پیک خبری 15، معرفی کتاب

1397/02/15 تعداد بازدید: 4006
print
پیک خبری 15، معرفی کتاب

 

کتاب "ویژگی‌های کانه‌ها در زیر میکروسکوپ" به صورت اطلس رنگی کانه‌ها، همراه با جدولی از جزئیات مربوط به آن‌ها توسط برنارد پراسجس در سال 2008 به تألیف رسید و ترجمه آن توسط رضا ارجمندزاده، خالق خشنودی و محسن اکبری مقدم انجام گردید. جلد اول این کتاب شامل کانه‌های سولفیدی است و در سال 1395 به چاپ رسید و جلد دوم آن در آینده به چاپ خواهد رسید. در این کتاب جدولی در حد یک تا 2 صفحه در مورد خصوصیات هر کانه شامل نام کانه و نام‌های مترادف آن، گروه مربوط به هر کانه، ترکیب شیمیایی، اطلاعاتی در مورد محیط اصلی تشکیل آن‌ها، خصوصیات نوری، مقایسه رنگ یا هاله انعکاسی ارائه شده است و در صفحه بعد عکس‌های رنگی با کیفیت مناسب جانمایی شده است. در این کتاب در مجموع 431 کانه مورد بررسی قرار گرفته است که بخشی از آن 

(238 کانه) در جلد اول به چاپ رسیده است و مابقی در جلد دوم به چاپ خواهد رسید.
 
 
 
 
کتاب "زمین شناسی سرچاهی به کمک نرم افزار لاگ پلات" توسط  آقای سعید پورمراد تهیه گردیده است نتیجه 5 سال فعالیت ایشان به عنوان زمین شناس چاه های نفتی (قبل از فعالیت ایشان در سازمان زمین شناسی مرکز) و هم‌چنین 10 سال سابقه تدریس در دانشگاه می باشد به صورت کاملا کاربردی به مطالعات زمین شناسی بر روی دکل‌های نفتی به کمک نرم افزار لاگ پلات به صورت کاملا کاربردی و خلاصه و دور از زیاده گویی پرداخته است.
لازم به ذکر است این نرم افزار یک نرم افزار بسیار مهم و کاربردی موجود در چاه های در حال حفاری و مخصوصاً میادین بین المللی از جمله یادآوران و آزادگان می باشد که آشنایی با آن برای زمین شناسان مربوطه بسیار مهم می باشد.
 
 
 
کتاب "پی‌جویی و اکتشاف منابع معدنی رسوبی" توسط آقای سعید پور مراد کارشناس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی مرکز اهواز (دانشجو دکتری رسوب شناسی) تالیف گردیده است.
در این کتاب ضمن توضیح متدهای مختلف، چند پروژه عملیاتی بصورت کاملا عملی ارائه شده است تا هم برای کارشناسان قابل استفاده بوده و هم برای بهره برداران و یا علاقه مندان اکتشاف معادن که اطلاعات کمتری جهت اکتشاف منابع معدنی دارند.
در این کتاب به مطالعات رسوب شناسی، مکانیک سنگی، ژئوشیمی و دورسنجی در اکتشاف معادن پرداخته شده.
لازم به ذکر است که بیشتر تمرکز این کتاب بر روی منابع رسوبی است ولی توضیحات اساسی درخصوص پی جویی منابع معدنی گران‌بها ازجمله طلا، پلاتین، کروم، مس، اورانیوم و... نیز ارائه شده است.
 
 
 
همکاران گرامی: جناب آقای مهندس عسکری و سرکار خانم خوش بزم
زمستان 96 مقارن بود با غم از دست دادن دو مهربان مادر،
ضمن عرض تسلیت، برای شما و خانواده‌های محترم، صبر و شکیبایی
و برای آن عزیزان در گذشته غفران و رحمت واسعه الهی خواستاریم.
 
هیئت تحریریه خورشید مشرق
 
پیام ها:

loader
لینک های تصویری