معاونت زمین شناسی

1396/01/29 تعداد بازدید: 6535
print

علم زمین شناسی به عنوان یکی از علوم پایه و  زیر بنای اکتشاف و رشد هرکشور محسوب می شود. از این رو برای قرار گرفتن کشور در مسیر توسعه، توجه به مطالعات زمین شناسی ضروری است. در همین راستا بخش زمین شناسی مرکز مشهد، با شکل گیری هسته ی اولیه ی مرکز در سال 1369 کار خود را آغاز کرد و امروز با افتخار گزارشات درخشانی در ارائه ی خدمات زمین شناسی، در زمینه های مختلف به همراه دارد.

محدوده ی مطالعات زمین شناسی بسیار گسترده بوده و از تنوع زیادی برخوردار است. بخش زمین شناسی مرکز مشهد با پشتکار و تلاش بی وقفه شرایط مناسبی را برای پیشرفت کیفی و کمی این فعالیت ها فراهم آورده است که نمود آن را در نقشه ها و گزارش های تهیه شده در این مرکز می توان دید.
از دیگر ویژگی های بخش زمین شناسی طی دهه ی دوم فعالیت خود، انجام پروژه ها و طرح های کاربردی به صورت مشترک یا انفرادی بوده است که نتایج ثمربخشی را به دنبال داشته و تا حدودی توانسته است جایگاه مطالعات زمین شناختی را به خصوص در طرح های عمرانی و زیر بنایی مشخص کند. با این حال، با توجه به پیشرفت روزافزون علم و فن آوری و نیز روبرو شدن جوامع بشری با مسایل و مشکلات جدید (به خصوص مشکلات زیست محیطی)، همواره موضوعات جدیدی مطرح می شوند که نیاز به بررسی و مطالعه دارند و شناخت این نیازها و در پاره ای از موارد برطرف کردن آنها با بهره گیری از علم روز، از سیاست های بخش زمین شناسی  محسوب  می شود. به همین منظور بخش زمین شناسی ضمن افزایش تعداد کارشناسان و بالا بردن تنوع گرایشات علمی در کادر کارشناسی خود سعی داشته تا همواره از حضور اساتید و کارشناسان متخصص داخلی و خارجی بهره  برده و  با  برگزاری جلسات علمی گوناگون، به تبادل نظر علمی  در باره ی مسایل مرتبط بپردازد.
این بخش، با کادر کارشناسی مجرب و با داشتن تخصص های مختلف علوم زمین در گرایش های فسیل شناسی، رسوب شناسی، زمین شناسی مهندسی و مخاطرات، تکتونیک و سنگ شناسی به فعالیت مشغول است. تعداد کارشناسان این بخش ۱۳ نفر است که از این تعداد ۸ نفر  کارشناس ارشد، یک نفر در مقطع تحصیلات تکمیلی و ۴ نفر کارشناس می باشند.
گروه های فسیل شناسی، سنگ شناسی و زمین شناسی صحرائی مهمترین زیر مجموعه های این بخش را تشکیل می دهد که علاوه بر انجام وظایف محوله سازمانی، توانائی انجام پروژه های مختلف مربوط به علوم زمین مانند مطالعات زمین شناسی ساختمانی و تکتونیک، لرزه زمین ساخت و مخاطرات، زمین شناسی مهندسی، تهیه نقشه های زمین شناسی با مقیاس ها و موضوعات متفاوت را دارند. هم اکنون نقشه های موضوعی و مورد نیاز استان شامل نقشه های یکپارچه زمین شناسی استان، گسل های استان، زمین شناسی ساختمانی و سایزموتکتونیک استان، اطلس های موضوعی شهرستان های استان خراسان رضوی در دست تهیه می باشد تا نیاز استان به این اطلاعات، به عنوان یک لایه اطلاعات پایه تامین شود.
پیام ها:

loader
لینک های تصویری