پیک خبری 8، همکاری های برون سازمانی

1396/03/31 تعداد بازدید: 1704
print
پیک خبری 8، همکاری های برون سازمانی

 اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق با هدف ارتقاء کمی و کیفی فعالیت های در دست انجام، همکاری با دستگاه های اجرایی مرتبط، تبادل تجربیات و هم افزایی هر چه بیشتر در تسریع حصول به اهداف تبیین شده، همکاری های برون سازمانی را در دستور کار خود قرار داده است. آنچه در ذیل به آن اشاره می شود، بخشی از این فعالیت ها است که جهت آگاهی خوانندگان ارائه می شود:

 

نامزد شدن شهر مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ‌های قیمتی

تهیه کننده: جعفر طاهری

در ادامه انتخاب شهرهای مهم در زمینه صنایع دستی توسط شورای جهانی صنایع دستی در بهار سال جاری و پس از آنکه سه شهر بانکوک، بمبئی و مشهد نامزد انتخاب شهر جهانی سنگ های قیمتی شده بودند، هیئت داوران مرکب از خانم یوشا کریشنا، دکتر کوین از کشور کانادا و  احمد الفارسی معاون وزارت صنایع عمان به نمایندگی از شورای جهانی صنایع دستی به منظور ارزیابی ظرفیت و برآورد زیرساخت‌ها در حوزه سنگ های قیمتی  به مشهد سفر کردند. آن ها در این سفر  از مراکز مختلف نظیر: کارگاه های طراحی، تراش، مراکز علمی همچون دانشگاه و موزه های مرتبط بازدید نمودند. در این چارچوب هیئت یاد شده از موزه علوم زمین مشهد نیز بازدید داشتند که بسیار مورد توجه قرار گرفت. همزمانی این بازدید با بازدید جمعی از دانش آموزان یکی از دبیرستان‌های دخترانه مشهد و شور و شعف حاکم بر محیط نقش زیادی در قضاوت و نگرش هیئت بازدیدکننده داشت به گونه‌ای که هیئت یادشده در چند مورد سوال نمودند که آیا درب‌های این موزه تخصصی برای بازدید عموم باز است؟

در همین راستا خانم یوشا کریشنا، عضو هیئت 5 نفره داوران شورای جهانی صنایع دستی با اشاره به بازدید های هیئت 5 نفره داوران شورای جهانی صنایع دستی از ظرفیت های مشهد مقدس گفت: این شهر به عنوان یک شهر بزرگ و مذهبی از ظرفیت های بسیار بالایی در حوزه تراش، تولید، فروش و صادرات سنگ‌های قیمتی برخوردار است. وی افزود: یکی از ویژگی های مشهد، مهمان نوازی مردم این شهر است که به خوبی ملموس بود و همین ویژگی مهم نیز می تواند در ثبت مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ‌های قیمتی تاثیر گذار باشد. لذا مشهد را به شورای جهانی صنایع دستی توصیه می کنیم.  

هم چنین دکتر کوین از دیگر اعضاء شورای جهانی صنایع دستی نیز گفت: آنچه در مشهد شاهد آن بودیم، ظرفیت های فراوان این شهر در حوزه تراش وفروش سنگ های قیمتی است و فعالان این حوزه با اشتیاق فراوان در این خصوص کار می کنند. احمد الفارسی معاون وزارت صنایع عمان و یکی دیگر از اعضاء شورای جهانی صنایع دستی نیز تصریح کرد که مشهد مقدس ظرفیت های بسیار بالایی دارد و من امیدوارم که این شهر به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی ثبت شود. شایان ذکر است قبلا شهرهای اصفهان و تبریز به ترتیب به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی و فرش به ثبت رسیده اند. در همین رابطه نظر نهایی شورای جهانی پس از طی مراحل اداری اعلام می‌شود.

 
گزارش عملکرد اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق در دفتر  مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی
تهیه کننده: هادی شریفی
در راستای حضور و نقش آفرینی سازمان زمین شناسی در عرصه‌های مختلف و مرتبط، اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق نقش مؤثر و تأثیرگذاری در زمینه شناخت علمی مخاطرات زمین شناسی در استان خراسان رضوی داشته است. فعالیت این اداره کل در قالب کارگروه مخاطرات و به صورت تعامل سازنده با مراکز اصلی تأثیرگذار در زمینه مخاطرات و بحران استان بوده که اثر مستقیم این فعالیت‌ها در ستاد بحران، نظام مهندسی ساختمان، مسکن و شهر سازی و بنیاد مسکن بروز کرده است. از جمله فعالیت‌های خاتمه یافته در این حوزه می‌توان به ارائه گزارش در زمینه لغزش شهر خرو، فرونشست دشت نیشابور، معرفی پهنه‌بندی لرزه‌ای و ژئوتکنیکی شهر مشهد، پهنه بندی زمین لغزش استان، مطالعه ساز و کار گسل جنوب مشهد و تهیه نقشه گسل‌های شهر و شهرستان مشهد جهت چاپ عمومی اشاره کرد.

طرح پایش از جمله فعالیت‌های در دست اقدام، به شرح زیر می‌باشد.

طرح پایش فرونشست دشت‌های استان خراسان رضوی
با توجه به فرونشست‌های متعدد رخ داده در سطح دشت‌های استان و لزوم برنامه ریزی مدون در این زمینه، اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق اقدام به تهیه طرح پیشنهادی جامعی در این زمینه نموده تا با ارئه گزارش های مدون فصلی و سالیانه اقدام به پایش و مستند سازی در این زمینه نماید. علاوه بر این با اجرای این طرح در طول 10 سال نقشه پهنه بندی نشست در دشت های استان به همراه نرخ واقعی‌تر فرونشست در نقاط مختلف به تفکیک ارائه خواهد شد و مسئولان را به طور پیوسته در جریان وضعیت دشت‌های مورد مطالعه قرار خواهد داد.
 
 
گزارش مأموریت مخاطرات خراسان جنوبی
تهیه کننده: جعفر رکنی
در پی اعلام فرمانداری شهرستان فردوس طی نامه شماره ۷۸ـ۱ـ۶۰۰ مورخ 95/2/8 و با توجه به لزوم بررسی های اولیه در پی رخداد ایجاد ترک در دشت سرایان آقایان مهندس شریفی و مهندس رکنی به منطقه اعزام شدند. در این بازدید از ترک های ایجاد شده در دشت سرایان بازدید بعمل آمده و بررسی های میدانی لازم انجام شد. با توجه به سابقه افت سطح آب‌های زیرزمینی دراین دشت و اظهارات کارشناسان آب منطقه ای استان خراسان جنوبی به احتمال زیاد افت آب‌های زیرزمینی و برداشت های بیش از حد آب در این دشت منجر به ایجاد ترک شده است. لذا مقرر شد با اخذ اطلاعات لازم و محاسبات اولیه گزارش مقدماتی این بازدید تهیه شود و در این ماموریت با معاون فرماندار فردوس، فرماندار محترم شهرستان سرایان و تعدادی از مسئولین آب منطقه ای خراسان جنوبی نیز مذاکراتی بعمل آید. شایان ذکر است در زمان تدوین این شماره‌ی پیک، گزارش یادشده تهیه و تحویل مقامات مسئول شد.
پیام ها:

loader
آخرین اخبار
لینک های تصویری