پیک خبری 9، تابستان در آئینه خبر

1396/03/31 تعداد بازدید: 2398
print
پیک خبری 9، تابستان در آئینه خبر

بازدید جناب آقای مهندس کره‌ای معاون محترم وزیر و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از فعالیت‌های اداره کل منطقه شمال شرق

 

تهیه کننده: جعفر رکنی (11/5/95)
مهندس کره‌ای که جهت شرکت در  جلسه شورای عالی معادن و شرکت در مجمع سالیانه نظام مهندسی معدن ایران به مشهد سفر کرده بود، با حضور در اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق از روند فعالیت‌های فنی و اجرایی این اداره کل بازدید نمودند.
به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی، در جریان این بازدید مهندس کره‌ای از پروژه پارک موزه علوم زمین بازدید و در جریان آخرین وضعیت این پروژه قرار گرفتند. ایشان پروژه پارک موزه علوم زمین را یک پروژه منحصر به فرد دانست که با وجود کمبود اعتبار از پیشرفت خوبی برخوردار بوده است. در این بازدید ریاست محترم سازمان از سامانه جامع مستندات علوم زمین بازدید و با سیستم نرم افزاری آن نیز آشنا شدند.
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، همچنین با حضور در محل کار کارشناسان، در جریان فعالیت‌های فنی و اجرایی این اداره کل قرار گرفتند.
در جلسه مشترکی که در پایان این بازدید با حضور مدیرکل ارزیابی و نظارت سازمان آقای دکتر هزاره‌ای و معاونین و رؤسای ادارات این اداره کل برگزار شد، پیشنهادات لازم در خصوص مأموریت‌های صحرایی کارکنان و روند اجرای پروژه‌های اکتشافی خراسان جنوبی با همکاری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران مطرح گردید.
 
مشهد شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگ‌ها
تهیه کننده: جعفر رکنی (28/ 5 /95)
شورای جهانی صنایع دستی پس از اعزام داوران 
بین المللی و بررسی‌های میدانی و بازدید از وضعیت گوهر سنگ‌ها در بخش‌های مختلف دانشگاه دولتی و غیردولتی و پذیرش ظرفیت و توانمندی‌های موجود در شهر مشهد، طی مراسمی مشهد را به عنوان شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگ‌ها معرفی کرد.
به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع‌رسانی این اداره کل روز پنج‌شنبه 28/5/95 مراسم جشن اعلام مشهد به عنوان شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگ‌ها در هتل همای شماره یک مشهد برگزار شد. در این مراسم که آقای دکتر مسعود سلطانی‌فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشهد و معاون صنایع دستی این سازمان، همچنین استاندار خراسان رضوی و سایر مسئولان ملی و استانی حضور داشتند، با حضور داوران و نمایندگان شواری جهانی صنایع دستی مشهد به عنوان شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگ‌ها معرفی و از تمبر یادبود این رویداد رونمایی گردید. هم‌چنین لوح شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگ‌ها به شهردار و مسئولان بلند پایه استانی تحویل شد.
در این مراسم مهندس رشیدیان استاندار خراسان رضوی ضمن ارائه آماری از وضعیت اشتغال در صنعت صنایع دستی گوهر سنگ در شهر مشهد، لزوم توجه به فرآوری در حوزه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی از کلیه مسئولان استان خواست، توان خود در حمایت از این عنوان شهر مشهد را با توجه به مسائل مختلف در حوزه اکتشاف و فرآوری سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به کار بندند.
خانم قدا هنجاوی قادومی رئیس شورای جهانی صنایع دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه به نمایندگی از این شورا نیز طی سخنانی از حضور خود در این مراسم اظهار خوشنودی کرد و شهر مشهد را که استعداد زیادی در جذب گردشگر دارد، جهت عنوان شهر جهانی مناسب دانست.
در این مراسم، اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق با برپایی نمایشگاهی نمونه‌های موزه‌ای و سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی استان خراسان رضوی را در معرض دید مهمانان قرار داد و به معرفی پارک موزه علوم زمین پرداخت.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و استاندار خراسان رضوی نیز از نمایشگاه مذکور بازدید و توانمندی‌های این اداره کل در حوزه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی را مورد توجه قرار دادند. 
در پایان این مراسم از فعالان و صنعت گران و مدیران حوزه گوهر سنگ‌ها از همکاری‌های اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق تشکر و قدردانی گردید.
 
صدور ابلاغ شوراهای راهبردی در اکتشاف، زمین شناسی، ژئوماتیکس و موزه
تهیه کننده: جعفر رکنی
در راستای کمک به ترسیم خط مشی کلی در حوزه‌های اکتشاف، زمین شناسی، ژئوماتیکس و موزه در این اداره کل شوراهای راهبردی در هر حوزه تشکیل و ابلاغ اعضای آن توسط مدیرکل محترم صادر شد.
آقای دکتر طاهری مدیر کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، هدف از تشکیل این شوراها را ارائه مشاوره در مورد تصمیم گیری هر گونه تغییر در روال‌های موجود و تغییرات استراتژی فعالیت‌ها در هر حوزه عنوان کرد. همچنین کمک به تعاملات بین بخشی و هم افزایی فنی و اجرایی در راستای توسعه و شکوفایی از دیگر اهداف این شوراها خواهد بود. از دیگر اهداف تشکیل این شوراها پرهیز از حاکم شدن نگرش‌های بخشی و ظرفیت سازی طرح نظرات سازنده در اعتلای عملکرد و ساختار مرکز می‌باشد.
شورای راهبردی اکتشاف، شورای راهبردی زمین شناسی، شورای راهبردی ژئوماتیکس و شورای راهبردی موزه متشکل از معاونان زمین شناسی، اکتشاف مواد معدنی و معاون اجرایی بوده که رؤسای ادارات هر معاونت و یک نفر کارشناس خبره و مدیرکل مرکز از دیگر اعضای شورا می‌باشند که مقرر گردید در شرایط عادی هر شش ماه یک بار و در صورت لزوم جلسات فوق‌العاده با حضور اعضاء شورا تشکیل و خط مش کلی حوزه مورد نظر و سایر موارد را بحث و تصمیم گیری نمایند.
 
چهاردهمین اجلاس هیئت عمومی سالانه نظام مهندسی معدن در مشهد 
تهیه کننده: حسن عزمی (12-11/5/95)
چهاردهمین اجلاس هیئت عمومی سالانه سازمان نظام مهندسی معدن ایران در 11 و 12 مردادماه سال جاری در هتل میثاق مشهد مقدس برگزار گردید. 
در مراسم افتتاحیه این اجلاس مقامات کشوری و استانی: آقای دکتر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سرکار خانم مهندس علیرضایی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، آقای مهندس مروج الشریعه معاون استاندار خراسان رضوی، آقای مهندس بهرامن رئیس خانه معدن ایران، آقای مهندس کره‌ای رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، آقای مهندس دریانی نماینده محترم قوه قضایی، آقای مهندس اسماعیلی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران، آقای مهندس کبیری رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی ایران، آقای دکتر عربی رئیس صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی، اعضای محترم شورای عالی معادن و اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی معدن استان‌ها حضور داشتند. در این نشست سخنرانی‌های ارزشمندی در خصوص مسایل و مشکلات حوزه معدن ایراد و راهکارهایی جهت پیشبرد این بخش مطرح و پیشنهاد گردید. 
همچنین در حاشیه این اجلاس دو روزه، جلسه شورای عالی معادن تشکیل شد و پیرامون حل مشکلات حوزه معدن در استان خراسان رضوی بحث و تبادل نظر صورت پذیرفت و تصمیمات مطلوبی اتخاذ گردید.
همچنین نشست‌های گروه‌های تخصصی معدن، زمین شناسی و نقشه برداری تشکیل شد و در مورد نقش مسئولین فنی، راهکارهای ارتقاء خدمات و راه اندازی دفاتر فنی بحث و تبادل نظر شد.
از مهم‌ترین تصمیماتی که توسط معاونت معدنی وزرات خانه اعلام شد، تشکیل میز صندوق بیمه سرمایه گزاری فعالیت‌های معدنی در محل سازمان نظام مهندسی و همچنین طی کردن مراحل نهایی واگزاری صدور پروانه اکتشاف توسط سازمان نظام مهندسی معدن است.
 
برگزاری جلسه مشترک رئیس سازمان، معاونین و کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی و مدیرکل و کارشناسان اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق با محوریت زمین شناسی کشاورزی
تهیه کننده: محبوبه پرورش (3/5/95)
این نشست مشترک مدیریتی - کارشناسی در تاریخ سوم مرداد ماه 1395 در دفتر مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق پیرامون مباحث مطرح در حوزه زمین شناسی کشاورزی و ارزیابی توان علمی و فنی کارشناسان دو مجموعه به هدف تولید اطلاعات پایه و نیز اطلاعات کاربردی در استان، برگزار شد. 
در این جلسه که با حضور آقای مهندس مزروعی، ریاست محترم سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی برگزار شده بود، آقای دکتر طاهری، مدیر کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی مرکز مشهد، مهم‌ترین محورهای همکاری‌های مشترک دو سازمان را در قالب برنامه مشخص تشریح کردند.
آقای مهندس مزروعی، ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان نیز ضمن ارائه سخنان مبسوطی در خصوص دستاوردهای سازمان جهاد کشاورزی استان، مهمترین وظیفه و رسالت سازمان جهاد کشاورزی را ایجاد امنیت غذایی دانستند و محوریت کلیه فعالیت ها و سیاست گذاری های جهاد کشاورزی را مسئله مدیریت مطلوب منابع آب خواندند.
ایشان با بیان این مطلب که خود اتکایی مهمترین دغدغه مدیران حوزه کشاورزی است و با توجه به شرایط موجود در کشور نگرش بخش کشاورزی از خودکفایی به خود اتکایی و ارتقاء بهره‌وری، تغییر کرده است؛ اهمیت تولید اطلاعات پایه را با همکاری های بین بخشی ضروری دانستند. 
در ادامه آقای دکتر طاهری به مهم‌ترین محورهای همکاری مشترک دو سازمان از جمله تهیه نقشه‌های منطقه‌ای خاک های استان، حمایت از پروژه های تحقیقات کاربردی، همکاری در زمینه شناخت و کاربرد مواد معدنی که منجر به کاهش مصرف آب می‌شوند و توسعه کاربرد و ترویج مصرف مواد معدنی در تقویت خاک اشاره کردند و افزون بر آن به طرح های کارآفرین از جمله ایجاد کلینیک های خاک به عنوان یک طرح پایلوت اشاره نمودند. 
سپس در سطح کارشناسی، کارشناسان دو مجموعه توانمندی های خود را در زمینه های مطرح شده ارائه کردند و آقای مهندس مزروعی نیز در مبحث تجاری سازی تولیدات معدنی و تعریف پروژه های کاربردی در حوزه زمین شناسی کشاورزی اعلام آمادگی نمودند و فعال نمودن بخش خصوصی به عنوان حلقه سوم همکاری را که توسط آقای دکتر طاهری مطرح شده بود، مورد تأیید قرار دادند.
در پایان آقای دکتر طاهری ضمن جمع بندی مطالب مطرح شده در جلسه، پیشنهاداتی را در ارتباط با تنظیم تفاهم نامه و تشکیل کمیسیون های مشترک مطرح کردند که مقرر شد تا نمایندگان طرفین مشخص و سایر مصوبات از این طریق مورد پی‌گیری قرار گیرد.
 
بازدید مدیر کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی از اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق
تهیه کننده: هادی شریفی (20/5/95)
با عنایت به پیگیری نماینده ادره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق (مشهد) در کارگروه زلزله و لغزش لایه‌های زمین در ستاد بحران استان و در راستای برنامه شناسایی توانمندی‌های ادارات تاثیرگذار و اجرایی عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران، بازدیدی از اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، توسط مدیرکل، مدیران و جمعی از کارشناسان اداره کل مدیریت بحران استان انجام شد. در این بازدید اهداف زیر پیگیری و توسط کارشناسان این اداره کل محقق گردید.
1- برشماری شرح وظایف و ماموریت های تخصصی در زمان بحران
2- بررسی اقدامات و سنجش میزان آمادگی با توجه به ماموریت‌ها
3- انتظارات دوجانبه در چرخه مدیریت بحران 
4- اطلاع از اقدامات و تجهیزات
با عنایت به اهداف فوق کلیه فعالیت‌های انجام شده و در دست اقدام در حوزه مدیریت بحران از جمله طرح ریزپهنه‌بندی لرزه‌ای و فرونشست توسط کارشناسان این اداره کل تشریح گردید.
نشست فوق موجب آشنایی مدیرکل و کارشناسان محترم دفتر بحران استانداری خراسان رضوی با فعالیت‌های فنی و اجرایی این اداره کل، همچنین شناخت ویژگی‌های طرح پایش فرونشست در دشت‌های استان خراسان رضوی و افراد متخصص مرتبط با موضوع جهت اخذ اعتبارات لازم و اجرایی شدن این طرح و در راستای کاهش مخاطرات مورد نظر در سطح دشت‌های خراسان رضوی گردید.
 
کارآموزی دانشجویان و فارغ التحصلان رشته‌های زمین شناسی و معدن از دانشگاه‌های مختلف در اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق- تابستان 95
 
به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی این اداره کل تعداد 12 نفر از دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته‌های مرتبط زمین‌شناسی، اکتشاف و معدن از دانشگاه‌های مختلف با درخواست دانشگاه یا شخص فارغ التحصیل، در پروژه‌های فنی این اداره کل در تابستان 95 همراه با کارشناسان مربوطه شرکت و توانایی‌های فنی خود را افزایش دادند.
مهندس رکنی، معاون اجرایی  اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق برنامه کارآموزی دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته‌ها را که از ابتدای خرداد تا پایان شهریور 95  ادامه داشته، مثبت ارزیابی کرد. وی همچنین به رویکرد انتقال تجربه کارشناسان این داره کل اشاره کرد که در برنامه های کارآموزی مورد توجه قرار گرفته است.
بیشترین کارآموز در معاونت اکتشاف مواد معدنی کارآموزی می‌کنند و با اختصاص اتاق و محل کار مستقل برنامه‌ریزی کارآموزان زیر نظر کارشناس با تجربه این اداره کل راهبری می‌شود.
کارآموزان همچنین در بخش‌ ژئوماتیکس و اداره موزه و مستندات علوم زمین، ضمن کمک به سرعت کارها توان فنی خود را نیز افزایش می‌دهند.
اداره کل زمین شناسی منطقه شمال شرق در نظر دارد در سال‌های آینده با اخذ مجوزها و امکانات لازم نسبت به افزایش بکارگیری این نیروها اقدام کند.
 
ورود اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال باختری به عرصه اطلاع رسانی مکتوب:
مدیریت و روابط عمومی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق (مشهد)، انتشار اولین شماره از فصلنامه داخلی زمین شناسی مدیریت منطقه شمال غرب (تبریز) را تبریک  عرض نموده و آرزوی موفقیت‌های بیشتر برای تمامی دست اندرکاران دارد.
تصاویر مرتبط:
پیام ها:

loader
آخرین اخبار
لینک های تصویری