پیک خبری 17، تابستان درآئینه خبر

1397/07/18 تعداد بازدید: 1392
print

بازدید دکتر شیران خراسانی، نماینده مجلس شورای اسلامی از اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق

توسط: جعفر رکنی (97/6/19)
دکتر شیران خراسانی، نماینده محترم مردم شریف مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، از فعالیت‌ها و عملکرد اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق بازدید کرد.
به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، دکتر شیران خراسانی که در ماه‌های گذشته رئیس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی نیز بوده، در روز دوشنبه 97/6/19 با حضور در اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق ضمن بازدید از پروژه پارک موزه علوم‌ زمین در جلسه مشترکی با حضور دکتر طاهری مدیرکل و تعدادی از معاونین و رؤسای ادارات با فعالیت‌ها و عملکرد این اداره کل آشنا شد.
دکتر طاهری ضمن تشریح سرمایه انسانی موجود در این اداره کل و فعالیت‌های فنی مؤثر که در منطقه شمال شرق کشور انجام شده خواستار توجه بیشتر به فعالیت‌های فنی و معدنی در راستای تولید ثروت و اشتغال مخصوصاً در مناطق کم برخوردار گردید.
دکتر شیران خراسانی نیز با اظهار خشنودی از عملکرد این مجموعه تکمیل پروژه پارک موزه علوم زمین را در شهر مشهد بسیار حائز اهمیت دانست که موجب ماندگاری بیشتر زائرین در مشهد شده و عموم مردم را با مباحث علوم زمین آشنا می‌کند. 
ایشان مطالعات منابع آب در استان، توسط سازمان زمین‌شناسی را بسیار ارزشمند و مؤثر دانست و اعلام آمادگی کرد تا در راستای تکمیل ظرفیت‌های موجود در این اداره کل خصوصاً در مباحث تحقیقاتی مساعدت‌های لازم را به عمل آورد.
 
 

رونمایی از نقشه زمین‌شناسی یکپارچه استان خراسان شمالی
توسط: جعفر رکنی (97/5/20)
در سومین جلسه شورای معادن استان خراسان شمالی با حضور دکتر خباز، استاندار خراسان شمالی، دکتر طاهری، مدیرکل زمین‌شناسی منطقه شمال شرق و مهندس حسین زاده، نماینده این اداره کل، از نقشه زمین‌شناسی یکپارچه استان خراسان شمالی رونمایی گردید.
به گزارش واحد ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، در سومین جلسه شورای معادن استان خراسان شمالی که روز شنبه 97/5/20 در سالن جلسات استانداری خراسان شمالی برگزار شد، دکتر طاهری گزارشی از آخرین فعالیت‌های سازمان که در فاصله جلسه دوم و سوم شورای معادن آن استان انجام شده است به استحضار دکتر خباز، استاندار و سایر اعضای شورای معادن و مدعوین جلسه رساند که مورد استقبال مسئولان آن استان قرار گرفت.
مدیر کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق با اشاره به حضور بیش از 250 نفر روز کارشناسان سازمان در دو ماهه اخیر در آن استان، از فعالیت پیمانکاران در انجام اکتشافات ژئوفیزیک زمینی، حفاری اکتشافی، هم‌چنین پی‌جویی و اکتشاف گلاکونیت و اکتشاف سایر منابع معدنی در استان خبر داد. وی خاطر نشان کرد که نتایج اکتشافات ژئوشیمی در مرحله کنترل زمینی قرار گرفته است و اکیپ‌های فنی به زودی به منطقه عزیمت خواهند نمود. هم‌چنین در این جلسه به استحضار مسئولان رسید که مرحله دوم پروازهای ژئوفیزیک هوایی به زودی آغاز خواهد شد.
استاندار و مسئولان استان ضمن تشکر از خدمات سازمان، قول همه گونه همکاری در پیشبرد برنامه‌های سازمان و کمک به توسعه استان را مطرح و تصمیماتی در این ارتباط اتخاذ شد.
در پایان این جلسه از نقشه زمین‌شناسی یکپارچه استان که با تلاش کارشناسان اداره کل‌ زمین‌شناسی منطقه شمال شرق و همکاری دفتر نمایندگی خراسان شمالی تهیه شده بود رونمایی به عمل آمد و یک نسخه تابلو این نقشه به دکتر محمدرضا خباز، استاندار جدید استان خراسان شمالی اهدا شد.
شایان ذکر است این نقشه توسط تیم فنی به سرپرستی آقای مهندس قائمی تهیه شده است.
 

 
آغاز اکتشافات تکمیلی در محدوده‌های تجرود کاشمر و راه چمن جغتای
توسط: جعفر رکنی (97/5/21)
با شروع برداشت‌های فنی در مناطق تجرود کاشمر و راه چمن جغتای مرحله اکتشافات تکمیلی در این محدوده‌ها آغاز گردید.
به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع‌رسانی، عملیات اکتشافات تکمیلی در محدوده‌های تجرود کاشمر و راه چمن جغتای در راستای تخمین ذخیره مواد معدنی طلا و مس از محل اعتبارات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور آغاز گردیده است که امید می‌رود در صورت انجام اکتشافات تکمیلی ذخایر دیگری از طلا و مس در این مناطق محروم کشف و در اختیار بخش خصوصی جهت بهره‌برداری قرار گیرد.
بر اساس این گزارش عملیات حفاری مغزه‌گیری در منطقه ده خطیب شهرستان خواف نیز ادامه دارد که با نظارت کارشناسان این اداره کل و توسط پیمانکاران بخش خصوصی در حال انجام است.
لازم به ذکر است محدوده اکتشافی تجرود دارای پتانسیل طلا و نقره و محدوده‌های راه چمن جغتای و ده‌خطیب خواف دارای پتانسیل مس می‌باشد.

بررسی موانع و فرصت‌های سرمایه گذاری در بخش معدن، در برنامه رهیافت صدا و سیمای خراسان رضوی
توسط: یوسف طباطبایی (97/6/10)
موانع و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش معدن استان، در میزگرد برنامه رهیافت صدا و سیمای خراسان رضوی بررسی شد.
به گزارش واحد ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، در این برنامه مهندس رسولیان، مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی و خانم مهندس علیرضایی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، و دکتر طاهری مدیر کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، هم‌چنین مهندس نکاحی، نائب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی استان، دیدگاه‌های خود را در خصوص موانع و فرصت‌های سرمایه‌گذاری بخش معدن استان مطرح کردند.
در این برنامه دکتر طاهری مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق اظهار داشت:
سازمان زمین‌شناسی به عنوان یک دستگاه حاکمیتی با داشتن نیروهای متعهد و متخصص رسالت تولید اطلاعات پایه در سطح کشور را بر عهده دارد. در این زمینه زیرساخت اطلاعات سطحی استان شامل نقشه‌های زمین‌شناسی، اکتشاف ژئوشیمیایی و در مناطقی اکتشافات موضوعی به خوبی انجام شده است. هم‌چنین در سطح استان بالغ بر 30 هزار نمونه رسوب آبراهه‌ای برداشت، پردازش گردیده و مناطق مستعد اکتشاف شناسایی شده است ولی مطلب حائز اهمیتی که در این زمینه وجود دارد این‌که جهت تکمیل چرخه اکتشاف بلافاصله بعد از تهیه اطلاعات پایه نیازمند به سرمایه‌گذاری گسترده جهت اکتشافات تحت الارضی منجمله عملیات برداشت‌های ژئوفیزیکی و حفاری می‌باشد. در این راستا اداره کل زمین‌شانسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق (مشهد) در زمینه انجام اکتشافات زیرسطحی و توسعه اکتشافات اعلام آمادگی نمود تا در صورت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی یا تخصیص اعتبار، اقدام لازم در این خصوص به عمل آورد.
شایان ذکر است این برنامه حدود یک ساعت به طول انجامید که شرکت کنندگان دیدگاه‌ها و راه‌کارهای خود را جهت توسعه بخش معدن ارائه نمودند.
 

گسترش همکاری بین موزه‌ بزرگ خراسان و موزه علوم زمین
توسط: جعفر رکنی (97/6/10)
به گزارش واحد ارتباطات و اطلاع‌رسانی اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، در جلسه مشترک رئیس موزه بزرگ خراسان و مدیر پژوهشگاه میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی و همراهان با مدیر کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق که در محل این اداره کل برگزار شد، بر لزوم همکاری‌های بیشتر بین موزه بزرگ خراسان و موزه علوم زمین اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق تاکید گردید.
مدیر کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، با تاکید بر هم‌افزایی بیشتر موزه‌ها و با توجه به تمایل دکتر رکنی، رئیس موزه بزرگ خراسان مبنی بر گسترش همکاری‌های فی‌مابین اظهار امیدواری کرد با رویکرد مثبتی که این موزه‌ها در جذب گردشگر دارند این همکاری‌ها افزایش یابد.
رئیس موزه بزرگ خراسان هم‌چنین درخواست اطلاعات اولیه‌ای از پهنه خراسان بزرگ را مطرح کرد که مقرر شد اطلاعات درخواستی در راستای این همکاری‌ها تهیه و به موزه بزرگ خراسان و مشاوران آن موزه تحویل شود.
هم‌چنین در جلسه مذکور دکتر بختیاری، مدیر پژوهشگاه میراث فرهنگی و دکتر بیدختی، مشاور موزه بزرگ خراسان دیدگاه‌های خود را در خصوص همکاری‌های فی‌مابین مطرح کردند.
در پایان این جلسه از موزه علوم زمین و پروژه پارک موزه علوم زمین نیز بازدید شد.
 
 
   
جلسه مشترک مدیرکل و کارشناسان اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال‌شرق با کارشناسان پارک علم و فناوری استان خراسان رضوی حول محور رویداد استارت‌آپی علوم زمین
توسط: محبوبه پرورش (97/6/13)
جلسه کارشناسی در خصوص رویداد استارت آپی علوم‌زمین با حضور مهندس جاهدی، مدیر مرکز رشد ICT پارک علم و فناوری و مدیر کسب و کارهای نوپای استان و مهندس اکبری کارشناس مرکز توانمندسازی کسب و کارهای نوپا، ساعت 11 روز سه شنبه 97/6/13، در محل اتاق مدیریت این اداره کل برگزار شد.
در این جلسه مدیر کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، ضمن معرفی فعالیت‌های اداره کل و اشاره به توانمندی‌های فنی و علمی کارشناسان این مرکز، فرآیند آغاز تا این مرحله از ورود به رویداد استارت آپی را تبیین کرد. 
مهندس جاهدی، مهم‌ترین محورهای فعالیت پارک علم و فناوری استان را برقراری ارتباط دانشگاه و صنعت؛ تجاری سازی یافته‌های دانشگاهی و تبیین و توسعه فناوری خواندند. ایشان توسعه فناوری مبتنی بر کارآفرینی را یکی از مهم‌ترین رسالت‌های حوزه کاری خود عنوان کردند.
پس از معرفی و تبیین ظرفیت بالای علوم زمین در تولید ثروت در کشور توسط کارشناسان اداره کل، فعالیت‌های صورت گرفته در راستای برگزاری رویداد استارت آپی علوم زمین به استحضار رسید.
 مهندس جاهدی ضمن پیشرو خواندن اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق در این زمینه در استان و مؤثر دانستن اقدامات صورت گرفته؛ با ارائه پیشنهادهایی، علاقه‌مندی خود را مبنی بر همکاری و حمایت از برگزاری رویداد اعلام کردند.
 

بازدید جمعی از دانش‌آموختگان و صاحبان ایده از مرکز شتاب‌دهنده کسب و کار فردوسی
توسط: محبوبه پرورش (97/6/17)
به همت اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال‌شرق و با حضور تعدادی از دانش‌آموختگان و صاحبان ایده رویداد استارت آپی علوم زمین، از مرکز شتاب‌دهنده کسب و کار فردوسی که یکی از مجموعه‌های موفق و پویا در حوزه کارآفرینی است، بازدید به عمل آمد.
این بازدید که در تاریخ 19 شهریور ماه با مشارکت 21 نفر از دانش‌آموختگان رشته‌ها و گرایش‌های مرتبط با علوم‌ زمین انجام شد بر اساس نظرات شرکت‌کنندگان، به‌خوبی توانست در تنویر افکار حاضران به منظور ارائه ایده، نوآوری و تکاپوی دانش محور مؤثر واقع شود. در این بازدید شرکت کنندگان ضمن آشنایی با نحوه فعالیت شتاب‌دهنده، با فضای کسب و کار و اهمیت کارگروهی آشنا شدند.
 
 
رونمایی از اطلس زمین‌شناسی و اکتشافی خراسان شمالی
توسط: حسنعلی حسین‌زاده (97/6/21)
چهارمین جلسه شورای معادن استان خراسان شمالی با حضور دکتر خباز، اعضای شورا و مهندس حسین زاده نماینده اداره کل زمین‌شناسی منطقه شمال شرق تشکیل گردید.
در این جلسه که در چهارشنبه 97/6/21 برگزار شد، ضمن بررسی مسائل مربوط به بخش معدن و تأکید بر حفظ منابع طبیعی استان در پایان از اطلس زمین‌شناسی و اکتشافی شهرستان‌های استان توسط دکتر خباز استاندار خراسان شمالی رونمایی گردید. در همین رابطه توضیحات لازم از نحوه تهیه این اطلس‌ها توسط مهندس حسین زاده نماینده اداره کل زمین‌شناسی منطقه شمال شرق ارائه گردید.
دکتر خباز ضمن استقبال از تهیه این اطلس‌ها گفت: تهیه این اطلس‌ها به عنوان نقشه راهی برای سرمایه‌گذاری بهتر در استان می‌باشد و بار دیگر تأکید می‌کنم که معادن استان مورد توجه بیشتری قرار گیرد که بهره مندی از آن موجب بهبود وضعیت اشتغال در استان خواهد شد. 

 
نشست صمیمی دانش‌آموختگان و صاحبان ایده در حوزه علوم زمین با حضور مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق
توسط: محبوبه پرورش (97/6/25)
نشستی با محتوای طرح چالش‌های موجود در امر اشتغال دانش‌آموختگان علوم زمین و ارائه راهکارها و پیشنهادها؛ روز یکشنبه، 25 شهریور ماه 97 در محل آمفی‌تئاتر اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق برگزار شد. 
این جلسه از سری مجموعه‌های پیش رویداد استارت آپی علوم‌زمین با حضور جمعی از دانشجویان و دانش‌آموختگان زمین شناسی و علوم وابسته برگزار گردید.
در آغاز دکتر طاهری ضمن عرض خیرمقدم به حاضرین، جایگاه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی را در بدنه دولت، رسالت و عملکرد این مجموعه و اثرگذاری آن را در بخش‌های مختلف و نیز فعال‌سازی بخش خصوصی بیان کرد.
سپس مهندس بنایی، مدیر روابط عمومی مرکز شتاب‌دهنده کسب و کار فردوسی، ضمن معرفی نحوه فعالیت‌شان، عوامل مؤثر در موفقیت استارت آپ‌ها و کسب و کارهای نوپا را به اجمال مطرح کرد.
بخش اصلی و عمده این جلسه به طرح مطالبات و پیشنهادهای دانش‌آموختگان و ارائه توضیحاتی در این رابطه اختصاص یافت که با تأثیر مثبت خود توانست زمینه استقبال بیش از پیش علاقمندان به این رویداد را فراهم آورد.
 

اهدای اطلس زمین‌شناسی اکتشافی شهرستان‌های استان خراسان شمالی به سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان
توسط: حسنعلی حسین‌زاده (97/6/31)
اطلس زمین‌شناسی اکتشافی شهرستان‌های استان خراسان‌شمالی طی جلسه‌ای توسط مهندس حسین‌زاده، نماینده اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، تحویل سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان شمالی گردید.
در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از اهم فعالیت‌های دفتر نمایندگی خراسان شمالی در مدت 4 ساله، سایر کمبودها و نیازهای دفتر نیز مطرح گردید که مهندس عالی، ضمن قدردانی از فعالیت‌های صورت گرفته، قول مساعدت تأمین اعتبار جهت فضای اداری و سایر نیازها را داد.
 
 
برگزاری دوره‌های آموزشی در اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق
در سه ماهه دوم سال 97 سه دوره‌ی آموزشی با عناوین: مبانی طراحی پروژه‌های ژئوفیزیک، مدرس: مهندس حسین فردوسی؛ فسیل‌شناسی (آمونوئیدها)، مدرس: مهندس مریم حسینیون؛ آشنایی با رادیولرها و روش‌های استخراج و مطالعه آن‌ها، مدرس: دکتر مهین رامی، در این اداره کل برگزار گردید.
 
 
پیام ها:

loader