پیک خبری 6، همکاری های برون سازمانی

1396/03/31 تعداد بازدید: 1381
print
پیک خبری 6، همکاری های برون سازمانی

اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق با هدف ارتقاء کمی و کیفی فعالیت های در دست انجام، همکاری با دستگاه های اجرایی مرتبط، تبادل تجربیات و هم افزایی هر چه بیشتر در تسریع حصول به اهداف تبیین شده، همکاری های برون سازمانی را در دستور کار خود قرار داده است. آنچه در ذیل به آن ها اشاره می شود، بخشی از این فعالیت ها است که جهت آگاهی خوانندگان ارائه می شود:

شورای مشورتی اکتشاف، معدن و صنایع معدنی از تشکیل تا اثربخشی

تهیه کننده: جعفر طاهری

همگرایی در پیشبرد اهداف توسعه ی ملی از جمله مسئولیت های خطیری است که متاسفانه در بسیاری موارد در اثر نگرش های بخشی، اهمیت چندانی به آن داده نمی شود. خوشبختانه در تغییر و تحولات اخیر و سیاست های دولت تدبیر و امید شواهد امیدوار کننده ای از توجه به این مهم دیده می شود و با پیشنهاد دو سازمان اثرگذار در حوزه ی صنعت و معدن یعنی: 

سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی و اداره کل  زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق کشور

مبنی بر تشکیل جلسات هم اندیشی فعالان این حوزه، زمینه همکاری و تبادل تجربیات در این ارتباط فراهم شده است. در این راستا و با هدف کمک به توسعه اکتشاف و بخش معدن استان؛ به ویژه، بر مبنای اکتشاف سیستماتیک و علمی و برداشت اصولی منابع زمینی و تاکید بر حفظ منابع و محیط زیست، نشست هم اندیشی با حضور دستگاه های اجرایی متولی بخش معدن، اساتیددانشگاه، تشکل های فنی و مهندسی، فعالان اقتصادی و کارآفرینان برنامه ریزی و عملیاتی شد. این نشست تحت عنوان:

نشست هم اندیشی اکتشاف، معدن و صنایع معدنی

تاکنون چندین بار تشکیل شده و نقشی مؤثر در هم افزایی، مشاوره علمی و اجرایی و کمک به تصمیم سازی های موثر در این حوزه داشته است.

فرایند شکل گیری و تشکیل جلسات:

در بدو امر ترتیبی اتخاذ شد تا با دعوت از عناصر صاحب نظر دانشگاه، سازمان های اجرایی و حاکمیتی، فعالان اقتصادی، شرکت های تخصصی صاحب نام در این حوزه و کارشناسان زبده در ترکیبی از طیف های مختلف به جلسه دعوت شوند تا همگرایی لازم در پیشبرد اهداف مورد نظر فراهم شود و این گروه اهتمام خود را مصروف توسعه بخش معدن در استان نمایند. در ادامه با دعوت دبیرخانه نشست، نسبت به تشکیل جلسات با دستور مشخص اقدام شد. اکنون با تشکیل دبیرخانه در اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق جلسات منظم طبق دستور به ریاست سرکار خانم مهندس علیرضایی و به دبیری دکتر جعفر طاهری تشکیل می شود. دستور جلسات نشست در دو بخش راهبردی و کاربردی تهیه و بر حسب مورد به آن ها پرداخته می شود. به طور میانگین در 9 ماه گذشته هر سه ماه، 2 جلسه تشکیل شده و تلاش می شود این جلسات به نظم ماهانه هدایت شود.

شاکله ی سازمانی و تفکر حاکم در این نشست در تصویر زیر آمده است:

 

بخشی از دستاوردهای نشست هم اندیشی
هر چند شاید اظهار نظر در مورد دستاوردهای این نشست زود هنگام باشد اما، با توجه به تفکر حاکم بر جلسات، اراده ی اعضاء محترم، حمایت ریاست محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و از همه مهم تر آشنایی حاضران به مشکلات و توانمندی های این بخش خوشبختانه تاکنون نتایج ارزشمندی به دست آمده که به بخشی از آن ها اشاره می شود:
- تهیه فهرست طرح های پژوهشی - کاربردی اولویت دار جهت استفاده از ظرفیت علمی دانشگاه و توان تخصصی موجود
- تهیه نقشه پراکندگی معدن و صنایع معدنی استان خراسان رضوی
- تهیه اطلاعات آماری صنایع معدنی استان از حیث میزان سرمایه گذاری، میزان اشتغال و ...
- ورود به مبحث اصلاح فرایندها در زمینه صدور پروانه های اکتشاف و بهره برداری
- هم افزایی هر چه بیشتر در حوزه عناصر تاثیرگذار در بخش معدن
- تلاش جهت هرچه علمی تر شدن عملیات اکتشافی با اتخاذ تدابیر و توصیه های راهبردی
- تشکیل 6 جلسه رسمی بر اساس سند مبادله شده
امید می رود با نهادینه شدن این روند زمینه حصول به دستاوردهای بیشتر و موفقیت های روزافزون فراهم آید. در حال حاضر مهم ترین رویکردهای نشست کمک به اصلاح فرایندها، کمک به تحقق همه جانبه طرح های پژوهشی که جنبه کاربردی دارند، طرح موضوعات معدن و اقتصاد معدنی در بالاترین سطح مسئولان اجرایی استان و پیگیری مطالبات در سطح ملی، بسترسازی تقویت زیرساخت های بخش اکتشاف، استخراج و فراوری و مواردی از این دست می باشد.
برگزار کنندگان نشست هم اندیشی در راستای کمک به توسعه هر چه بیشتر اقتصاد معدنی استان از دیدگاه ها، پیشنهادات و نظرات کارشناسی اساتید، کارشناسان، نخبگان، فعالان اقتصادی و همه علاقمندان به پیشرفت کشور و منطقه شمال شرق استقبال می نمایند و بر  این باور هستند که شاید این نشست پوشش حداکثری نداشته باشد اما با انسجام موجود کوشش حداکثری در پیشبرد برنامه های توسعه را در دستور کار دارد.
دبیرخانه پیک خبری: اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق- کتابخانه 38218146-051
پیام ها:

loader
آخرین اخبار
لینک های تصویری