اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق-نمایندگی خراسان شمالی

1396/06/28 تعداد بازدید: 10703
print

با عنایت به سفر مقام معظم رهبری به استان خراسان شمالی در مهرماه 1391 و با تأکید معظم له بر توسعه ی بخش معدن به منظور جذب سرمایه و رونق اقتصادی استان و تأکید و استقبال مسئولین اجرایی استان، همچنین در راستای کمک به توسعه بخش معدن مطابق مصوبه ی ستاد اجرایی  توسعه بخش معدن استان خراسان شمالی، نمایندگی مرکز زمین شناسی منطقه شمال شرق (مشهد) در استان با معرفی جناب آقای مهندس حسین زاده به عنوان سرپرست نمایندگی و سرکار خانم ابراهیمی به عنوان کارشناس در نیمه دوم سال 1392 آغاز به کار نموده است.

با پیگیری های سرپرست نمایندگی و برگزاری جلساتی با مسئولین استانی در نهایت مکانی در محل شهرک صنعتی بیدک بطور موقت جهت استقرار نمایندگی در نظر گرفته شد. پس از اسقرار، دفتر نمایندگی به جد پیگیر شروع مطالعات زمین شناسی و اکتشافی در استان بوده که در همین راستا مطالعات زمین شناسی و اکتشافی شروع و تفاهم نامه ای هم با استانداری منعقد گردیده و همچنین پیشنهادات لازم نیز در جهت توسعه و مطالعات اکتشافی سیستماتیک به مسئولین استانی ارایه گردیده است.

استان خراسان شمالی ظرفیت مناسبی در بخش معدن دارد. بزرگترین معدن بوکسیت ایران در استان خراسان شمالی واقع شده است که تأمین کننده خوراک کارخانه آلومینای جاجرم می باشد و شایسته است تا حوزه معادن استان با آغاز به کار ستاد اجرایی توسعه معدن بصورت هدفمند و برنامه ریزی شده فعالیت نماید.
بخش اعظم استان خراسان شمالی را زون کپه داغ در برگرفته است که در محیط رسوبی آن امکان تشکیل کانی های با ارزش فلزی کم می باشد، لیکن از طرف دیگر مزیت حوزه های رسوبی در فراوانی سنگ آهک، سنگ لاشه، سنگ مالون و گچ است که با توجه به نیاز روز افزون به تأمین مصالح ساختمانی، از این نظر معادن استان می توانند حتی نیاز استان های مجاور را نیز تأمین نمایند.
 

 

پیام ها:

loader
لینک های تصویری