اداره زمین شناختی

1396/01/29 تعداد بازدید: 6189
print

علم زمین شناسی به عنوان یکی از علوم پایه و  زیربنایی اکتشاف و رشد هر کشور محسوب می شود. از این رو، برای قرار گرفتن کشور در مسیر توسعه، توجه به مطالعات زمین شناسی ضروری است. در همین راستا بخش زمین شناسی مرکز مشهد، با شکل گیری هسته ی اولیه ی مرکز در سال 1369 کار خود را آغاز کرد. امروز با افتخار گزارش های درخشانی در ارائه ی خدمات زمین شناسی در زمینه های مختلف وجود دارد.

محدوده ی مطالعات زمین شناسی بسیار گسترده بوده و از تنوع زیادی برخوردار است. اداره زمین شناسی مرکز مشهد با پشتکار و تلاش بی وقفه شرایط مناسبی را برای پیشرفت کیفی و کمی این فعالیت ها فراهم آورده که نمود آن را در نقشه ها و گزارش های تهیه شده در این مرکز می توان دید.

از دیگر ویژگی های اداره زمین شناختی طی دهه ی دوم فعالیت خود، انجام پروژه ها و طرح های کاربردی به صورت مشترک یا انفرادی بوده است. این امر نتایج ثمربخشی به دنبال داشته و تا حدودی توانسته جایگاه مطالعات زمین شناسی را به خصوص در طرح های عمرانی و زیربنایی مشخص سازد. با این حال، با توجه به پیشرفت روزافزون علم و فن آوری و نیز روبرو شدن جوامع بشری با مسائل و مشکلات جدید (به ویژه مشکلات زیست محیطی)، همواره موضوع های جدیدی مطرح می شوند که نیاز به بررسی و مطالعه دارند. شناخت این نیازها و در پاره ای از موارد برطرف کردن آنها با بهره گیری از علم روز، از سیاست های اداره زمین شناختی محسوب  می شود. به همین منظور این اداره با داشتن کارشناسان در گرایش های متنوع و همچنین بهره گیری از توان کارشناسی اساتید و متخصصین داخلی و خارجی و برگزاری نشست های علمی گوناگون سعی در افزایش کیفی و کمی مطالعات زمین شناسی دارد.

این اداره، با کادر کارشناسانی مجرب و با داشتن تخصص های مختلف علوم زمین در گرایش های چینه شناسی و فسیل شناسی، تکتونیک،سنگ شناسی و رسوب شناسی و سنگ رسوب به فعالیت مشغول است. تعداد کارشناسان 7 نفر، که از این تعداد 5 نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد و دو نفر دکتری می باشند.

گروه های فسیل شناسی، سنگ شناسی و زمین شناسی صحرائی مهمترین زیرمجموعه های این اداره را تشکیل می دهند. افزون بر انجام وظایف محوله سازمانی، توانائی انجام پروژه های مختلف مربوط به علوم زمین مانند مطالعات زمین شناسی ساختمانی و تکتونیک، لرزه زمین ساخت و تهیه نقشه های زمین شناسی در مقیاس ها و موضوع های متفاوت را دارند. هم اکنون نقشه های موضوعی مورد نیاز استان شامل نقشه های یکپارچه زمین شناسی، گسل ها، زمین شناسی ساختمانی و سایزموتکتونیک و همچنین اطلس های موضوعی شهرستان های استان خراسان رضوی در دست تهیه می باشد تا نیاز استان به این اطلاعات، به عنوان یک لایه اطلاعات پایه تامین شود.

پیام ها:

loader
لینک های تصویری