌که در اولین فرصت و کم‌ترین زمان این امور به انجام برسد نیز درحوزه کارکرد این معاونت تعریف و دنبال می‌شود.
7. شرکت در دو جلسه کارگروه غارشناسی استان و ارائه پیشنهادات در حوزه کاری آن.
8. شرکت در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران پس از پیگیری اخذ اعتبار خرید کتاب و در ادامه برگزاری نمایشگاه کتب خریداری شده در مرکز.
9. پیگیری و پشتیبانی برگزاری جلسه عمومی مدیرکل و معاونین با کارکنان در آغاز سال جدید.
10. انجام تمهیدات لازم جهت بازدید دکتر کرباسیان، معاون محترم وزیر و مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع‌معدنی ایران (ایمیدرو) از این مدیریت، به اتفاق معاونین و تعدادی از رؤسای واحدهای ذیربط. 
11. انجام خریدهای سرمایه‌ای و مصرفی طبق درخواست‌های رسیده در سریع‌ترین زمان ممکن.
12. اخذ تائیدیه هزینه‌کرد اعتبارات هزینه‌ای سال96 و تسویه تنخواه‌گردان مورد نظر در زمان مقرر.
13. همکاری با اداره مخاطرات زمین‌شناختی در بررسی فرونشست دشت‌های خراسان رضوی.
14. انجام مأموریت به تهران و پیگیری امور مختلف و ده‌ها فعالیت اجرایی و فنی دیگرکه در بهار 97 شروع گردیده و یا به سرانجام رسیده است.
 
اداره آزمایشگاه شیمی
سحرناز تاج‌بخش
 
آغاز سال جدید همواره با برنامه‌ریزی سالانه شروع می‌شود. آزمایشگاه شیمی این اداره کل، ضمن توجه به چالش‌های اساسی پیش‌رو، سعی دارد تا با تکیه بر امکانات موجود، به شعاع‌های تاثیرگذاری خود بیافزاید. 
از محورهای اصلی فعالیت آزمایشگاه آنالیز نمونه‌های بخش خصوصی و درون سازمانی است که در بهار امسال بیشتر به آنالیز اکسیدهای اصلی اختصاص یافت و به 174 مورد رسید که از مقدار مشابه در سال گذشته اندکی بیشتر است. تعداد عناصر اندازه‌گیری شده نیز نسبت به سال گذشته افزایش یافته و به 837 مورد رسیده است.
با توجه به افزایش فعالیت کارگروه‌های اداره کل همکاری‌های برون بخشی نیز در این فصل افزایش‌یافته که 33 جلسه و تهیه 6 گزارش کوتاه و گذراندن یک دوره آموزشی عمومی حاصل آن است. 
آزمایشگاه شیمی در این فصل فعالیت آموزش و مشاوره کارآموزان دانشگاهی را نیز به عهده داشته که دانشجویان طی این دوره با اصول کار در آزمایشگاه شیمی و دستگاه های موجود آشنا می شوند.   
 
اداره موزه و مستندات علوم زمین
نسترن شجاعی کاوه
 
گزارش عملکرد اداره موزه و مستندات علوم زمین در سه ماهه اول سال 1397
سه ماهه آغازین سال 97 برای این اداره، ایامی پر از تلاش و تکاپو بود. با پیشرفت عملیات فیزیکی و ساخت و ساز در پروژه پارک موزه علوم زمین و ایجاد شرایط لازم برای برنامه‌ریزی افتتاح و بهره‌برداری از آن، تب و تاب و فعالیت‌ها در بین همکاران اداره موزه و مستندات علوم زمین نیز افزایش می‌یابد. در این سه ماهه، افزون بر فعالیت‌های جاری و همیشگی، مانند راهنمایی بازدیدکنندگان، ارائه خدمات کارشناسی سنگ و کانی و فسیل به ارباب رجوع علاقمند، بارگذاری و مستندنگاری سامانه جامع مستندات و...، پیگیری آماده‌سازی آیتم‌های مورد نیاز پارک موزه و بودجه‌های لازم نیز به گردش کاری این اداره افزوده شده است که به شرح زیر و به طور خلاصه بیان می‌شود:
- برنامه‌ریزی و راهنمایی بازدیدهای گروهی از موزه علوم زمین: دانش آموزان، دانشجویان و گروه‌های مختلف از جمله جمعی از  همکاران از تهران و مراکز در مجموع به تعداد 800 نفر
- بازدید دکتر کرباسیان رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و جمعی از مدیران و کارشناسان زیر مجموعه ایمیدرو از موزه و پروژه در حال تأسیس پارک موزه علوم زمین 
- مستندنگاری نمونه‌های سنگ، کانی و فسیل شامل: شستشو، دسته‌بندی، شناسایی، عکسبرداری، اندازه‌گیری و بارگذاری در سامانه نرم‌افزاری، دریافت کد ویژه و ثبت کد بر روی نمونه و جای سپاری آن‌ها به تعداد 860 نمونه
- مستندنگاری و بارگذاری مطالب و عکس‌های میکروفسیل‌های مطالعه شده پلاک‌های نازک مربوط به نقشه‌های زمین‌شناسی و نیز ساماندهی پلاک های مطالعه شده در سامانه فیزیکی به تعداد 670 پلاک
- پیگیری ساخت، خرید و یا سفارش اقلام و آیتم‌های مورد نیاز پارک موزه
- پیگیری مجدانه بودجه و طرح‌های پروژه پارک موزه علوم زمین از مبادی مرتبط در تهران
- همکاری با شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) ایران و تهیه گزارشات عملکرد سالانه موزه و...
- شرکت در رقابت و کسب رتبه برتر در بین موزه‌های دولتی متوسط برای پنجمین سال پیاپی
 
اداره ژئوماتیکس
ریحانه احمدی روحانی
 
اداره ژئوماتیکس مرکز مشهد با توجه به تغییرات مدیریتی انجام شده در این بخش، سعی نموده تا با حفظ ارزش‌های موجود، اقداماتی را با هدف ارتقاء بهره‌وری و رسیدن به اهداف کلان این اداره کل به انجام رساند با توجه به این مهم، برخی از این موارد به شرح زیر می‌باشد:
- تشکیل بیش از 12 جلسه بخشی و بین بخشی ژئوماتیکس زیر نظر مدیر و مشاور مدیر مرکز در این بخش، با هدف شناخت مشکلات و آسیب‌شناسی فعالیت‌ها، به روزرسانی روش‌ها و بهینه‌سازی عملکرد، برنامه‌ریزی دقیق و تعامل با سایر بخش‌ها از جمله کارهای مهم بنیادی بوده است که در این مدت انجام شده است. 
- راه‌اندازی تیم سه نفره از کارشناسان مجرب بخش ژئومتیکس با عنوان "گروه نظارت و ارزیابی نقشه‌ها" جهت بالا بردن دقت و سرعت نقشه‌های ارجاعی، از دیگر مواردی بود که به انجام رسیده به‌طوری‌که در اولین گام، کارتوگرافی نقشه گرمک در مقیاس 1:25000 مورد بررسی قرار گرفته و به بخش زمین‌شناسی تحویل شده است.
- در بحث آموزش، کارشناسان گروه دورسنجی اداره ژئوماتیکس، دوره مفید و کاربردی پردازش داده‌های "های‌مپ" (HYMAP) و "سنتینل2" (Sentinel2) را زیر نظر کارشناس با تجربه دورسنجی سازمان زمین‌شناسی کشور، آقای مهندس علی حسین‌مردی به مدت یک هفته همراه با پروژه آزمایشی با موفقیت به اتمام رساندند. هم‌چنین چاپ یک مقاله تخصصی ISI (با موضوع دورسنجی) در مجله International Journal of Image and Data Fusion از جمله دستاوردهای اداره ژئومتیکس مرکز مشهد در سه ماهه اول 1397 بوده است.
از دیگر فعالیت‌های انجام شده می‌توان موارد زیر را نام برد:
- اتمام رقومی سازی داده‌های ژئوشیمی 14 ورقه 1:100.000 خراسان رضوی
- اتمام کارتوگرافی نقشه زمین شناسی 1:25.000 گرمگ
- ویرایش اطلس شهرستان‌های خراسان‌شمالی مطابق فرمت استاندارد و تهیه پلات‌های آن
- پردازش داده‌های لندست، استر و IRS مراوه‌تپه واقع در خراسان شمالی (مقیاس 1:100000)
- تهیه گزارش دورسنجی شهرستان فیض آباد
- تهیه جزوه آموزشی با عنوان تحلیل داده‌های مکانی به روش AHP
پیام ها:

loader
آخرین اخبار
لینک های تصویری