پیک خبری 2، کارگروه راهبرد اکتشاف کانی های غیرفلزی

1396/03/31 تعداد بازدید: 2663
print
پیک خبری 2، کارگروه راهبرد اکتشاف کانی های غیرفلزی

مهم ترین فعالیت های سه ماهه سوم 93

  • برگزاری 3 جلسه ماهانه کارگروه
  • ارائه مطالبی در خصوص بنتونیت و کائولن با حضور آقای دکتر ابراهیمی استاد محترم دانشگاه فردوسی:
آقای دکتر ابراهیمی با بیان نقطه نظرات تکمیلی و توضیحی خود به تبیین هرچه  بهتر موضوع و ارائه افقهای نو در زمینه بحث پرداختند .
بررسی بنتونیت و کائولن استان در قالب پوروپوزال جهت انعکاس به شورای برنامه ریزی و راهبردی مرکز در دست اقدام است که در صورت تصویب می تواند در آینده مسیری برای مطالعه و تبیین هرچه بیشتر توانمندی استان از نظر بنتونیت، کائولن و خاکهای صنعتی باشد.
 
 
 
 
  • ارائه موضوع پیرامون ذغالسنگ از پیدایش تا فراوری و بازارهای جهانی:
در این بررسی علاوه بر موارد فوق و با تاکید بر اکتشاف زغالسنگ به انواع درجه بندی، مراحل اکتشاف برمبنای نشریه دفتر فنی تدوین معیارها معاونت راهبردی ریاست جمهوری، بازارهای جهانی، سهم تولید کشورهای تولیدکننده عمده و... پرداخته شد  و البته بحث تمرکز عناصر شبه فلزی و کمیاب درحوضه های زغالی در آتیه قابلیت تحقیق و بررسی بیشتر را دارد.
 
 
آمار معادن زغالسنگ کشور در طی سال های 85 تا 91
 
 
  • ارائه مطالبی در مورد سیلیس با نگاهی بر صادرات و واردات آن:
در این مطالعه به وضعیت معادن سیلیس و فراوری آن در استان وکشور و نیز بازار صادرات و واردات این محصول براساس امار و ارقام گمرک پرداخته شد که ملاحظه شد علیرغم ظاهر کم اهمیت این ماده معدنی واردات قابل توجه و صادرات متقابل قابل قبول از نظر وزنی لکن کم حجم تر آن از نظر ریالی، اهمیت دقت نظر و پرداختن هرچه بیشتر به این ماده معدنی و بخصوص فراوری و صادرات آن، روشن تر می شود.
      
 
پراکندگی معادن سیلیس در استان خراسان رضوی
 
کشورهای صادر کننده و وارد کننده خاک سیلیسی سنگواره
 
 
 
 
  • برگزاری نشست کارگروه کانی های غیرفلزی استانداری خراسان رضوی:
این جلسه در مورخ 21/8/93 به میزبانی این مرکز با حضور نمایندگان محترم  بخش خصوصی، دانشگاه ها، انجمن ها و سازمان های مردم نهاد و دولتی شامل استانداری، سازمان صنعت، معدن و تجارت، اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی، انجمن مدیران صنایع، خانه صنعت، معدن و تجارت، شرکت شهرک های صنعتی، اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی بر گزار گردید .
همچنین در این جلسه آقای مهندس عباسپور مدیر کل محترم آموزش و پژوهش استانداری حضور داشتند.
محور های: 
- بررسی و تصویب اعضای پیشنهادی کمیته تخصصی
- طرح و بررسی اولویت های صنایع 
- طرح و بررسی پیشنهادات، ایده ها و فناوریهای احتمالی پژوهشگران و دانشگاهیان  
- اعلام و بررسی رویکردها و اولویت های استانی مرتبط با کارگروه 
در جلسه مطرح  و پیرامون آنها بحث و تبادل نظر گردید و مصوباتی  در راستای راهبردهای توسعه معادن و صنایع غیرفلزی استان اتخاذ و مقرر شد کلیه نمایندگان دستگاههای عضو در حد توان در مسیر اجرایی شدن و حصول نتیجه، مشارکت  داشته باشند.
 
 
 
پیام ها:

loader
آخرین اخبار
لینک های تصویری